Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

Poprawna praca żagla

Uprawiany na co dzień przez zdecydowaną większość windsurferów.

Poprawna praca żagla

Postprzez Macias » 8 sie 2015, o 12:01

Strzała. Bardzo wiele słyszy się, że "żagiel dobrze pracuje" bądź "żagiel źle pracuje". Uznałem, że to wiedza, którą warto mieć i zacząłem grzebać w googlach na ten temat, ale nie znalazłem żadnego artykułu ani tematu. Chciałbym dowiedzieć się na czym polega dobra praca żagla, kiedy ona występuje, po czym ją poznać, a także poznać, kiedy żagiel pracuje źle, czyli odczytać z żagla problem i odpowiednio mu zapobiec. Jeżeli znacie jakiś fajny artykuł, gdzie jest to dobrze wyjaśnione to bardzo o niego proszę. Jeśli nie, to mam nadzieję, ze ktoś znajdzie chwilę i dobrze to wytłumaczy. :mrgreen:
Macias

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 2

Re: Poprawna praca żagla

Postprzez ZiomEkk_ » 8 sie 2015, o 12:34

Wydaje mi sie ze wpływa na to wybranie po maszcie i po bomie a co za tym idzie: wielkość firany, głębokość brzucha (profil żagla), zdolność odpuszczania szkwałów a także praca w marginalnie słabych wiatrach.

Jeżeli zagiel za mało wybierzesz po maszcie, listwy na niego najdą, nie bedą rotowaly, nie bedzie firany, zagiel bedzie nerwowy i nie bedzie dobrze pracował.

Dobrze pracujący zagiel amortyzuje szkwały, ciągnie przy każdym podmuchu i nie wyrywa rąk tylko plynnie oddaje moc.

Oto moim zdaniem prawidłowa praca żagla. :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Deski: RRD XFire 129, Starboard iSonic 107, Tabou Rocket 135l
Żagle: Challenger Sails Aero+ 9.8, Loftsails Switchblade 8.5, Loftsails Switchblade 6.8
ZiomEkk_

Podziękowania:
Rozdane: 100
Otrzymane: 40

Postprzez kosmita » 8 sie 2015, o 14:38

To co napisał ZiomEkk, plus vice versal :)
Jak żagiel jest za bardzo wybrany po maszcie albo po bomie, to też nie będzie popranie działał. Dodatkowo ważny jest maszt o odpowiedniej charakterystyce.

Generalnie można przyjąć, że "dobra praca żagla" wynika z poprawnego jego trymu, na ten temat na pewno znajdziesz sporo informacji na forum ;) Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie istnieje coś takiego jak jedno uniwersalne, idealne ustawienie.
"Pod koniec życia wygrywa ten chłopiec, który zgromadził najwięcej zabawek"
kosmita

-#moderator

Zdjęcia: 2

Podziękowania:
Rozdane: 28
Otrzymane: 113

Postprzez ZiomEkk_ » 8 sie 2015, o 15:39

@kosmita, a chciałem wlasnie zedytowac post i to dopisać :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Deski: RRD XFire 129, Starboard iSonic 107, Tabou Rocket 135l
Żagle: Challenger Sails Aero+ 9.8, Loftsails Switchblade 8.5, Loftsails Switchblade 6.8
ZiomEkk_

Podziękowania:
Rozdane: 100
Otrzymane: 40

Postprzez Macias » 8 sie 2015, o 16:16

kosmita napisał(a):To co napisał ZiomEkk, plus vice versal :)
Jak żagiel jest za bardzo wybrany po maszcie albo po bomie, to też nie będzie popranie działał. Dodatkowo ważny jest maszt o odpowiedniej charakterystyce.

Generalnie można przyjąć, że "dobra praca żagla" wynika z poprawnego jego trymu, na ten temat na pewno znajdziesz sporo informacji na forum ;) Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie istnieje coś takiego jak jedno uniwersalne, idealne ustawienie.

