Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

Praktyczne pytania dot. Chorwacji

Tutaj możesz zaprezentować ulubione miejsca do pływania, "secret spots", zachęcić innych do odwiedzenia Twojego spotu.

Praktyczne pytania dot. Chorwacji

Postprzez perkoz83 » 6 paź 2017, o 15:53

Ponieważ jeszcze nie byłem w Chorwacji, chciałbym Was się podpytać o kilka rzeczy.
Zakładam, że skoro już tam pojadę to kieruję się w okolice Orebić/Kuciste/Viganj bo polecacie w innych wątkach, że tak fajnie. I teraz tak:

1. Czy lepiej tam pojechać przełom czerwca i lipca czy już w wakacje tj lipiec-sierpień - chodzi o statystyki wiatrowe, pogodę, ogólny fun
2. Jakie rozmiary desek i żagli tam się bierze? Czy moje żagle od 5.5 do 8.5 i deska 136 l (76 cm szerokości) będą okej czy wieje tam tak, że muszę się zaopatrzyć w mniejszą deskę i żagiel 4.xx?
3. Czy znacie może jakieś spokojne miejsca w tych okolicach które wspominałem? Tj. fajnie byłoby mieszkać w jakimś cichym miejscu, a na spot to mogę sobie dojechać autem w 10 min, ale ekstra jakbym mieszkał przy wodzie. Nie mam kampera, jechałbym autem, wolałbym się zatrzymać w jakiejś kwaterze/pensjonacie.
4. Preferowałbym raczej płaską wodę - które miejsca byłoby najlepsze - spoty i miejscowość.
5. Czy to prawda, że z tą termiką jest tak, że po godz 14 wiatr jest gwarantowany?
6. Może macie jakieś praktyczne rady dla mnie dot. Chorwacji - podróż, pobyt, cokolwiek na co należy zwrócić uwagę

Planuję jechać w przyszłym roku na dłuższe dwutygodniowe pływanie. Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję :-D
perkoz83

Podziękowania:
Rozdane: 7
Otrzymane: 7

Re: Praktyczne pytania dot. Chorwacji

Postprzez Łukasz79 » 6 paź 2017, o 21:55

Byłem 2 razy w Orebicu a dokładnie tu: http://www.surfperna.com. Byłem w sierpniu. Wiatr generalnie od 14tej, czasami od 16tej, czasami w ogóle. Na 12 dni dobrze wiało przez 7. 5 dni 4-5BFT, 2 dni 5-6BFT. Używałem dechy 115l i żagli 7,8 6,4 i 2 razy 5,3.
Fajne miejsce na rodzinne wakacje i relaksowe pływanko bez ciśnienia i wielkiej adrenaliny.
Trzeba zwrócić uwagę na dość silny prąd. Szybkie starty z wody wskazane chociaż nie konieczne (spacer brzegiem celem nabrania wysokości).
Jeśli coś konkretnie Cię interesuje pisz na priw lub pytaj tutaj.
PULS freeRIDE 115l - PULS FreeWave 95l - WindSUP ISUP;
Goya Nexus 7,4 Goya Nexus 6,4 Simmer Blacktip 5,3 Goya Banzai 4,7 Goya Banzai 4,2
Simmer Blacktip 3,7

Za tę wypowiedź Łukasz79 otrzymał(a) podziękowania od:
perkoz83 (7 paź 2017, o 07:36)
Łukasz79

Podziękowania:
Rozdane: 24

Postprzez koszalek » 7 paź 2017, o 16:17

W tym roku byłem raz trzeci tylko na początku lipca 2-tydnie i mogę potwierdzić to co pisze mój przedmówca tylko dni wiatrowych było chyba lepiej 8-9 , żagielek głównie 6.5-5.7 i z raz 7.3
Naprawdę warto, z rodziną trochę i z nałogiem trochę i wszyscy zadowoleni :mrgreen:

Droga miażdży(1280km), ale na miejscu pełna rekompensata.
F2 Vantage 126 2011r. Nort Sail E-type 7.3 2014
koszalek

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 4

Postprzez BartixMayo » 7 paź 2017, o 18:33

koszalek napisał(a): (...) Droga miażdży(1280km), ale na miejscu pełna rekompensata.

