Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Imię wiatru (cz. 1)
Autor: Pablo   
05.02.2009.
 
Znajomość i umiejętność prognozowania siły wiatru oraz reszty mniej istotnej pogody, to dla podróżującego windsurfera umiejętność niezykle istotna. W ręce czytelników oddajemy pierwszy z cyklu artykułów, które przybliżą nieco zagadnień z meteorologii.
 
ABROHOLOS (ABROLHOS) - wiatr występujący na południowo-wschodnim wybrzeżu Brazylii, szkwalisty, wiejący od maja do sierpnia.

AFGANIEC – pustynny, gorący i suchy, południowo-zachodni lokalny wiatr, wiejący w środkowej Azji na pograniczu afgańsko-tadżyckim. Latem często wywołuje burze piaskowe.

ANDHI (KALI ANDHI) – znany także jako „black storm”, to silny wiatr wiejący podczas gwałtownych pylistych burz, późną wiosną w północno-zachodnich Indiach. Zwiastuje szybkie nadejście monsunu.

ASTRUL – to lokalna nazwa południowo-zachodniego wiatru fenowego, wiejącego w Karpatach Rumuńskich.

AUTAN
– silny, bardzo ciepły i początkowo wilgotny wiatr typu fenowego, wiejący w południowo-zachodniej Francji, z kierunku południowo-wschodniego znad Morza Śródziemnego. Nazwa ta jest stosowana również do innych wiatrów tego regionu jak L'Autan Blanc (Biały Autan), kontynentalnego pochodzenia, zwiększający temperaturę w lecie i zmniejszający zimą, i l'Autan Noir (Czarny Autan), ciepły wiatr, niosący niekiedy deszcz, dużo rzadszy niż Biały Autan.

BAGUIO - to używana na Filipinach lokalna nazwa cyklonów tropikalnych, miejscowa odmiana tajfunu, zimny, typu bora, zapylony.

BARAT – porywisty i silny wiatr W-NW wiejący w Indonezji od grudnia do lutego. Związany z porą monsunową. Wiejąc w pobliżu wysp i kanałów często znacznie przybiera na prędkości powodując znaczne szkody.

BARBER – zimny wiatr wiejący z kierunku E-SE w północnej części Stanów Zjednoczonych i południowej Kanadzie. Często wiąże się z opadami śniegu i lodu, skutecznie przyczepiając się do zarostu na twarzy i pokrywając lodem pokłady statków.

BELAT – zimny, zapylony wiatr typu bora, wiejący z północy, na południowym wybrzeżu Arabii.

BISE - lokalny wiatr wiejący w Szwajcarii i wschodniej Francji, powstający przy wyżu na przedpolu Alp. Chłodny i suchy, wiejący z północy na wschód.

BLIZZARD - (ang. zamieć, zadymka) to mroźny, silny (do 80-90 km/h) wiatr północno-zachodni wiejący w południowej Kanadzie i północnej części Stanów Zjednoczonych. Przynosi on znaczne spadki temperatury (sięgające nawet 30°C) oraz bardzo obfite opady śniegu. Jest powodowany brakiem naturalnych barier geograficznych hamujących ruch powietrza wzdłuż Gór Skalistych.

BOHOROK - suchy, wiejący z zachodu wiatr, występujący na Sumatrze. Jest to wiatr fenowy, wieje z wnętrza wyspy.

BORA (BURA)
- suchy, chłodny i bardzo porywisty wiatr wiejący znad pasm górskich lub płaskowyżów w kierunku morza, jeziora lub równiny. Bora jest najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym wiatrem wiejącym wzdłuż wybrzeża Chorwacji, szczególnie w jego północnej części. Wiatr ten potrafi w bardzo krótkim czasie osiągnąć ogromną prędkość, przekraczającą niekiedy 50 węzłów. Wiejąca w Chorwacji bora jest zawsze elementem większego układu pogodowego - występuje gdy ośrodek wysokiego ciśnienia znad kontynentu europejskiego przemieszcza się na wschód, w kierunku Adriatyku. Bora występuje przez cały rok, ale szczególnie silnie wieje w miesiącach jesiennych i zimowych. Rzadko wieje dłużej niż 3 dni, przeważnie z kierunku NE. Prawdopodobnymi oznakami nadciągającej bory jest gromadzenie się chmur nad pasmami górskimi Velebit na północy oraz Mosor i Biokovo na południu.
Szczególną i wyjątkową odmianą jest tzw. "ciemna bora" - bardzo silny wiatr wiejący w zimie na północnym Adriatyku. W przeciwieństwie do "klasycznej" bory związanej z przejściem układu wysokiego ciśnienia, "ciemna bora" powiązana jest z przejściem niżu i przynosi wilgotne powietrze, zachmurzenie i niekiedy śnieg.

