Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Ochrona deski przed skutkami katapy
Autor: Betty   
26.12.2008.
 
Na rynku istnieje wiele udogodnień chroniących nasze cenne deski przed uderzeniem przez maszt lub bom. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie dziobu deski specjalnymi nakładkami z grubej gumy lub twardego laminatu.
Gumowe nakładki można dopasować do kształtu dziobu deski i przykleić samemu na klej poliuretanowy (idealnie trzyma), dostępny w sklepach chemicznych.
 
 
Wybrana grafika
 
Nakładki z laminatu, choć twardsze i lepiej chroniące, należy zakupić już pod konkretny model deski lub przyjechać do sklepu z własną deską i przymierzyć. Osłony z laminatu mają jednak pewną wadę. Zwiększają wagę deski, o co najmniej 0,5kg.

Wybrana grafika

Protektory są także zakładane na głowicę bomu, maszt (w dowolnym miejscu) lub zintegrowane (na głowicę bomu i maszt). Należy jednak zawsze sprawdzić czy jest sens zakładania protektora na bom w Twojej desce. W krótszych deskach po prostu nie ma możliwości kontaktu głowicy bomu z dziobem.
 
 
Wybrana grafika
 
W takim przypadku warto zastanowić się, czy nie użyć protektora na maszt zakładanego tuż poniżej bomu. Jednak i one mają wady. Wszelkie manewry z przechwytem masztu są mniej komfortowe.

Wybrana grafika

W niektórych sklepach można jeszcze dostać tzw. dewiatory lub „antykatapniki”, czyli plastikowe podkładki z rolką lub z gumowym amortyzatorem, montowane  pod paletę z przegubem. Ich działanie polega na skierowaniu masztu upadającego na dziób w stronę jednej z burt. Pomysł ten wzbudza jednak wiele kontrowersji z powodu powstających uszkodzeń burt i wyrywania skrzynki podmasztowej.
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Jednak najlepszym sposobem ochrony dziobu przed katapą jest odpowiednie skierowanie upadającego żagla, tak aby maszt/bom nie trafił w dziób deski. Żeby tego uniknąć wystarczy w trakcie katapy mocno dobrać żagiel tylną ręką i wyprostować przednią. Jest to z początku mało intuicyjne, ale gwarantuje bezpieczniejsze lądowanie w wodzie po zawietrznej dziobu.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 3 z 3 komentarzy

1. 12-03-2009 13:10 - siemaniec

Witam. Czy ktoś się orientuję gdzie mogę kupić ochraniacz na dziób, taki jak ten pierwszy z góry, gumowy? Pozdrawiam.

2. 12-03-2009 17:22 - Pablo

To jest ochraniacz z deski Starboarda. Proponuję kontakt z importerem tej firmy w Polsce lub z dobrymi sklepami windsurfingowymi.

3. 27-01-2011 16:51 - bistor

W aquasporcie w Wwie mogą mieć.

Pokaż 3 z 3 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.