Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Stophals
Autor: Betty   
03.12.2008.
 
Umiejętność szybkiego zatrzymania się ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Pozwala uniknąć kolizji lub też wyhamować przed dopłynięciem do brzegu. Jest bardzo przydatna w regatach podczas ostatniej minuty przed przekroczeniem linii startu. Technika ta ma także częste zastosowanie w windsurfingu lodowym, gdzie brzeg zbliża się kilkakrotnie szybciej, a opory tarcia są praktycznie pomijalne. Jest to także dobre ćwiczenie wstępne przed nauką Freestylowego manewru Helitack, zwanego helikopterem.
 

Stophals nie wymaga żadnych specjalnych warunków czy ustawień sprzętu. Jest dość prosty do opanowania praktycznie na każdym poziomie zaawansowania.

Wybrana grafika

 
Istotą manewru jest wyluzowanie żagla, a następnie wypełnienie go wiatrem z przeciwnej strony. Punktem wyjściowym jest swobodna żegluga w półwietrze. Jeśli płyniesz w trapezie, w pierwszej kolejności musisz się z niego wyczepić chyba, że masz linki dłuższe niż 26 cali. Jeśli płyniesz w strapsach możesz wyjąć stopy, ale nie musisz. Następnie luzujesz żagiel i koncentrując się na pionowym lub lekko na wiatr utrzymaniu masztu, mocno wypychasz żagiel w kierunku dziobu. Zapobiegnie to niechcianemu wyostrzeniu deski. Podczas tej czynności musisz wyprostować oba ramiona  w łokciach i zdecydowanie przenieść ciężar ciała na przednią nogę.
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Podziękowania dla szkółki windsurfingu BO-Sport, za udostępnienie sprzętu windsurfingowego.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.