BREVA – gorący, dolinny wiatr wiejący przeważnie latem znad jezior Włoskich ku górnym partiom Alp.

BRICKFIELDER – silny, gorący i suchy wiatr, wiejący z wnętrzna lądu, niosący tumany czerwonego pyłu. Wieje zazwyczaj z północy. Występuje w Australii Południowej.

BRYZA
– wiatr wiejący na wybrzeżu morskim. Zmiany kierunku wiatru, występujące w rytmie dobowym, wywołane są różnicami w nagrzewaniu się lądu i morza. W dzień ląd nagrzewa się szybciej niż woda, dlatego cieplejsze powietrze nad lądem unosi się (powodując spadek ciśnienia na powierzchni lądu), a na jego miejsce pojawia się chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze znad morza. Zatem bryza dzienna (bryza morska) wieje znad morza na ląd. Natomiast w nocy woda oddaje ciepło wolniej niż ląd, dlatego ciśnienie nad wodą jest niższe niż na powierzchni lądu, co powoduje zmianę kierunku wiatru. Bryza nocna (bryza lądowa) przynosi na wodę suche powietrze znad lądu. Zasięg bryzy to ok. 20-30 km od linii brzegowej w stronę wody. W stronę lądu zasięg ten jest wyraźnie mniejszy i uzależniony od charakteru powierzchni.
Przewidywanie bryzy morskiej jest istotne w strefie brzegowej, np w olimpijskim żeglarstwie wyczynowym i w regatach klasy America Cup. W analogiczny sposób jak bryza, tyle że na większą skalę przestrzenną i w cyklu półrocznym, powstają wiatry monsunowe. Podobne zjawisko do bryzy zachodzi przy bezchmurnej pogodzie ciepłą porą roku w górach (wiatry górskie i dolinne). Analogicznym zjawiskiem, opartym na gradiencie temperatury, jest bryza miejska.
 
Wybrana grafika
 
Rys1 Bryza dzienna. 1. Chłodna woda, 2. Ciepły ląd, 3. Ciepłe powietrze, 4. Chłodne powietrze, 5. Wilgotne, chłodne powietrze, 6. 7. Wyż
 
Wybrana grafika
 
Rys2 Bryza nocna. 1. Ciepła woda, 2. Chłodny ląd, 3. Chłodne powietrze, 4. Ciepłe powietrze, 5. Suche, zimne powietrze, 6. Wyż, 7. Niż

BURAN (BURGA, PURGA) – Silny, zimny wiatr północno-wschodni tworzący ekstremalne zamiecie w okresie zimowym. Wiatry są silne, pełne lodu i śniegu. Buran występuje najczęściej w Mongolii, Syberii i na Alasce.

BURSTER - chłodny wiatr z oceanu w Australii i Nowej Zelandii
 
CALIMA - jest gorącym zimowym wiatrem wiejącym w regionie Wysp Kanaryjskich. Wieje przeważnie z południa i południowego wschodu, choć zdarza się również że i ze wschodu. Tak jak jego duży brat Sirocco, pojawia się gdy nad Afryką i Saharą zlokalizowany jest ośrodek wyżowy a na północ od archipelagu Kanarów ośrodek niżowy. Wiatr czasem przybiera na sile, gdy na południowym zachodzie pojawi się drugi mniejszy ośrodek niżowy. Calima niesie ze sobą duże ilości kurzu i piasku. Brązowo-żółty kurz wciska się w każdą szczelinę, drzwi i okna, zmniejszając widzialność nawet do zera. Powoduje tym samym czasowe zamknięcia lotnisk i choroby układu oddechowego mieszkańców wysp.

