Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Kupujemy używany maszt
Autor: Betty   
30.07.2009.
 
Zanim zaczniesz oglądać maszt, sprawdź dokładnie czy ma odpowiednią długość (370, 400, 430, 460, 490 czy 520 cm) i twardość, mierzoną obecnie w skali IMCS (Indexed Mast Check System), odpowiednio do długości - 17, 19, 21, 25, 28 i 32. Sprawdź też jaki jest profil ugięcia masztu. Jest on oznaczony symbolami CC, FT, SFT, HT. Prawie wszystkie obecnie produkowane maszty mają profil „constance curve” (CC), czyli równomierne ugięcie. Zdarzają się jednak w sprzedaży maszty „flex top” (FT, bardziej miękki top, jeszcze 15 lat temu najczęściej spotykany), „super flex top” (SFT, klasa Mistral One Design), czy „hard top” (HT, twardszy top, bardzo rzadkie). Zastosowanie masztu o niewłaściwym profilu ugięcia jest poważnym błędem, znacznie zmniejszając osiągi i zmieniając charakterystykę pracy żagla.

Oceniając maszt skup się na jego stanie wizualnym, czyli sprawdź możliwe przetarcia wierzchniej warstwy laminatu w miejscu: mocowania bomu, pracy ewentualnych rotatorów, czy stalowych elementów vario-topu.

Oceń, czy maszt po złączeniu topu z bazą jest prosty.

Sprawdź czy nie doszło do pęknięć ścianki masztu w miejscu łączenia obu części masztu oraz w miejscu wkładania przedłużki.

Sprawdź czy w maszcie są wszystkie korki, czyli 2 w części górnej masztu i przynajmniej 1 w dolnej. Jeśli ich nie ma, pędnik będzie ciężko wyciągnąć z wody po krótkim odpoczynku na wodzie. Jeśli nie ma górnego korka w topie masztu, może dojść ponadto do uszkodzenia przez ostrą krawędź ścianki masztu szwu na kieszeni masztowej, podczas wkładania masztu.

Raczej kieruj się zasadą dobierania sprzętu jednego producenta. Masz większą pewność, że wszystko będzie „grało” jak należy. Producenci, mimo wszelkich oznaczeń, projektują żagiel pod konkretny, swój maszt.

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.