Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

orebic- ulubiony spot:D

Tutaj możesz zaprezentować ulubione miejsca do pływania, "secret spots", zachęcić innych do odwiedzenia Twojego spotu.

Re: orebic- ulubiony spot:D

Postprzez Wojtas » 17 maja 2011, o 01:44

Pogoda we wrześniu w Chorwacji jest optymalna ale nie dla Windsurferów. Wieje troche za słabo bo termika coraz słabsza. Chyba, że trafi się na Borę co we wrześniu bywa bardzo często i trwa tak zwykle przez trzy dni. Miejscówki które bym wyróżnił to Peljeszac, Bol na wyspie Brać i Osor na wyspie Losinj-płaska woda ale mało popularny.
Silny wiatr podobno czesto występuje w Almanaire we Francji,za gibraltarem jak ktoś woli Hiszpanię, i gdzieś na wybrzeżu Włoch czy Francji gdzie bardzo blisko są góry ale nie pamietam teraz nazwy miejscowości.

Za tę wypowiedź Wojtas otrzymał(a) podziękowania od:
wwwojtek (17 maja 2011, o 07:29)
Wojtas

Podziękowania:
Rozdane: 27
Otrzymane: 239

Postprzez wwwojtek » 17 maja 2011, o 07:29

W grę wchodzi tylko Chorwacja :-| Dzięki za info a czy w miejscach które wymieniłeś na plażach jest piasek czy "kamyczki"
Pzdr.
wwwojtek

Zdjęcia: 1

Podziękowania:
Rozdane: 2
Otrzymane: 1

Postprzez traq » 17 maja 2011, o 07:47

W zasadzie wszędzie są kamyczki, bo góry schodzą prosto do morza.
traq

-#admin

Zdjęcia: 4

Podziękowania:
Rozdane: 67
Otrzymane: 43

Postprzez Major » 17 maja 2011, o 07:53

Rodzina na Chorwacji zawsze znajdzie jakies zajecie :P ogolnie plaze w tym kraju sa kamieniste sa tez piaszczyste ale mozna je wymienic na palcach 2 rąk. Z tego co mi świta w głowie to na Bolu i Omiszu masz żwirek, a Viganij/Orebic kamienie. Ogolnie to tak kamyczki sa okragle i sprawiaja ze woda jest czysta, piasek/żwirek mąci wode :P. A dzieciaki wybawia sie tu i tu ;)
Major

Podziękowania:
Rozdane: 13
Otrzymane: 17

Postprzez Wojtas » 17 maja 2011, o 10:03

Bywaja piaszczyste plaze ale nie wtych miejscach. tak na prawdę to piasek na tych plażach jest z reguły nawieziony. Jak jest piszczysta naturalna plaża to jest to miejsce godne wycieczek i zaznaczenia tego w przewodniku. Ale nie ufaj w informacje pochodzącym z lokalnych źródeł bo dla Chorwatów piasek może mieć ziarenka 1cm średnicy. Orebić nie jest miejscowością, która by mnie urzekła ale ma najlepsza infrastrukturę dla WS (dwie polskie bazy). Korcula po drugiej stronie kanału jest znacznie ciekawsza. Jest tam kemping ale troche w innym miejscu bardziej na wschód od miasta. Ponieważ nikt tam nie pływa i jest tam dosyć silny prąd to raczej nie jest to miejscówka dla windsurfera. Na Braci nie byłem bardzo dawno ale kempingi daleko od morza. Jest wprawdzie przechowalnia ale o ile pamiętam bardzo droga. Teraz pewno można to sprawdzić przez internet. Losinj to miejsce gdzie trzeba przyjechać ekipą bo na pomoc nie można liczyć. No i we wrześniu kemping może być już zamknięty. Losinj to odludzie.
Chorwacja jest bardzo przyjemna żeby sobie pobyc 2-3 dni to tu to tam, cos pozwiedzać i przy okazji pokompać. Niestety nie za bardzo pasuje to do naszej pasji bo jest problem gdzie schować sprzęt a trzeba go stale taszczyć a miejsca te nie za bardzo do pływania no chyba że bedzie bora. W prawdzie wydaje się że tam nic nie ginie ale zawsze zdarzyc się może przypadek. We wrześniu możesz też liczyc na wypozyczenie sprzetu z Polskiej bazy w Orebiću. Jest znacznie mniej chetnych i jest duże prawdopodobieństwo że sie uda. Kiedys można było płacic w PLN.
Wojtas

