Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Linki trapezowe i ich ustawienie
Autor: Pablo   
11.12.2008.
 
Aby pływało się dobrze, należy idealnie zgrać ustawienia całego zestawu. Inaczej będziesz mieć problemy z wejściem w ślizg, uzyskaniem zadawalającej prędkości, stabilnością, niechcianym ostrzeniem deski, klejeniem (wciskaniem przez żagiel do wody), etc. Jednym z ważniejszych ustawień w żegludze ślizgowej na desce jest ustawienie i długość linek trapezowych.
Te ustawienia muszą iść w parze z siłą wiatru, wielkością i typem żagla, umiejętnościami oraz stylem jazdy, jaki preferujesz na desce.

Ustawienie linek

Podstawowym założeniem jest ustawienie linek na bomie na wysokości środka ożaglowania, oznaczonego w niektórych żaglach, np. firmy North Sails w postaci punktu opisanego jako HTS® (harnessline trim system). Punkt ten powinien się pokrywać z linkami ustawionymi po zawietrznej stronie wypełnionego wiatrem żagla. Właściwe ustawienie linek względem środka ożaglowania, umożliwiaja stabilne zachowanie żagla stojącego na plaży, trzymanego wyłącznie za linkę trapezową. Jest to jeden z prostszych testów na poprawność ustawienia linek. Jeżeli żagiel Ci nie ucieka na bok, wówczas na wodzie powinno być w miarę OK. Poprawnie ustawione linki rozpoznasz po ich ustawieniu względem położenia dłoni na bomie. Jeśli linki znajdują się dokładnie pomiędzy dłońmi podczas płynięcia w trapezie, obie ręce są równo obciążone i bez problemu możesz utrzymać taką pozycję w ślizgu, to ustawienie jest idealne.

Jeżeli preferujesz stabilność i jesteś na etapie nauki bądź doskonalenia pływania w trapezie, ustaw linki w rozstawieniu dwóch szerokości dłoni. Jeżeli czujesz się w trapezie bardzo pewnie, możesz zmniejszyć rozstaw do szerokości jednej dłoni lub ustawić linki obok siebie, co wpływa korzystnie na manewrowość i korektę ustawienia żagla przy zmianach kierunku, i siły wiatru.

Przy słabym wietrze i pływaniu nieślizgowym, np. przy 3B, żagiel nie powinien być zbyt mocno wybrany, bo „zdusi” wiatr. W związku z tym, linki powinny być ustawione nieco bardziej z przodu, niż przy wiatrach od 4B. Im linki są ustawione bardziej z tyłu, tym mocniej żagiel będzie wybrany przy pływaniu ślizgowym. Jedną z częstszych przyczyn w problemach z osiągnięciem ślizgu, jest właśnie błędne ustawienie linek. Zbyt mocno przesunięte do przodu, ustawiają żagiel za bardzo prostopadle do osi deski.

Kilka słów należy się różnym typom mocowań linek na bomie. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są linki, które można założyć na bom jedynie przy częściowym rozłożeniu bomu. Korzyści są tutaj cztery. Po pierwsze, mocowanie takie ma mniejszy rozmiar i nie przeszkadza w przesuwaniu rąk po bomie. Po drugie, daje pewność, że zastosowany rzep nie puści i linka się sama nie odepnie. Po trzecie, ten typ mocowania pewniej trzyma i samoczynnie nie zmienia położenia na bomie. Po czwarte, złodziej, żeby je zdjąć z bomu musi ten bom najpierw rozebrać. Dawniej stosowane klamry plastikowe i metalowe, bardzo dobre ze względu na szybkość i pewność mocowania, posiadały niestety poważną wadę w postaci twardych elementów kaleczących dłonie, oraz mogących uszkodzić bom i żagiel. W razie awarii, linki trapezowe można także wykonać we własnym zakresie z kawałka linki odpowiedniej grubości i zamocować je na bomie węzłem zwanym wyblinką. Liczyć się jednak należy z uszkodzeniem owijki bomu i możliwością skręcenia linek po upadku do wody, co może być przyczyną problemów z wypięciem się z linek np. pod wodą.

Do niewłaściwego ustawienia linek trapezowych łatwo się przyzwyczaić, niekorzystnie przy tym zmieniając własną pozycję na desce i utrwalając błędy, co negatywnie wpływa na technikę, szybkość jazdy, postępy oraz powodując dyskomfort, związany z bólami mięśni, kręgosłupa.

Właściwy dobór długości linek trapezowych wymaga trochę czasu i eksperymentów. Zdecydowanie najlepiej na początek kupić linki regulowane, które po opanowania wpinania się, będzie można stopniowo skracać. Na początek lepiej zaopatrzyć się w trapez z wysoko zamocowanym hakiem, np. typu Wave. Umożliwi to łatwiejsze wczepianie się w linki i utrzymanie pionowej pozycji przy słabym wietrze.

