Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Wybieramy trapez
Autor: Pablo   
13.10.2009.
 
Korzystanie z trapezu to nie tylko odciążenie dla rąk, to przede wszystkim sposób na uzyskanie poprawnej sylwetki na desce i otwarta droga do windsurfingu ślizgowego. Jak dobrać odpowiedni trapez, nauczyć się poprawnie z niego korzystać, jak ustawiać linki w etapie nauki i nie tylko, znajdziesz w poniższym artykule.
 
Wybrana grafika

Co to jest trapez i do czego służy?

Trapez, zwany też przed laty uprzężą, to pas lub spodenki z przymocowanym hakiem służącym do zapinania za linki zamocowane na bomie. Dzięki wpięciu się w linki zyskujesz możliwość zrównoważenia siły ciągu żagla, która odtąd przenosi się na tułów nie poprzez ręce i barki, a bezpośrednio przez linki. Ręce pozostają już tylko do sterowania żaglem. Dzięki temu łatwiej utrzymasz żagiel przy wietrze od 3B, a także przybierzesz bardziej optymalną pozycję, dzięki czemu spędzisz na desce więcej czasu i osiągniesz niedostępne do tej pory szybkości.
 
Dobieramy trapez dla siebie
 
Na rynku istnieje kilka typów trapezów: trapezy niskie, zwane także biodrowymi, wysokie lub inaczej wave`owe oraz tzw. hybrydy, czyli trapezy łączące zalety obu typów.

Trapez biodrowy stanowią „spodenki” z systemem pasków obejmujących uda i hakiem zamocowanym bardzo nisko. Z tego typu trapezu korzystają głównie zawodnicy klas regatowych, osoby pływające na szerokich deskach i stawiające na prędkość. Jest on także dość  popularny wśród osób pływających rekreacyjnie.
Wybrana grafika
Wybrana grafika


Trapez wysoki
to szeroki pas z centralnie zamocowanym hakiem. Ten model zakłada się wyżej niż biodrowy, w pasie, co powoduje że hak znajduje się na wysokości pępka lub wyżej. Stosowany jest przez wielu użytkowników pływających rekreacyjnie, stawiających pierwsze kroki, a także przez amatorów i zawodników we Freestyle czy pływaniu na falach.

Wybrana grafika
 
Wybrana grafika

Trapezy hybrydowe (obecnie bardzo rzadkie), jak wcześniej wspomniano, łączą cechy obu modeli, czyli posiadają paski spinające w kroku oraz obejmują zarówno biodra jak i lędźwie użytkownika. Hak można ustawić zarówno bardzo nisko, jak i w pozycji pośredniej pomiędzy modelem niskim i wysokim.
 
Specjalnie dla zwolenników pływania w kamizelkach asekuracyjnych niektórzy producenci stworzyli linię trapezów zintegrowanych z kamizelką. Trapezy takie eliminują problem zasłaniania haka, jaki miał miejsce przed laty przy założeniu długiej kamizelki na wysoki trapez. Trapez z kamizelką ze względu na brak pasków w kroku i wysoko umiejscowiony hak należy do grupy trapezów wysokich.Niektóre modele w górnej części posiadają twarde fiszbiny chroniące użytkownika przed urazami klatki piersiowej.
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika

Porównanie typów trapezów

Model

Niski

Wysoki

Hybrydowy

pozycja haka

nisko

wysoko

nisko lub pośrednio

łatwość wpinania się w warunkach słabowiatrowych

trudno

łatwo

trudno lub średnio

łatwość wpinania się w warunkach silnego wiatru

średnio

łatwo

średnio lub łatwo

łatwość przy starcie z plaży lub wody

paski na udach przeszkadzają w wysokim uniesieniu nogi przy starcie

bez utrudnień

paski na udach przeszkadzają w wysokim uniesieniu nogi przy starcie

bóle pleców spowodowane użytkowaniem

występują zwłaszcza w modelach bardzo niskich, nieobejmujących zupełnie lędźwi

nie występują

nie występują

pozycja na szerokich deskach slalomowych lub race`owych

korzystna

niekorzystna

korzystna

pozycja na deskach Wave i Freestyle

niekorzystna

korzystna

niekorzystna

krępowanie ruchów

występuje, może powodować przetarcia pianki w kroku

występuje tylko w modelach bardzo wysokich gdzie trapez opiera się na biodrach i żebrach

występuje, może powodować przetarcia pianki w kroku

przydatność w nauce

niepolecany

idealny

niepolecany

pływalność

tonący

nietonący

nietonący lub tonący

Zanim kupisz trapez

… przymierz! W każdym szanującym się sklepie windsurfingowym jest możliwość założenia trapezu i wpięcia się na sucho w linki przymocowane do słupa, bądź ściany. Jeżeli trapez dobrze leży, jest wygodny i nie krępuje ruchów, ma właściwy rozmiar, można kupować. Niektóre dobre sklepy umożliwiają zwrot lub wymianę trapezu zakupionego wysyłkowo, jeśli po przymierzeniu nie pasuje jak należy.
 
Jeśli jesteś kobietą, szukaj wśród modeli projektowanych pod płeć piękną. Modele te są szczuplejsze w talii i szersze w biodrach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są z reguły dużo ładniejsze.

Wybrana grafika

Rozważ zakup modelu z pianki termoformowalnej. Pod wpływem ciepła ciała lepiej dopasowuje się do ciała i nie nasiąka wodą, przez co jest lżejszy od tradycyjnych modeli.
Wybrana grafika
 
Na rynku pojawiły się również trapezy z pompowaną poduszką powietrzną powodującą jeszcze lepsze przyleganie do ciała.
 
Jeżeli nastawiasz się na pływanie regatowe (halsówka i kursy z wiatrem), rozważ zakup modelu z ruchomym hakiem. Przesuwanie się haka w poziomie ułatwia uzyskania lepszej pozycji ciała w bajdewindzie.
 
Kupujemy linki trapezowe
 
Istnieją dwa typy linek trapezowych – regulowane i stałej długości. Pierwsze są lepszym wyborem dla początkujących, gdyż po wcześniejszym dłuższym ustawieniu, możesz je skracać wraz ze wzrostem umiejętności. Linki regulowane są też powszechnie wykorzystywane przez zawodników, którzy ustawiają różną długość w zależności od kursu względem wiatru.
 
Wybrana grafika
 
Modele o stałej długości są lepsze dla osób które znają swoje możliwości i sprawnie posługują się trapezem.
 
Wybrana grafika
 
Większość producentów w swojej ofercie ma linki od 16 do 30 cali. Krótsze (trudniejsze) są korzystniejszym wyborem, jeśli nastawiasz się na prędkość, dłuższe, jeśli pływasz Wave lub Freestyle. Przeciętna długość linek w pływaniu Freeride to 24-26 cali.
 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.