Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

Wskazówki na podstawie filmików

Uprawiany na co dzień przez zdecydowaną większość windsurferów.

Wskazówki na podstawie filmików

Postprzez Pablo » 28 lip 2008, o 10:36

Cześć,

Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby skonsultować z nami dowolny manewr i uzyskać pomocne wskazówki, do sfilmowania swoich poczynań na wodzie. Filmik w dowolnej postaci należy zamieścić na www.youtube.pl (należy się zarejestrować i wstawić filmik do swojego profilu). Po wstawieniu zapisu video pozostaje jedynie podanie linku na forum lub zamieszczenie u nas filmiku zgodnie z instrukcją.
Pozdrawiam,
Pablo

-#admin

Podziękowania:
Rozdane: 19
Otrzymane: 13

Postprzez kur3k » 28 lip 2008, o 22:11

Cześć,

Zachęcam wszystkich, którzy chcieliby skonsultować z nami dowolny manewr i uzyskać pomocne wskazówki, do sfilmowania swoich poczynań na wodzie. Filmik w dowolnej postaci należy zamieścić na www.youtube.pl (należy się zarejestrować i wstawić filmik do swojego profilu). Po wstawieniu zapisu video pozostaje jedynie podanie linku na forum lub zamieszczenie u nas filmiku zgodnie z instrukcją.

Pablo, ja się postaram coś nakręcić ( jak siostra znajdzie czas ).
kur3k

Postprzez wojtekpgl » 3 sty 2010, o 14:16

witam mam taki mały filmik , jako b. początkujący może parę wskazówek pomogło by mi ustawić się lepiej na desce

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zpWbob0dewA[/youtube]

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez wojtekpgl, łącznie edytowano 2 razy
wojtekpgl
wojtekpgl

Podziękowania:
Rozdane: 14
Otrzymane: 9

Postprzez robert666 » 3 sty 2010, o 16:18

mi się wydaje ze pływasz z otwartym żaglem no i trochę za bardzo asekuracyjnie
robert666

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 0

Postprzez Sznyc212 » 3 sty 2010, o 17:00

dokladnie... tak jakbys sie troche bal sprzetu... domknij zagiel i sie zwies na trapezie ;-)
short fin,more spins ;]
Sznyc212

Podziękowania:
Rozdane: 3
Otrzymane: 7

Postprzez bastek » 3 sty 2010, o 19:01

koledzy mają racje trzeba domknąć :shaka:
nie ryzykujesz nie jedziesz
bastek

Podziękowania:
Rozdane: 7

Postprzez wojtekpgl » 3 sty 2010, o 21:24

Witam podczas pływania wiał słaby wiatr żagiel pyro 7,5m i deska bez miecza ok 170l waga moja 80kg
przy mocniejszym odchyleniu miałem wrażenia ,że żagiel mnie nie utrzyma dopiero w końcówce powiało mocniej i mogłem się bardziej wychylić, żagiel faktycznie był mocno otwarty, ale starałem się łapać jak najmocniejszy wiatr patrząc na ten filmik aż się prosi aby bardziej wybrać, i pewnie bardziej odpaść, tylko czy wtedy mniejsza powierzchnia żagla( ze względu na ustawienie pod katem) nie spowoduje utraty siły ciągu?
Pozdrawiam
wojtekpgl
wojtekpgl

Podziękowania:

Postprzez bastek » 3 sty 2010, o 23:26

hm łapanie wiatru to chyba nie za dobre określenie bo ogólnie chodzi o uzyskanie prędkości większej niż prędkość wiatru dzięki różnicy ciśnień powstającej na profilu żagla..
W ślizgu główną role odgrywa własnie ta siła wynikająca z różnicy ciśnień a siła naporu wiatru jest przenoszona poprzez trapez na strapy i deskę do środka bocznego oporu którym jest statecznik. Żagiel powinien być równolegle ustawiony do deski(kierunku jazdy) aby stwarzać jak najmniejsze opory dla wiatru własnego. Przy słabszych wiatrach wyraźnie czuć hamowanie przy zwrocie przez rufę gdy luzujemy żagiel (bardzo stara szkoła) dlatego aby nie wytracić ślizgu nie luzuje żagla tylko robi zwrot częściowo na rozpędzie...

więc nie odpadać, ja bym raczej minimalnie podostrzył, w ślizgu zazwyczaj nie lata się z wiatrem (co nawet jest dość trudne wbrew pozorom) a półwiatrem i bajdewindem.

