Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

egitp - soma bay- windguru

Tutaj możesz zaprezentować ulubione miejsca do pływania, "secret spots", zachęcić innych do odwiedzenia Twojego spotu.

egitp - soma bay- windguru

Postprzez Jarek_wind » 23 kwi 2013, o 18:08

cześć
początkiem maja lecę do soma bay do egiptu, zastanawiam się jak to jest z tym spotem..
czy jeżeli windguru pokazuje 3 to naprawdę wieje tam 3 czy jest to wzmocnione i jest to taka polska 4 :)?

może głupie pytanie, ale już na paru spotach miałem wrażenie że windguru systematycznie ma odchylenie w jedną albo drugą stronę

dzięki
Jarek
Jarek_wind

Podziękowania:
Rozdane: 4
Otrzymane: 2

Re: egitp - soma bay- windguru

Postprzez Hypnonaish » 23 kwi 2013, o 20:06

Ja taki efekt spotkałem na Capo Verde - windguru pokazywalo 5 bf a defakto bylo to 4 bf ( stwierdzone po doborze wielkosci zagla na jakich mozna bylo plywać ). Spowodowane jest to temperatura,wilgotnością i ciśnieniem, przez te parametry zmienia się gęstość powietrza co powoduje jego mniejszy lub wiekszy ciąg,moc.
Tak fachowy można to opisać : "Ciśnienie ma odwrotny wpływ na gęstość powietrza niż temperatura. Wraz ze wzrostem ciśnienia wzrasta gęstość, wraz ze wzrostem temperatury spada gęstość, Wilgotne powietrze jest bardziejmniej gęste od powietrza suchego. A im większa gęstość tym większa moc"
Niech wiatr będzie z wami ...... :)
"Windsurfing in storm surf seperates the man from the boys" - Robby Naish
Obrazek Obrazek
Hypnonaish

-#instruktorWS6

Zdjęcia: 5

Podziękowania:
Rozdane: 22
Otrzymane: 40

Postprzez Hadson » 23 kwi 2013, o 21:00

Soma bay i Safaga (ale w zatoce soma) to rewelacyjne miejsca. Byłem tam 2 razy.
Jest tam kilka baz WS. Pewne droższe inne tańsze. Sprzętowo na dobrym poziomie.

Co do wiatrów. Są tam wiatry termiczne. Wieje do lądu. Ląd się nagrzewa i zasysa i sssie od 9 do 14. Im bardziej grzeje piaseczek tym bardziej ssie. :)
Byłem we wrześniu codziennie było 5 bft równego wiatru.
Byłem drugi raz chyba na początku listopada i niestety już tak słonko nie grzało było chłodniej i mniej ssało. :) Był dzień 4-5 btf potem 4 bft i potem coraz gorzej aż do 2 bft.

Kiedyś zrobiłem mapkę z odwiedzonymi spotami http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=%20203471155988981032644.0004c1586fe80ce1af6fc

Pewnie martwisz się statystykami odległymi np na windfinderze. Podobno wiatry zależą od faz księżyca. Ale w Egipcie to wszystko "كل شيء في يد الله " wszystko w rękach boga.

Nie pamiętam czy było więcej niż w windguru. Za pierwszym razem codziennie mieliśmy 5-6 bft. Ale raczej wzmocnione bo w ślizgi wchodziłem na 3,5 z deską 155 (bez umiejętności). Wiatr był też stały i nie było szkwałów jak na Klimkówce.
Hadson

Podziękowania:
Rozdane: 0

Postprzez Jarek_wind » 24 kwi 2013, o 06:00

dzięki za info
przyjadę opowiem..., na tę chwilę nie patrzę na windguru bo można się załamać
Hadson... powiadasz Klimkówka..., czyli jesteś też tak ja ja z południa...
sobota a potem od wtorku bierz urlop, prognoza dla klimkówki jest super, wiatr południowy:)
Jarek
Jarek_wind

Podziękowania:
Rozdane: 4

Postprzez Hadson » 24 kwi 2013, o 10:04

Niestety wtedy pracuje i nie ma szansy na urlop. :-/
Hadson

Podziękowania:
Rozdane: 0