Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

Uzyskiwanie dużych prędkości na halsie

Uprawiany na co dzień przez zdecydowaną większość windsurferów.

Re:

Postprzez bastek69 » 7 lip 2011, o 20:49

TOMEK M napisał(a):Ja dalej obstaje przy długich linkach, przeglądając materiały z bicia rekordów(np:http://www.youtube.com/watch?v=R3-euMjOAA0) i z własnych testów (przypadkowych, kiedyś strzeliła mi sprzączka w linkach "pryda" ,wracałem do brzegu na linkach maksymalnie wyciągniętych i prędkość była odczówalnie większa) jestem za :!: a reszta wyjdzie w praniu :mrgreen:

dobrze powiedziane!!! od 28-32dlugosc linek :-)
Aloha :shaka:
bastek69

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 2

Re: Re:

Postprzez k0zak » 8 lip 2011, o 09:22

bastek69 napisał(a):
TOMEK M napisał(a):Ja dalej obstaje przy długich linkach, przeglądając materiały z bicia rekordów(np:http://www.youtube.com/watch?v=R3-euMjOAA0) i z własnych testów (przypadkowych, kiedyś strzeliła mi sprzączka w linkach "pryda" ,wracałem do brzegu na linkach maksymalnie wyciągniętych i prędkość była odczówalnie większa) jestem za :!: a reszta wyjdzie w praniu :mrgreen:

dobrze powiedziane!!! od 28-32dlugosc linek :-)

Na jednej ze stron zajmujących się speedsurfingiem spotkałem się z ankietą wsród windsurferów na temat długości linek używanych do szybkiego pływania. Najbardziej popularny rozmiar 28-30" -ok. 27% użytkowników , nastepny w kolejnosci 26-28" - 24%
pozdr.k0zak
k0zak

Podziękowania:
Rozdane: 5
Otrzymane: 25

Re: Uzyskiwanie dużych prędkości na halsie

Postprzez dudpiotr » 8 lip 2011, o 12:16

Ja bym się raczej nie sugerował długością linek trapezowych używanych w speedsurfingu. Tam sprzęt jest ustawiony na jeden hals (często wraca się na piechotę pod wiatr) i działa dobrze tylko przy dość głębokim baksztagu 120-140 stopni. Długie linki pomagają opanować znaczne przeżaglowanie. Bo kto z nas pływałby na żaglu 6.2 przy 40 kts wiatru? Niestety o prawdziwym speedsurfingu w Polsce można zapomnieć ze względu na brak odpowiedniego spotu.
Twój sprzęt na pewno ma potencjał aby pływać ponad 30 kts. Potrzebny tylko akwen z płaską wodą i dobrym wiatrem. Dobrze można sie rozpędzić na Zatoce przy kierunku SW - płynie się wtedy baksztagiem wzdłuż brzegu (w strone Helu) i wzdłuż fali. Podstawa to osiągnięcie max prędkości półwiatrem i łagodne odpadanie w szkwale tzn do momentu gdy ciągle czuje sie przyspieszenie deski. Wydaje mi się, że twój select będzie dobry do żagle 7.5 z kolei do 6.0 przydałoby się coś mniejszego włacznie z mniejszą deską.
Ale najlepiej popływać razem z kimś kto też szybko pływa i wymieniać doświadczenia. Na Zatoce można znależć kilku amatorów dużych prędkości.
Ps. Jak już będziesz pływał ponad 30kts to warto kupić sobie kamizelkę chroniącą żebra i kask aby po katapie przedwcześnie nie zakończyć sezonu :)
dudpiotr

Podziękowania:
Rozdane: 10
Otrzymane: 76

Postprzez traq » 8 lip 2011, o 12:25

@dudpiotr - przy zachodnich "huraganach" ;) w Rewie za Szperkiem jest płaska woda i do tego miejsca należy chyba jeszcze do dzisiaj nie pobity nieoficjalny rekord prędkości w Polsce.
Być może takich miejsc jest więcej ?
traq

