Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Jak zapobiegać przekręcaniu się strapsów
Autor: Pablo   
09.06.2009.
 
 Problem z przekręcaniem się strapsów, które układają się tak, że trudno włożyć w nie stopy jest bardzo powszechny. Często samo dokręcenie wkrętów nie pomaga, ale jest kilka sposobów, żeby uprzyjemnić sobie pływanie.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą ten problem wykluczyć lub w znacznym stopniu zminimalizować:

Wymień strapsy na sztywniejsze - takie modele, choć cięższe i droższe, pewniej trzymają stopę. Nie bez znaczenia jest też fakt lepszej kontroli nad deską, zarówno w pływaniu szybkościowym, jak i manewrowym.

Dokręć wkręty mocujące - pamiętaj żeby nie przesadzić z użyciem siły, może się to skończyć pęknięciem plastikowych podkładek stabilizujących albo, co gorsza, ukręceniem i pęknięciem wkrętu, co zablokuje otwór. W tym celu stosuj wyłącznie wkręty przeznaczone do przykręcania strapsów. Nie używaj wkrętarek przy dokręcaniu.

Wybrana grafika

Zwróć uwagę, aby bezpośrednio pod główką wkręta zawsze znajdowała się podkładka ze stali nierdzewnej – tzw. „kwasówki” lub plastikowa, dołączona do zestawu. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której wkręt bezpośrednio styka się z taśmą parcianą.

Dokręcanie wkrętów bez podkładek bardzo często prowadzi do uszkodzenia splotu tkaniny w taśmie i przyczynia się do znacznego skręcania się pasków. Zniszczenie strapsa w tym przypadku to tylko kwestia jednego dnia pływania w warunkach silnego wiatru.

Zastosuj specjalne plastikowe podkładki zapobiegające skręcaniu się strapsów. Zakupić je można obecnie wraz ze strapsami i śrubami w kompletach lub oddzielnie. To rozwiązanie polecam najbardziej, ponieważ wszystkie inne w mniejszym lub większym stopniu zawodziły.


Wybrana grafika

 

UWAGA! Podkładki z wieńcem kolców występują w różnych wersjach. Różnica polega na odległości pomiędzy otworem a bolcem, dostosowanej do rozstawu otworów na strapsy w różnych typach desek.

Wybrana grafika

Podkładki takie mocuje się w następujący sposób:

Do otworów na wkręty (w desce) wkładamy bolec podkładki tak, aby otwór do którego chcemy przykręcić wkręt pokrywał się z otworem podkładki. Na tak ułożonej podkładce od góry zobaczysz wieniec małych plastikowych kolców wokół otworu, których zadaniem jest utrzymanie strapsa w miejscu. Następną czynnością jest przełożenie wkręta przez podkładkę (metalową lub plastikową), która znajdzie się nad strapsem, a następnie przez samego strapsa. Pozostaje nam już tylko samo przykręcenie strapsa do otworu tak, aby kolce podkładki złapały kontakt ze strapsem.

Wybrana grafika

Możesz także spotkać inne typy podkładek, np.

Komplety plastikowych podkładek obejmujące pasek strapsa zarówno od góry, jak i od dołu, przy czym w dolnej części występują wypustki, które wbijając się w gumowe padsy na pokładzie mają za zadanie utrzymać strapsa w miejscu.
 
Wybrana grafika

Podkładki ze stali nierdzewnej w formie blaszek z zębami w dolnej części, dzięki którym można mocniej docisnąć pasek strapsa od góry. Ich zastosowanie należy jednak dokładnie rozważyć, gdyż zbyt mocne dokręcenie może przyczynić się do przecięcia strapsa.

Wybrana grafika

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.