Podziękowania:

Postprzez Major » 17 maja 2011, o 10:15

Najładniejsza plaża piaszczysta w Chorwacji to chyba Lopar na wyspie RAB byłem tam juz dwa razy cos jak nasza zatoka 500m woda po kolana :) super widoki! ale jest jeden problem... ona nadaje sie idealnie na spedzenie czasu z rodzina z dziecmi! a nie windsurfing poiewaz jest otoczona z jednej strony pasmem gor a z drugiej malym pagorkiem z domkami itp. co prawda w tamtym roku ktos probowal cos tam na desce poplywac ale to bylo bardziej meczenie podstaw niz plywanie. Co do kradziezy na Cro to nigdy sie z tym nie spotkalem nieraz niemcy trzymaja sprzet foto/video w otwartych bmkach i nic no ale w tamtym roku w miejscowosci obok ukradziono auto :P wiec roznie z tym moze byc.
Major

Podziękowania:

Postprzez joker 102 » 17 maja 2011, o 13:40

Ja byłem ale na koniec sierpnia w chorwacji w viganji, koło orebica(jest tam sztucznie zrobiona piaszczysta plaża) i przez 2 tygodnie pobytu prawie codziennie pływałem :) głównie na żaglach 6.3-6.9 czasem 5.7 i czasem 8.5 :) plus dodatkowo poznalismy tam gościa z Bydgoszczy, który pływał i nurkował, więc dzieki temu mieliśmy dodatkową atrakcję ;) on znał fajne miejsca i do 13-14 gdzieś nurkowaliśmy a potem pływanie ;)
jednego dnia też wstaliśmy o 5 rano i poszliśmy na sw Ilie, najwyższa górka na peliesacu z tego co pamiętam to ma 959m, a my startowaliśmy od 0 ;) to była niezła, ale męcząca wędrówka, zwłaszcza jak słońce wyszło ;) ale widoki były warte trudów ;)
a pogode przez 14 dni mieliśmy swietną - 14 dni słońca, padało przez 10 minut o 5 nad ranem jak wyjeżdżaliśmy ;)
Wiatr Schrödingera... :D
joker 102

-#instruktorWS6

Zdjęcia: 3

Podziękowania:
Rozdane: 15
Otrzymane: 45

Postprzez vIrek » 17 maja 2011, o 13:55

wwwojtek napisał(a):A ma ktoś wiedzę na temat wrześniowej pogody w Chorwacji. Jakieś konkretne miejsce a najlepiej takie w którym pozostali członkowie wycieczki (nie pływający) znajdą coś dla siebie?
Pzdr.

W ubiegłym roku byłem 3 tygodnie w Orebić/Perna, tydzień sierpnia i 2 tygodnie września. W sierpniu super, sporo popływałem i było ciepło, ale wrzesień to była porażka. Temperatura spadła (musiałem kupić piankę), termika przestała dobrze działać i nawet jak była prognoza na gwiazdkę to później okazywała się "kicha".
Nauczony przykrym doświadczeniem, w tym roku planuję wyjazd w lipcu :)
vIrek

Podziękowania:
Rozdane: 1
Otrzymane: 10

Postprzez Wojtas » 17 maja 2011, o 23:14

Wiatr jest tam max 2-3 godziny. Żadko kiedy dłużejdlatego trzeba sie spieszyc jak zaczyna wiać. Nie ma co wyporzyczać sprzetu na cały dzień chyba, że się jest poczatkującym. Dla poczatkujących przedpołudniowy yugo jest bardzo przyjemny. Wieje w przeciwna stronę do prądu co bardzo pomaga. Dobry wiaterek dla dzieci. Mistral popołudniowy jest równy ale wieje z prądem wody i lekko w skos. Jest duży problem z utrzymaniem wysokości szczególnie jak nie mozna wejść w ślizg. Co do ślizgania sie w Viganii jest dosyc nieprzyjemna fala która sprawia kłopot tym co nie potrafia jeszcze pływać w strapach. Nie jest to dobre miejsce do nauki tego manewru jak i do nauki pływania w ślizgu. Poza tym dosyć trudno wystartować za v jak ktos nie potrafi z wody ale nie jest niemożliwe. Trochę dalej od Orebića jest miejscowość Kucisce czy jakoś tak podobnie i windsurferzy pływaja tam jakby wczesniej i chyba na większych żaglach - przypuszczam, że woda tam jest bardziej płaska. Jeżeli ktoś nie bedzie sobie dawał rady można zmienić miejsce i pojechać 5km dalej. Nie podobały mi sie kempingi w Kuciśce bo są zupełnie odkryte i tuż przy drodze, która biegnie wzdłuż morza, czyli miejsce jest bardzo słoneczne mało intymne i odzielone drogą od brzegu. Tak na prawde sam nie wiem co sobie mam o tym mysleć. Około 60% dni pod koniec sierpnia nadawała sie do pływania ale na największym żaglu i średnio po 2godziny. Jeden dzień był na mniejszy około 6 bo akurat jak przyjechałem wiała bora( w Orebiću już nie jest taka silna jak bliżej gór ale za to równa).
Wojtas