Patrząc na filmik wydaje mi się ze płyniesz prawie baksztagiem odpadanie w takim przypadku nie ma większego sensu. Wiatr wygląda na wystarczający na wybranie i domknięcie żagla nie ma czego się bać najwyżej wpadniesz :-P bez wpadania nie ma progresu
bastek

Podziękowania:

Postprzez Pablo » 4 sty 2010, o 10:50

bastek napisał(a):więc nie odpadać, ja bym raczej minimalnie podostrzył, w ślizgu zazwyczaj nie lata się z wiatrem (co nawet jest dość trudne wbrew pozorom) a półwiatrem i bajdewindem.

Tak, tylko rzecz idzie o naukę wejścia w ślizg, a tu baksztag wybacza więcej błędów w niedobieraniu żagla. Doświadczeni odpalają i na bajdewindzie ;-)

Wojtekpgl, sugeruję skupić się wyłącznie na pozycji i ewentualnie poprosić kogoś doświadczonego o skorygowanie ustawienia linek trapezowych (niewłaściwie ustawione mogą zaprzepaścić cały wysiłek).
Pozdrawiam,
Pablo

-#admin

Podziękowania:
Rozdane: 19
Otrzymane: 13

Postprzez Fogiel » 11 sty 2010, o 15:02

Jeśli mogę wtrącić swoją jedną uwagę... Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że rufa jest za bardzo obciążona, nie sądzicie?
Fogiel

Podziękowania:
Rozdane: 5
Otrzymane: 7

Postprzez bastek » 11 sty 2010, o 15:38

e chyba nie porostu 170l pozatym nie płynie w ślizgu i dlatego to tak dziwnie wygląda..
przez chwile nawet gość trzyma nogę przy maszcie..
bastek

Podziękowania:

Postprzez wojtekpgl » 11 sty 2010, o 17:21

witam noga jest tuz za masztem , można powiedzieć że palcami dotykam masztu, cofając nogi zanurzył bym jeszcze bardziej rufe, prawa noga jest pomiędzy futsami.
OK teraz pytanie do teoretyków : założymy że płynę baksztagiem , czy jeżeli wyostrzyłbym do półwiatru czy popłynę szybciej czy deska zwolni, jak się ustawić do wiatru żeby osiągnąć największą prędkość, z teorii to baksztag, ...........czyli jak wejdę w ślizg w baksztagu to ostrząc do półwiatru przyspieszę? ... ......... :568:
wojtekpgl
wojtekpgl

Podziękowania:

Postprzez Wojtas » 9 cze 2010, o 00:24

Oprócz tego co napisali koledzy drobne błędy ręce za szeroko i ugięte. Chyba linki trapezowe za bardzo do przodu bo nie widac możliwości wybrania pędnika trapezem oraz otwarty żagiel. Postawa zbyt nad deską jest konsekwencją wlaśnie tych błędów. Brak kontynuacji lekkiego dobierania pędnika przez wychylenie po odpadnięciu za boją. Trudno mi ocenić ale może paleta mogłaby być bardziej z przodu. Tak czy siak pędnik powinien iść bardziej na nawietrzną a ciężar ciałą powinien utrzymywać pędnik a nie ręce.
Wojtas

Podziękowania:
Rozdane: 27
Otrzymane: 238

Postprzez R0z3k » 9 cze 2010, o 19:02

a mi cykneli filmik i nawet nie wiedzialem kiedy wrzucili na yt :P

taki duck jibe :P

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rTL_AgQHCCo[/youtube]
R0z3k

-#instruktorWS2

Podziękowania:
Rozdane: 0