Bez przesady do Vasiliki jest 2x dalej ;-)
Home made Windfoil: http://www.facebook.com/coyeq/
Sprzedam: Freeride fin ChocoFin TB 38cm, Freeride fin Tabou TB 42cm
BartixMayo

Zdjęcia: 0

Podziękowania:
Rozdane: 46
Otrzymane: 72

Postprzez Qroofka » 7 paź 2017, o 20:04

Potwierdzam to co napisali przedmówcy. Generalnie lipiec i sierpień jest pewniejszy wiatrowo. Byłem kiedyś w czerwcu i było kiepsko. To trochę loteria bo też możesz tarfić dobrze ale generalnie - sezon. Im wyższe temperatury tym większe prawdopodobieństwo. Kwater przy samej wodzie jest bardzo dużo. Poczynając od Orebica poprzez Kuciste aż do Viganj. Jest jeszcze bardzo urokliwe miejsce Loviste na samym końcu. Na spot musiałbyś wracać ok. 10 km ale za to super miejsce na plażę dla dzieci. Płyciutka woda bez ostrych skał tylko piasek lub drobny żwirek i ocieniona plaża. W Kuciste i Viganj o cień na plaży bardzo trudno i tuż przy plaży biegnie dość ruchliwa droga, więc dla dzieci to trochę mniej ciekawe.
Jeśli się zdecydujesz to rezerwację najlepiej zrobić ok. grudnia bo potem te ciekawsze terminy już są zabukowane.
Acha, ja miałęm deskę 135l i żagle 6.6-8m. Ogarniałem. chyba raz wiało mocniej, tak że przydałby się mniejszy zestaw. No i przy mocniejszym wietrze robi się krótka, niezbyt przyjemna fala.
Raz udało mi się popływać w Loviste. Tam jest taka równomierna prawie okrągłą laguna z idealnie płaską wodą. Była bajka ale tam trudniej o dobry wiatr.
Qroofka

TabouRocket 135; Mistral SCORE 111; GUN Cannonball 7,5; Natural 6,6; Areotech AirX 5,2
Qroofka

Podziękowania:
Rozdane: 64
Otrzymane: 49

Postprzez BartixMayo » 7 paź 2017, o 22:04

Byłem w Viganj chyba 5 razy, zawsze 2ga polowa i lipca widzę to tak.

1. Mogę powiedzieć tylko o lipcu ;-)
2. Jeśli będzie wiało to raczej żagle >6. Jeśli zawieje mocniejszą Borą to na tym wietrze i tak się nie pływa.
3. Raczej wszędzie jest spokojnie. No może poza dyskoteką na "cyplu serfera" ;-)
4. Płaska woda jest na Helu i w Egipcie. Nawet w Vass jest czop.
5. Chorwa to nie Grecja. Wiatr nie jest gwarantowany. Można mówić o bardziej lub mniej wietrznie trafionym okresie. Możesz liczyć na >50% wietrznych dni.
6. Droga do Viganij jest relatywnie krótka ;-) Nic tu nie ma nic do planiwania.
Home made Windfoil: http://www.facebook.com/coyeq/
Sprzedam: Freeride fin ChocoFin TB 38cm, Freeride fin Tabou TB 42cm
BartixMayo

Zdjęcia: 0

Podziękowania:
Rozdane: 46
Otrzymane: 72

Postprzez perkoz83 » 8 paź 2017, o 19:21

Dzięki za wszystkie wskazòwki. Odległość dla mnie mnie jest raczej duża, zwłaszcza że będę jedynym kierowcą w samochodzie. W zasadzie jakiś czas szukam deski ok 100-110 litròw, więc niewykluczone że pojadę z dwoma deskami i żaglami takimi jakie mam- w sumie to myślałem że wieje tam mocniej i z np 6,6 będę mocno przeżaglowany ale to nawet dobrze, bo nie będę musiał nic kupować.
Czy jeśli chodzi o miejscowości (powiedzmy te ktòre się przewijają) to czy możecie polecić jakieś miejscòwki blisko wody tak żeby można było z kwatery wziąć sprzęt na piechotę? Czy z reguły trzymacie w szkòłkach a może dojeżdżacie autem na spot?
perkoz83

Podziękowania:

Postprzez perkoz83 » 15 paź 2017, o 21:48

Jeszcze się podpytam:
- gdzie szukać kwatery? Booking.com czy jest jakaś strona gdzie się wynajmuje bezpośrednio?
- może macie do polecenia jakieś konkretne kwatery (niedaleko wody, możliwość trzymania sprzętu np. w garażu/komórce, kuchnia do gotowania) - miejscowość w Viganj/Kuciste/Orebic. Ogólnie jeśli Was po prostu miejsce urzekło i moglibyście polecić. Możecie nazwy miejscówek podesłać na priv
- załóżmy, że będę jechał z żaglami od 5.5 do 8.5. Brać dwie deski 136 i 110l czy tyko jedną, jeśli tak to którą?
perkoz83

Podziękowania:

Postprzez Rafolo » 9 maja 2019, o 07:25

Bardzo ciekawe propozycje o tym gdzie można wyjechać widziałem na stronie http://www.feriotravel.pl
Rafolo

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 0

Powrót do Prezentacja spotów