Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Zanurkuj w oceanie z Google Earth
Autor: Betty   
03.02.2009.
 
Właśnie ukazała się najnowsza wersja programu Google Earth: 5.0. Po raz daje możliwość zajrzenia pod powierzchnię oceanów oraz możliwość wglądu, jak ziemia zmieniała się na przestrzeni lat dzięki historycznym zdjęciom satelitarnym.
Swoje podróże po powierzchni ziemi, nieba i oceanów można teraz nagrywać i udostępniać swoim znajomym korzystając z funkcji Wycieczki. Dlaczego oceany? Ich wody pokrywają ponad 70% powierzchni ziemi i kryją w sobie 80% organizmów żywych, tymczasem człowiek zdołał poznać zaledwie 5% ich przestrzeni. Kilka lat temu Sylvia Earle, znana oceanografka i członkini Towarzystwa National Geographic, spotkała na konferencji Johna Hanke, twórcę Google Earth i zwróciła mu uwagę, że jego program jest niekompletny. Dlaczego? Ponieważ w ogóle nie uwzględniał oceanów i tego, co się kryje na ich dnie.

Dzisiaj, dzięki Google Ocean można oglądać dna oceanów w trójwymiarze, zaglębiając się w Rów Mariański czy „wspinając” się na Grzbiet Śródoceaniczny, największy podwodny łańcuch górski na świecie. To jednak nie wszystko. Dzięki współpracy z wieloma partnerami, w tym National Geographic, Towarzystwem Jacques’a Cousteau czy BBC, Ocean to także ogromne zasoby wiedzy o organizmach żywych zamieszkujących dna morskie i tym wszystkim, co dzieje się pod powierzchnią wody. W poszczególnych warstwach znajdziecie między innymi zdjęcia i materiały filmowe z najciekawszych obszarów oceanu (w tym nigdy wcześniej nieudostępnione materiały wideo z podwodnych ekspedycji Cousteau), informacje o chronionych obszarach i organizmach morskich, wieści o dawnych i obecnych ekspedycjach badawczych, ale także miejsca, w których znajdują się wraki statków czy też najbardziej znane punkty do uprawiania sportów morskich.

Podróże w czasie z Google Earth 5.0. są teraz możliwe dzięki dodaniu do programu historycznych zdjęć ziemi. W zależności od miejsca, zdjęcia te sięgają nawet lat czterdziestych (okolice Lake Tahoe w Kalifornii). Dzięki obrazom historycznym możecie obserwować, jak zmieniała się nasza planeta na przestrzeni lat i zobaczyć na przykład:
- budowę stadionów w niemieckich miastach przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2006 roku
- rozwój miasta Las Vegas
- budowę nowego terminala na lotnisku Heathrow pod Londynem
- pustynnienie jeziora Czad w Afryce
- czy też efekty huraganu Katrina i kolejnych na południu USA

Na koniec warto raz jeszcze wspomnieć o funkcji Wycieczki, która umożliwia Wam nagranie wirtualnych podróży, dodanie do nich własnego komentarza i dzielenie się nimi ze znajomymi.

Więcej informacji o Google Earth 5.0. znajdziecie na stronie www.earth.google.com 
 
Żródło: www.google.pl
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 1 z 1 komentarzy

1. 04-02-2009 11:32 - Voltek

Ciekawe, bardzo ciekawe, ale ja czekam na moment kiedy Google potrząśnie Microsoftem, a wtedy nic tylko patrzeć jak inni pójda w jego ślady 8) :zzz

Pokaż 1 z 1 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.