CERS - jest suchym i czystym wiatrem N-NW w regionie Aude w południowo-zachodniej Francji. Podobny do Tramontany i Mistrala, Cers jest katabatycznym wiatrem spływającym między Pirenejami i Montagnes Noire. Jego porywy są gwałtowne i często dochodzą do 10 Beaufortów. Jest bardzo często notowany - 20kn + przez ponad 200 dni w roku! Jego odpowiednikiem na wybrzeżu jest Marin (południowo-wschodni wiatr kumulujący się w przednim przejsciu Pirenejów) i Autan, wiejący bardziej wgłąb lądu.

CHAMSIN (SAMUM) - (z arab. samma = 'truć'), chamsin, hamsin - gwałtowny, suchy i gorący południowy wiatr wiejący na pustyniach Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego oraz w ich sąsiedztwie. Samumy wywołują burze pyłowe i piaskowe. Występują najczęściej w okresie od kwietnia do czerwca.
 
CHERGUI – Chergui albo Sharqi, (w jęzuku arabskim sharq = wschód), jest wschodnim albo południowo-wschodnim pustynnym wiatrem na północy Maroka, wiejącym najczęściej w czerwcu i sierpniu. Jest wiatrem suchym, bardzo zakurzonym, gorącym w lecie i zimnym zimą. Najsilniejsze waitry spotyka się cyklicznie około 40-50 dni po przesileniu letnim w okresie zwanym Smam (Simoom). W odróżnieniu od Sirocco i jego braći Chili, Ghibli, Khamsin, Samum, etc., które wiążą się z ośrodkami niżowymi nad Morzem Śródziemnym, Chergui powstaje przy wyżu nad Saharą i izobarami prawie równoległymi do wybrzeży. Silne NE wiatry krzyżują się nad górami Atlas czego wynikiem jest skręt wiatru, który przyjmuje kierunek E-SE.
 
CHINOOK - (z języka miejscowych Indian chinook = 'pożeracz śniegu') - ciepły, suchy i porywisty wiatr typu fenowego, wiejący ze wschodnich stoków Gór Skalistych na równiny. Może spowodować gwałtowny wzrost temperatury nawet o kilkanaście stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku godzin i spowodować, że śnieg głęboki na stopę zniknie prawie całkowicie w przeciągu jednego dnia - stąd jego nazwa. W roku 1988, w którym były rozgrywane Zimowe igrzyska olimpijskie w Calgary bardzo utrudniał rozegranie niektórych konkurencji (przede wszystkim zjazdowych) powodując gwałtowne wytapianie, bądź też parowanie pokrywy śnieżnej.

CHUBASCOS - silny północno-wschodni wiatr wiejący u zachodnich wybrzeży Meksyku; występuje latem i jesienią.

CIERZO – chodny wiatr typu bora wiejący na wybrzeżu Hiszpanii.

CORDANAZO – bardzo silny wiatr, wiejący z południa. Występuje u zachodnich wybrzeży Meksyku równocześnie z huraganami na wschodzie kraju.

DOCTOR (FREMANTLE DOCTOR) – wiatr lokalny, forma bryzy morskiej, występująca w Australii Zachodniej w miesiącach letnich, w godzinach popołudniowych. Powstający w wyniku różnic temperatur pomiędzy morzem, a lądem, wiejący od morza wiatr przynosi ze sobą obniżenie temperatury. Nazwany od dzielnicy Perth - Fremantle.
Niewyjaśniona jest historia powstania nazwy tego wiatru, wiązana albo z jego rzekomymi "leczniczymi" właściwościami, albo jako "Fremantle Docker" jako, że w czasie gdy wiał do lądu ułatwiał przybijanie do nadbrzeża statkom żaglowym. Fremantle Docktor odgrywa zazwyczaj ważną rolę w meczach krykietowych granych w Perth, wiejący ze znaczną siłą wiatr ma czasami wpływ na rzucane piłki.
 
Źródło:
www.weatheronline.co.uk
www.pl.wikipedia.org
www.zagle.pogodynka.pl 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© https://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.