Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Sterowanie stopami w ślizgu
Autor: Pablo   
19.08.2009.
 
Sterowanie stopami w ślizgu to ważna umiejętność w pływaniu na falach i Freestyle’u. Ma istotne znaczenie zwłaszcza na deskach o wyporności nieprzekraczającej 100 litrów i ze strapsami umieszczonymi blisko osi deski.
Opanowanie tej umiejętności bardzo korzystnie wpływa na technikę wykonywania zwrotów, zwiększa stabilność oraz umożliwia wykonywanie zwrotów po małym łuku. Jest to także ważny czynnik rozwoju zaawansowanych technik silnowiatrowych i podstawa do opanowania Freestylu.
 
Ostrzenie jest stosunkowo proste. Aby skręcić na desce na wiatr, wystarczy zwiększyć nacisk na pięty, zwłaszcza na piętę tylnej stopy, jednocześnie pochylając żagiel mocniej na rufę deski. Wskazane jest przy tym także poszerzenie chwytu bomu, aby uzyskać lepszą kontrolę nad żaglem.

Z odpadaniem sprawa jest nieco trudniejsza. Lepszą kontrolę uzyskasz na deskach niezbyt szerokich, przy ustawieniu przednich strapsów blisko osi. Żeby odpaść z wiatrem musisz zwiększyć nacisk na palce stóp i przenieść ciężar ciała na nogę przednią. Tylną stopą naciskasz na palce, a za pomocą przedniej stopy znajdującej się w strapsie unosisz burtę nawietrzną, wprowadzając deskę w skręt. Aby w pełni kontrolować zestaw i zawęzić łuk musisz także pochylić żagiel w stronę dziobu i lekko na zawietrzną burtę. To, czy podczas pochylenia żagla wybierzesz go, zależy od tego, czy odpadnięcie ma być chwilowe, czy zamierzasz osiągnąć kurs pełny lub robisz rufę. Jeśli Twoim celem jest tylko krótkie „zawinięcie”, przy pochylaniu wyluzuj żagiel. Dzięki temu wyostrzenie, które wykonasz po chwili będzie łatwiejsze do wykonania. Jeżeli natomiast zamierzasz zrobić głębszy łuk, czyli odpaść z półwiatru do fordewindu i wrócić do półwiatru, podczas odpadania najpierw dobierz żagiel, a następnie tuż przed dojściem do pełnego kursu wyluzuj. Ostrzenie nigdy nie powinno być wykonywane wyłącznie przez pochylenie żagla na rufę. O wiele skuteczniej jest najpierw pochylić żagiel nokiem bomu w kierunku wody, a następnie wybrać go, przyciągając pochylony do rufy.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 2 z 2 komentarzy

1. 20-08-2009 15:38 - maras

Hmm ... czegoś tu nie rozumiem. Jak można przenieść ciężar ciała na przednią nogę i jednocześnie tą samą nogą unosić krawędź deski przez strapsa ? Żeby jedną nogą cokolwiek unosić trzeba mieć oparcie na drugiej albo na czymś ogólnie wisieć, ale wtedy trudno mówić o przenoszeniu ciężaru ciała na cokolwiek. Może ktoś wyprowadzić mnie z błędu, albo przybliżyć temat ?

2. 20-08-2009 16:11 - PolKAROL

Jeżeli podciągniesz palce, to równocześnie naciskając na przednią nogę podniesiesz nawietrzną krawędź deski. Nie przenosisz ciężaru ciała po przez piętę lecz po przez palce. Dobrze to widać u zawodników formuły windsurfing.

Pokaż 2 z 2 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.