-#admin

Zdjęcia: 4

Podziękowania:
Rozdane: 67
Otrzymane: 43

Postprzez dudpiotr » 8 lip 2011, o 13:11

Z Rewą jest taki problem, że speed z roku na rok jest coraz krótszy. Wydaje mi się, że 10 lat temu szperk był co najmniej o 50% dłuższy. Teraz nie ma szansy aby na tym odcinku rozpędzić się ponad 40 kts i tą prędkość utrzymać przez 10 sekund. Traq a ile ten nieoficjalny rekord wynosi?
dudpiotr

Podziękowania:

Postprzez traq » 8 lip 2011, o 13:33

Albo Szperk jest krótszy, albo Ty szybciej pływasz ;)

http://www.sieplywa.pl/siewie/1153/Nowy ... i_na_desce
traq

-#admin

Zdjęcia: 4

Podziękowania:
Rozdane: 67
Otrzymane: 43

Postprzez dudpiotr » 8 lip 2011, o 14:15

Traq, dzięki za linka. W zeszłym roku na zawodach speedowych organizowanych przez Easy-windsurfing na kempingu Chałupy6 były nawet troche lepsze prędkości. Myślę, że 37-39 kts to chyba max co można na naszych wodach popłynąć.
dudpiotr

Podziękowania:

Postprzez del_pablo » 27 wrz 2011, o 23:15

zachodniopomorskie, akweny sa, jezioro nowe warpno, 50km/h mam tam za kazdym razem, wszystkie rady stosuje, z powyzszego, deska isonic 96l 7,5m2 fin 32 slalom, maszt 100%C rdm, wiatr 5-6B, linki 20 cali i 28 cali ten sam max speed, ale po 2 lata tracenia czasu na 20 calowych linkach, przesiadlem sie na reg, 28 cali, dlugi linki lepsze, na ten moment moich doswiadczen, chyba za duzy zagiel, na mniejszym bedzie latwiej i max speed bedzie wiekszy ??
del_pablo

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 1

Postprzez k0zak » 9 paź 2011, o 15:02

jak juz uzyskales 50km/h to poprawienie tego wyniku bedzie trudne i zalezec bedzie od wielu czynnikow -
od sprzetu (deske juz masz):
- na pewno mniejszy zagiel wg mnie pomiedzy 6 a 6,5 max 7m najlepiej zagiel slalomowy 3-4 kambery
na maszcie 75-100% C
- dobrze dobrany do twojej wagi , deski i zagla statecznik slalomowy lub speedowy (duzo informacji mozna uzyskac na forum starboarda)
- bom carbonowy ze sztywna obrotowa glowica
- inne tzw drobiazgi (paleta z tendonem, dluzsze linki ok 26-28" , trapez niski)
od akwenu
plaska woda bez zafalowania przy wietrze ponad 20 wezlow (plywalem na Nowym Warpnie 2 razy i wg mnie to nie jest najlepsze miejsce na speeda ze wzgledu na zafalowanie) duzo lepsza jest Zatoka Pucka na wyplyceniach gdzie fala nie moze sie utworzyc lub oczywiscie Rewa za cyplem
od trymu sprzetu i techniki:
-musisz nauczyc sie uzyskiwac maksymalna predkosc plynac w polwietrze pod katem 90st. i plynnie odpasc do 120st
reszta to czekanie na prognoze i trening z gpsem
pozdr.k0zak
k0zak

Podziękowania:
Rozdane: 5
Otrzymane: 25

Postprzez Bartek » 9 paź 2011, o 18:49

Odpowiedni kask to podstawa...

1. http://www.youtube.com/watch?v=HIJ1jZQcSSY

2.http://www.youtube.com/watch?v=wy-361vW9iM&feature=related

A tutaj http://www.magazynwindsurfing.pl/ w ktoryms z numerow jest artykul "Jak pływac szybciej" jest tam kilka wskazowek cennych wskazowek.
Bartek

Podziękowania:
Rozdane: 20
Otrzymane: 10

Poprzednia strona

Powrót do Freeride