Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Maszt
Autor: Betty   
14.02.2009.
 
Maszt ma największy wpływ na komfort pływania na desce. Zbyt ciężki maszt może całkowicie odebrać przyjemność z pływania i zniechęcić niejedną windsurferkę. Najlżejsze i najlepsze, to te z zawartością węgla 100% (C100). Wraz ze zmniejszaniem się ilości włókna węglowego w maszcie, rośnie niestety jego waga.
 
 
Maszt C100 daje lepszą dynamikę pracy pędnika, niż maszty z mniejszą zawartością węgla. Nie bez znaczenia jest fakt, że maszty C100 zwiększają zakres siły wiatru, na jakim dany rozmiar żagla może być używany. Szczególnie dobrze zdają egzamin, gdy wiatr jest szkwalisty, a fala krótka i urwista (tzw. chop).

Jeszcze lepszą sprawność aerodynamiczną ożaglowania daje zastosowanie masztu o zmniejszonej średnicy - RDM (reduced diameter mast). RDM nie są lżejsze od klasycznych C100, mają bowiem grubszą ściankę. Długości takich masztów sięga do 460 cm, a więc nadają się tylko do żagli małych i średnich. Pamiętać należy, że gdy decydujemy się na maszt RDM musimy mieć do tego również odpowiedni bom i dostosowaną do średnicy przedłużkę/stopę masztu. Klasyczny bom z nasadką adaptacyjną może pozbawić zestaw sztywności i pogorszyć komfort pływania.
 
Wybrana grafika Wybrana grafika
 
Standardowe długości masztów to 370, 400, 430, 460, 490, 520 i 550 cm. Najbardziej odpowiednia długość masztu do kobiecych powierzchni żagla to 400 cm - 430 cm. Gdy żagiel wymaga długości masztu np. 425 cm, wówczas stosujemy maszt 400 i brakujące centymetry uzupełniamy wkładając w maszt przedłużkę  Można też zastosować maszt 430, ale tylko wówczas gdy żagiel posiada vario-top, czyli regulację topu żagla (przy tym należy uwzględnić twardość zastosowanego masztu). Producenci zazwyczaj wskazują jakiej twardości (skala IMCS) i długości maszt może być zastosowany do danego typu i powierzchni żagla.   

Niestety maszty o zawartości węgla 100% nie są polecane na pierwsze kroki na desce ze względu na mniejszą odporność na uderzenia o twardą powierzchnię.

Gdy stawiasz pierwsze kroki, nie musisz kupować dla siebie sprzętu. Wszystko co będzie Ci potrzebne otrzymasz w szkółce windsurfingowej. W dobrej szkółce, kobiety zawsze znajdą dla siebie odpowiednio małe żagle z lekkimi masztami i bomami o zmniejszonej średnicy (tzw. juniorskimi). Taki zestaw jest bardzo lekki, ale nadaje się do pływania jedynie do 4 B.
 
Skala IMCS (Indexed Mast Check System)

Długość masztu (cm)                                  Twardość masztu (IMCS)
   

 370                                                      17
   

 400                                                      19
   

 430                                                      21
   

 460                                                     25
   

 490                                                    28
   

 520                                                    32
 
   

 


Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 1 z 1 komentarzy

1. 01-05-2009 19:24 - Sznyc212

nie jestem pewny, ale maszty 520 i 550 nie sa chyba masztami standardowymi... sa one wykonywane na zamowienie (po za ewenementem, ktorym jest firma the loft sails, ktora jako pierwsza i dotad jedyna produkuje takie maszty seryjnie :)

Pokaż 1 z 1 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.