W poniższym zestawieniu zebrane zostały typowe problemy związane z używaniem trapezu i sposoby ich wyeliminowania. Korektę należy przeprowadzać stopniowo, aż do uzyskania zadawalającej poprawy, np. jednorazowe przesunięcie linek powinno wynosić nie więcej niż 3 do 5cm.
 
 

Problem

Przyczyna

Wskazówka

Żagiel ustawia się poprzecznie do osi deski, problem z wejściem w ślizg

Linki ustawione za bardzo z przodu, zbyt głęboki profil żagla

Przesuń linki do tyłu,

zmniejsz głębokość profilu żagla

Maszt wgniata Cię do wody i wciska pod żagiel – tzw. poprzeka lub pozycja na Robin Hood`a (przednia ręka wyprostowana wypycha bom do przodu, a tylna mocno go ściąga na siebie)

Nie możesz dobrać żagla, masz duży ciąg na tylną rękę, większe uczucie zmęczenia tylnej ręki

Przy wpięciu w trapez i puszczeniu tylnej ręki nie jesteś w stanie utrzymać żagla

Maszt ma tendencję do uciekania do przodu i na zawietrzną

Linki ustawione za bardzo z tyłu

Przesuń linki do przodu

Częstsze katapy, zestaw ma tendencje do odpadania

Masz duży ciąg na przednią rękę, większe uczucie zmęczenia przedniej ręki

Przy wpięciu w trapez i puszczeniu przedniej ręki nie jesteś w stanie utrzymać żagla

Nie możesz się wczepić w linki trapezowe, po wczepieniu się wpadasz na żagiel

Za krótkie linki,

zbyt wysoko ustawiony bom,

za nisko umocowany hak trapezu.

Wydłuż linki lub

lekko obniż bom lub

kup wysoki trapez wave.

Pływasz z ugiętymi w łokciach ramionami, w stylu „na orangutana”

Za krótkie linki

Dobierz długość linek (wydłuż) tak, aby po wczepieniu się w trapez można było całkowicie wyprostować ramiona, przy nogach, biodrach i tułowiu ułożonym w linii prostej. Nie obniżaj bomu!

Pływasz z wypiętym tyłkiem, zaczepiając nim o wodę, mocno załamani w biodrach.

Za długie linki,

zbyt nisko ustawiony bom

Podnieś bom lub dobierz długość linek (skróć) tak, aby po wczepieniu się w trapez można było całkowicie wyprostować ramiona, przy nogach, biodrach i tułowiu ułożonym w linii prostej.

Przy rufie w ślizgu, przy przerzucaniu żagla, linka zaczepia się samoczynnie o hak trapezu

Zbyt nisko ustawiony bom,

 za długie linki

Podnieś bom lub ewentualnie skróć linki.

 
Drobne rady:

Jeżeli uczysz się dopiero pływać w trapezie lub zmieniasz styl pływania, np. z race na wave i freestyle, zaopatrz się w linki regulowane, to lepsza opcja, niż radykalna zmiana na docelowe długie bądź krótkie.

Nad żaglem z linkami ustawionymi obok siebie łatwiej zapanować przy nierównym, zmieniającym się wietrze (rwącym, szkwalistym). Przy nagłej utracie ciągu żagla, będąc wpiętym w linki łatwiej się „ucieka” przed maszt, aby nie wpaść do wody, na plecy. Linki ustawione blisko mają jednak tendencje do zakręcania się wokół haka przy katapie!

Pamiętaj o przesunięciu linek do tyłu, jeśli zmieniasz żagiel na większy i pozostajesz przy tym samym bomie.

Jeśli posiadasz starszy model żagla i dobrze wieje, przesuń linki do tyłu.

Ogólna zasada do długości linek: nim mocniej wieje i nim większe zafalowanie, tym dłuższe linki.

Gdy wpadasz na żagiel, zawsze trzymaj bom na wyprostowanych rękach, a nogi, również wyprostowane, pozostaw na desce. Unikniesz dzięki temu nieprzewidzianej wizyty u dentysty i żaglomistrza.

Jeśli masz bardzo długie, nieregulowane linki, a nie możesz w danej chwili zmienić na krótsze, zrób na każdej z nich supeł. Nie polecam za bardzo, ale jak nie ma wyjścia, to od biedy można kilka godzin na takich wytrzymać.

Co jakiś czas dokładnie obejrzyj stan linek i taśm mocujących do bomu, i jeśli zajdzie potrzeba wymień je zawczasu.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.