To jasne, dlatego nie pytam o to jedno ustawienie. Raczej chodzi mi o to, abym mógł patrząc na żagiel odpowiednio go otaklować, miałem kontakt z gościem, który naprawdę miał pojęcie i wiedział jak otaklować konkretny żagiel, czy to nowoczesny, czy to 15-letni. Albo jak dałem mu się przepłynąć to powiedział, czy pracuje dobrze, czy źle i jak poprawić problem.
Macias

Podziękowania:

Postprzez pawel7318 » 8 sie 2015, o 16:24

Tak, tylko to jak trymujesz zagiel bedzie tez zalezne pod kogo to robisz. Zmiana wysokosci bomu pod osobe o innym wzroscie powoduje koniecznosc przetrymowania zagla. Osoba o innej wadze tez bedzie potrzebowala innych ustawien. Kazda osoba ma tez indywidualne preferencje i potrzeby. Inaczej bede trymowal zagiel jesli brakuje mi mocy a inaczej gdy chce pocwiczyc nowe rzeczy.
Fanatic Shark 145 HRS + NP Diablo 6.9
Starboard Flare 116 + NS Volt 5.9
pawel7318

Zdjęcia: 1
Lokalizacja: Wieliczka, Staszów - spot: Chańcza (woj. świętokrzyskie)

Podziękowania:
Rozdane: 22
Otrzymane: 18

Postprzez jofa » 8 sie 2015, o 17:47

Kod: Zaznacz cały
Post przez pawel7318 » dzisiaj, o 16:24
Tak, tylko to jak trymujesz zagiel bedzie tez zalezne pod kogo to robisz. Zmiana wysokosci bomu pod osobe o innym wzroscie powoduje koniecznosc przetrymowania zagla. Osoba o innej wadze tez bedzie potrzebowala innych ustawien. Kazda osoba ma tez indywidualne preferencje i potrzeby. Inaczej bede trymowal zagiel jesli brakuje mi mocy a inaczej gdy chce pocwiczyc nowe rzeczy.

To podpowiedz mi czym się różni ustawienie/trym pędnika dla osoby o wzroście 160 cmm a czym 180 cm? oczywiście oprócz ustawienia wysokości bomu i linek-bo nie wiem :-P albo surfera z wagą 60 kg a 80 kg ?
jest trochę tego !
jofa

Podziękowania:
Rozdane: 79
Otrzymane: 143

Postprzez Macias » 9 sie 2015, o 12:54

A może inaczej - Zamiast rozwodzić się wybiórczo nad różnymi sytuacjami, niech moze ktoś podrzuci jakiś dobry artykuł o żaglach, jak one wgl. działają, jak pracują, jak taklować konkretne żagle do warunków fizycznych i pogodowych, umiejętności, desek itd. :-)
Macias

Podziękowania:

Postprzez nowakdinho » 9 sie 2015, o 15:06

Ogólnie to im mocniej wieje tym mocniej po maszcie i po bomie, liki przesuwamy dalej na bomie, wydłużamy je, sam bom obnizamy, zmieniamy statecznik na mniejszy, przesuwamy paletę do tyłu, strzemiona do tyłu, zmniejszamy napięcie listew.
Tak na szybko co wpadło mi do głowy ;)
nowakdinho

Podziękowania:
Rozdane: 1
Otrzymane: 3

Postprzez dudsik » 9 sie 2015, o 15:37

nowakdinho napisał(a):Ogólnie to im mocniej wieje tym mocniej po maszcie i po bomie, liki przesuwamy dalej na bomie, wydłużamy je, sam bom obnizamy, zmieniamy statecznik na mniejszy, przesuwamy paletę do tyłu, strzemiona do tyłu, zmniejszamy napięcie listew.

