Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Trapez
Autor: Betty   
13.02.2009.
 
Trapez damski to rzecz niezbędna dla każdego windsurfera i każdej windsurferki, począwszy od poziomu średniozaawansowanego.
Typ trapezu, jakiego będziemy używać, będzie miał znaczący wpływ na naszą sylwetkę podczas pływania na desce.
 
Wybrana grafika
Niezależnie od typu, trapez powinien idealnie pasować, tak żeby nie obcierał bioder i nie powodował bólu kręgosłupa, głównie w części lędźwiowej. Przy doborze trapezu biodrowego należy dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy paski okalające uda są odpowiednio ułożone i czy bez problemu można podnieść nogę. Jeśli coś jest nie tak i paski ograniczają ruch nogi wówczas należy spodziewać się, że niektóre manewry, takie jak np. start z plaży czy start z wody również będą utrudnione.

Dwa najczęściej stosowane typy trapezów to trapez wave (wysoki) oraz biodrowy (niski). Trapez biodrowy używany jest zwłaszcza przez windsurferów preferujących pływanie na długich odcinkach, z dużą szybkością i na większych żaglach typu freerace i race.
 
 Wybrana grafikaWybrana grafika
 
Trapezy wave używane najczęściej przez windsurferów preferujących pływanie na falach lub freestyle. Wysoki trapez umożliwia większą kontrolę nad żaglem i manewrowość, ponieważ sylwetka żeglującego jest bardziej pionowa, w porównaniu do sylwetki żeglującego w trapezie niskim. Dodatkową zaletą trapezu wave jest łatwiejsze wczepianie i wyczepianie z linek trpezowych, co nie jest bez znaczenia dla uczących się.
 
Wybrana grafika
 
Kobiety, które wybierają trapezy wave powinny zwrócić szczególną uwagę na ich dopasowanie. Niektóre firmy w swojej ofercie mają modele specjalnie przeznaczone dla kobiet, uwzględniające odmienną od męskiej, budowę ciała, kształt bioder i wcięcie w talii. Trapez wave powinien być dopasowany jak gorset, z tą różnicą, że w nim trzeba będzie głęboko oddychać i nie zemdleć podczas pływania.  
 
 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.