Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Żagle
Autor: Betty   
13.02.2009.
 
Żagle dla kobiet powinny być lekkie i przyjemne w użytkowaniu. Większość firm ma w swojej ofercie takie właśnie żagle. Najczęściej jest to model freeride’owy.
 
 Wybrana grafika
 
Hot Sails Diva - model freeride, przeznaczony dla kobiet

 

Żagle tego typu są najbardziej wszechstronne, a w ich konstrukcji akcent położono na manewrowość. Posiadają również sporą siłę ciągu, tak że przy pływaniu na wprost, jak i przy zwrotach, dają dużo satysfakcji. Mają mniej listew i zazwyczaj nie są zbrojone, dzięki czemu są lżejsze od typowych żagli race, supercross i wave. Również to, że mają wąską kieszeń masztową jest dużym plusem, ponieważ mniej wody się do niej wlewa i żagiel łatwiej jest "postawić".

Mniejsze rozmiary mogą być z powodzeniem używane do żeglugi na niedużej fali, natomiast większe mają już charakter bardziej freeride'owy. Panie, przy wyborze żagla powinny raczej skłaniać się ku rozmiarom mniejszym i średnim, maksymalnie do około 6,5 m2.

 

Wybrana grafika Wybrana grafika

Na żaglach podane są wszelkie informacje dotyczące długości masztu, przedłużki i bomu jakie trzeba zastosować.

Większość żagli wykonana jest z monofilmu, który coraz częściej wypierany jest przez bardziej trwały materiał zwany X-ply, stosowany zarówno w modelach dla początkujących jak i zaawansowanych.
Co to jest monofilm?
Monofilm to przezroczysty materiał, który nie zmienia swojego kształtu pod wpływem rozciągania, nie nasiąka wodą, jest mało odporny na promieniowanie UV oraz  uszkodzenia mechaniczne. Dość łatwo rysuje się i matowi, w przypadku wielokrotnego zwijania lub zbyt długiego przebywania na słońcu.
Co to jest X-ply?
X-ply to przezroczysty materiał, bardziej odporny od monofilmu na promienie UV oraz na uszkodzenia mechaniczne. Matowieje znacznie później (dopiero po kilku sezonach widać ślady zużycia), niestety ma też wady – jest bardziej „gumowy” od monofilmu i trochę cięższy.

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.