Podziękowania:

Postprzez wwwojtek » 18 maja 2011, o 23:23

Dzięki serdeczne wszystkim za porady. Wyjazd jest na początku września i nie ma możliwości zmiany. Mam nadzieję że uda mi się choć trochę popływać w ciepłym morzu :-)
Pzdr.
wwwojtek

Zdjęcia: 1

Podziękowania:
Rozdane: 2
Otrzymane: 1

Postprzez Major » 19 maja 2011, o 10:20

wwwojtek a dokladniej kiedy jedziesz? i gdzie? Ja wybieram sie od 25.08 do 11.09 jade najpierw na wyspe Brac (wiec kilka razy wybiore sie na Bol) a potem 2.09 jade do Orebicia (tam pewnie bede plywal i w Viganij ktore jest kilka km obok). Biore deske 130l i zagle 4.0(do zabawy :P) 5.7 7.2 1kam i 8.5 2 kam.

Pozdrawiam
Major

Podziękowania:

Postprzez maxiek » 16 cze 2011, o 08:58

Ja wybieram się w tym roku na 2 ostatnie tygodnie lipca - 17 - 31.
Będę jak co roku w Viganji na campingu Perna.

Ktoś się w tym czasie wybiera?
maxiek

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 0

Postprzez vIrek » 16 cze 2011, o 12:01

Będę 1.07 - 31.07 w okolicach campingu Perna. Jadę busem z zapleczem "sanitarno - gastronomicznym", więc raczej nie będę się lokował na campingu, ale miejsce mogę Ci zająć/zaklepać - jakieś atrakcyjne :).
vIrek

Podziękowania:
Rozdane: 1
Otrzymane: 10

Postprzez Qroofka » 16 cze 2011, o 17:34

wwwojtek, potwierdzam wszystko co Wojtas wcześniej napisał. To suma moich trzechletnich doświadczeń. Pobyt jest włąściwie bardzo miły, woda ciepła i do nurkowania super ale do pływania weż ze sobą największą płachtę jaką masz. I jeszcze coś, na samym końcu półwyspu jest urokliwa miejscowość Loviste. Warto tak pojechać rano. Jest przemiła laguna w środku miejscowości. Rano wieje tam Yugo ale czasem jest on dość mocny a woda idealnie plaska. Jak dobrze trafisz to jest miodzio. A potemn wracasz na popołudnie do Viganj na Mistrala.
Qroofka

TabouRocket 135; Mistral SCORE 111; GUN Cannonball 7,5; Natural 6,6; Areotech AirX 5,2
Qroofka

Podziękowania:
Rozdane: 64
Otrzymane: 49

Postprzez Niski » 22 sie 2011, o 00:58

Spędziłem w Viganj dwa tygodnie i, niestety, muszę stwierdzić, że ichniejsza termika to mit.

Słyszałem opinie, że wiatr zmienia kierunek, kiedy słońce przejdzie linię zenitu, do tego rozdmuchując się do ponad 5B. Cóż, zdarzyło się coś podobnego kilka razy, ale nie było w tym specjalnie żadnej reguły.

Ja pływałem codziennie, ze względu na zestaw płachta+pomost+waga<70kg, żagiel 7.0 wyciągnąłem chyba z 4 razy, na 5.5. pływałem dwukrotnie.

Trzeba Chorwatom przyznać, że wiało codziennie (duży zestaw), a do tego samo miejsce to istny miód. I orzeszki. Wiocha jest mała i kameralna, bez masy turystów - obiboków, ludzie przyjaźnie nastawieni, knajpy klimatyczne... Do tego cisza, spokój i porządek.
No i Karlovacko.
Niski

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prezentacja spotów