Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Bom
Autor: Betty   
14.02.2009.
 
Obecnie wszystkie bomy zaopatrzone są w klamrę, za pomocą której mocowane są do masztu. Bomy posiadają także regulację długości. Długość, jaką powinien mieć bom zależy od powierzchni żagla. Na każdym żaglu  podane są informacje dotyczące zalecanej długości masztu i bomu. Większość bomów wykonana jest z aluminium, rurki pokryte są miłą w dotyku, antypoślizgową owijką.
 
  Wybrana grafika
Jeśli chcesz zaopatrzyć się w dwa żagle, które nie będą różniły się od siebie wielkością więcej niż o 2 m2 to prawdopodobnie uda Ci się je „ogarnąć ” jednym bomem.

Na sztywność wpływa też rodzaj połączenia rurek z głowicą bomu. Bom może być skręcany na śruby lub zapinany na piny. Skręcony jest bardziej sztywny, ale żeby go rozłożyć do transportu, trzeba zaopatrzyć się w klucze imbusowe. Dużo szybciej rozkłada się bom zapinany na piny, którego sztywność dla kobiet pływających rekreacyjnie w zupełności wystarcza.
 
 Wybrana grafika
 Wybrana grafika
 
bom skręcany
 
 Wybrana grafika
 
głowica bomu z klamrą
 
Klamra głowicy bomu musi dobrze pasować do masztu. Jeśli posiadasz maszt typu RDM powinnaś mieć również odpowiedni do niego bom. Klasyczny bom z nasadką adaptacyjną pozbawi zestaw sztywności i pogorszy komfort pływania.

Przy wyborze bomu powinnaś zwrócić uwagę, aby był lekki i sztywny, ważne jest też żeby „dobrze leżał w dłoni”. Na rynku dostępne są bomy o okrągłym i o eliptycznym przekroju rurek, a także o zmniejszonej średnicy rurek RDG (reduced diameter grip). Średnica takich rurek to 26 mm, a klasyczna średnica to 30 mm.
 
Bom składający się z jednej rurki zamiast dwóch. Nie posiada łączenia rurek przy głowicy, dzięki temu jest bardzo sztywny.
 
 
Regulacja długości bomu
 
 Wybrana grafika
Wybrana grafika                                Wybrana grafika
 
 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.