Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Samemu czy w szkółce?
Autor: Betty   
03.12.2008.
 
Trudno na to pytanie odpowiedzieć wprost, gdyż obie formy nauki mają wady i zalety. Zdecydowana większość deskarzy w Polsce była do tej pory samoukami. Nauczyli się oni pływać podpatrując lepszych od siebie, pytając o wszystko, czego w danej chwili nie potrafili wykonać.
 
Wybrana grafika
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności zaznajomienie się z teorią, a następnie postawienie pierwszych kroków pod okiem instruktora, który wychwyci i poprawi błędy. Przestudiowanie teorii, czyli zagłębienie się w lekturze np. serwisu Hotis.pl, książek, czasopism etc., zaowocuje lepszym zrozumieniem tego, co przekazuje na kursie instruktor.

Czy instruktor jest konieczny? Oczywiście nie jest niezbędny, ale nauka pod okiem fachowca, który na bieżąco wychwytuje błędy w technice czy ustawieniu sprzętu, pozwala na szybką i efektywną naukę, oraz gwarantuje, że błędy nie zostaną utrwalone, jak to się często zdarza przy nauce samemu. Postęp przy nauce pod okiem instruktora jest kilkakrotnie większy niż w przypadku nauki we własnym zakresie.

Często bywa, że na kursach pojawiają się osoby-samouki z mocno zakorzenionymi błędami w technice, nie pozwalającymi na nauczenie się bardziej zaawansowanych manewrów. Wyzbycie się tych błędów jest kwestią nawet jednego dnia sam na sam z instruktorem lub kilku dni pływania w grupie.

Inną istotną kwestią są finanse. Co się bardziej opłaca, nauka na 1-2 tygodniowym kursie, czy kupno na własność najprostszego używanego kompletu?

Po 2 tygodniach intensywnego kursu nie jesteś już początkującym i sprzęt przewidziany na stawianie pierwszych kroków nie będzie już odpowiedni i ograniczy Twoje postępy. Wraz ze wzrostem umiejętności nieodzowna staje się zmiana sprzętu. Kupno własnego sprzętu najprawdopodobniej w pewnym momencie zahamuje postęp nauki. Z reguły trudno jest samemu ocenić, czy już czas na zmianę sprzętu, zwłaszcza, jeśli na „starym” dobrze nam się pływa.

Nie polecam kupowania sprzętu „na wyrost”. Deska dla zaawansowanego jest zbyt trudna na pierwsze kroki i może skutecznie zniechęcić do windsurfingu.

Tu naprzeciw wychodzą szkółki windsurfingowe oferujące możliwość zamiany sprzętu na inny w przypadku, gdy Twoje postępy będą wyraźnie odbiegać od reszty grupy lub jeśli zapragniesz spróbować jak sobie poradzisz na innym sprzęcie. W szkółkach zawsze można dobrać najodpowiedniejszy dla siebie sprzęt, biorąc pod uwagę zarówno swoje umiejętności, warunki fizyczne oraz warunki atmosferyczne, jakie panują na akwenie w danym dniu. Jest to ważne o tyle, że właściwie każdy dzień kursu można wykorzystać na naukę w 100%.

Co przemawia za posiadaniem własnego sprzętu? Niepodważalną zaletą jest możliwość korzystania z niego przez wszystkich członków rodziny, kiedy tylko przyjdzie na to ochota i warunki są sprzyjające. Warto zainwestować we własny sprzęt wówczas, gdy masz możliwość pływania na akwenie, na którym nie ma szkółki lub wypożyczalni sprzętu windsurfingowego. Własny sprzęt to trochę tak jak własny samochód, możesz się do niego przyzwyczaić i „ustawić pod siebie”. Kupując, możesz wybrać to, co podoba Ci się najbardziej.

Bez względu na to, jaką wybierzesz formę nauki pływania, powinieneś pamiętać, że tak jak „klej który klei wszystko, niczego nie klei dobrze”, tak nie istnieje deska uniwersalna dla wszystkich i na każde warunki. Pamiętać należy również o tym, że ktoś kto pływa na desce bardzo dobrze,  a nie ukończył kursu instruktorskiego i nie poznał metodyki nauczania windsurfingu, nie nauczy nikogo dobrze pływać na desce!

Na koniec bardzo ważna uwaga dla tatusiów chcących uczyć swoje pociechy i chłopaków pragnących, aby ich dziewczyny pływały razem z nimi: Nigdy nie uczymy własnej rodziny! Zdarzają się co prawda wyjątki, ale w większości przypadków dochodzi do konfliktu „uczeń-nauczyciel”, co w efekcie często skutkuje zniechęceniem do tego pięknego sportu.
 
Fot. WWW.bosport.pl
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.