Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Dbamy o bom
Autor: Pablo   
20.08.2009.
 
Przy eksploatacji bomu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na czystość elementów ruchomych (rurek przedłużających bom, noku i klamry bomu) oraz rurek z owijką. Tak jak we wszystkich elementach zestawu windsurfingowego, tak i tutaj największym wrogiem jest piasek.
Powoduje on m.in.:
blokowanie bomu (w przypadku dostania się piasku pomiędzy rurki przedłużające a rurki z owijką), przecieranie linek, przetarcia ścianki masztu (jeśli piasek znajdzie się pomiędzy klamrą a masztem), a także bardzo częste otarcia naskórka dłoni (spowodowane przez piasek na powierzchni rurek z owijką).

Żeby zapobiec wszystkim tym uszkodzeniom należy bezwzględnie płukać bom po każdym pływaniu oraz cały pędnik przed wejściem na deskę. Do płukania wystarczy jakakolwiek czysta woda, byle nie skrajnie słona.

Jeżeli dojdzie do zablokowania bomu w miejscu łączenia z przedłużkami bomu, należy go najpierw bardzo dobrze opłukać, później porozciągać go na boki jak łuk, w celu zmiażdżenia drobin piasku, a następnie próbować go rozłączyć zaczepiając o obciętą gałąź drzewa, bądź stając na noku bomu i ciągnąc bom do góry.Wszelkie drobne uszkodzenia owijki dobrze jest zawczasu podkleić klejem do gumy (odpowiedni jest np. poliuretanowy lub szewski), bądź ściąć ostrym nożykiem, jeżeli podklejenie nie rokuje trwałego połączenia, lub gdy istnieje prawdopodobieństwo, że nierówności powstałe z kleju mogą pokaleczyć dłonie.

Bom w stanie gotowości nie powinien mieć żadnych luzów, wpływających na zwiększenie ugięcia, czyli tego, co w bomach jest najmniej pożądane. W bomach skręcanych należy zwrócić uwagę na odpowiednie dokręcenie wszystkich śrub.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.