Nie wiem, nie znam sie ale wydaje mi się, że paleta przesunięta bardziej do przodu daje większą kontrolę, natomiast co do strapów to ich lokalizacja bliżej osi deski może ułatwić zapanowanie nad zestawem w trudniejszych warunkach...
Rocket 135, Gator 6.0, Oxygen 7.3, Switchblade 8.5
dudsik

Podziękowania:
Rozdane: 46
Otrzymane: 14

Postprzez kosmita » 9 sie 2015, o 16:09

Im mocniej wieje, tym mniejszy żagiel się bierze ;)
"Pod koniec życia wygrywa ten chłopiec, który zgromadził najwięcej zabawek"
kosmita

-#moderator

Zdjęcia: 2

Podziękowania:
Rozdane: 28
Otrzymane: 113

Postprzez nowakdinho » 9 sie 2015, o 16:50

dudsik napisał(a):
nowakdinho napisał(a):Ogólnie to im mocniej wieje tym mocniej po maszcie i po bomie, liki przesuwamy dalej na bomie, wydłużamy je, sam bom obnizamy, zmieniamy statecznik na mniejszy, przesuwamy paletę do tyłu, strzemiona do tyłu, zmniejszamy napięcie listew.

Nie wiem, nie znam sie ale wydaje mi się, że paleta przesunięta bardziej do przodu daje większą kontrolę, natomiast co do strapów to ich lokalizacja bliżej osi deski może ułatwić zapanowanie nad zestawem w trudniejszych warunkach...

Mowie o sytuacji gdy wieje dużo jak na dany zestaw ale utrzymujemy kontrolę nad nim. Paletą do przodu i strzemiona do środka w sytuacji gdy tracimy kontrolę nad zestawem
nowakdinho

Podziękowania:
Rozdane: 1
Otrzymane: 3

Postprzez cosma » 9 sie 2015, o 17:20

Ja bym jeszcze dodał:
powyżej 5 BF zakładamy kamizelkę :)

pozdro
cosma

Podziękowania:
Rozdane: 38
Otrzymane: 20

Postprzez andrzy » 9 sie 2015, o 19:02

Z tym przesunięciem linek to mam tak, że gdy bardziej powieje to zmniejszam profil żagla a linki wówczas przesuwam bliżej masztu, nie odwrotnie. Linki przesuwam dalej od masztu wówczas, gdy mocniej powieje a trym żagla pozostaje taki sam. Natomiast strapy przesuwam na zewnątrz dla lepszego panowania nad deską przy większych prędkościach.
andrzy

Podziękowania:
Rozdane: 27
Otrzymane: 72

Postprzez Wojtas » 9 sie 2015, o 21:08

W windsurfingu jest ciut inaczej jak w żeglarstwie bo oprócz optymalnego ciągu mamy jeszcze wygodę i możliwości amortyzowania szkwałów i kilka innych czynników. Dlatego ciężko mówić o optymalnej pracy żagla. Jest jeszcze coś takiego jak optymalny trym żagla i tu jest łatwiej i chyba o to chodziło autorowi postu. W sprawie trymu jeszcze nikt nie poruszył tematu miejsca gdzie znajduje się środek brzucha żagla. Przy trymie można go też przesunąć i jest różny w konkretnych żaglach. Generalnie im słabszy wiatr tym brzuch bardziej na środek. Bo chcemy maksymalnie zwiększyć powierzchnię czynna i nie interesuje nas łagodzenie turbulencji na krawędzi spływu. Im bardziej pod wiatr czyli na regatach gdzie prędkość pod wiatr jest istotna tym bardziej brzuch do przodu i dlatego kamberowe żagle mają tak mocno z przodu środek brzucha bo służą do ścigania. Następna sprawa to firana która tworzymy po to aby poprawić pracę góry żagla która zwykle ma większy wiatr niż dól.

Za tę wypowiedź Wojtas otrzymał(a) podziękowania od:
Pipin (10 sie 2015, o 16:43)
Wojtas

Podziękowania:
Rozdane: 27
Otrzymane: 248

Następna strona

Powrót do Freeride