Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

orebic- ulubiony spot:D

Tutaj możesz zaprezentować ulubione miejsca do pływania, "secret spots", zachęcić innych do odwiedzenia Twojego spotu.

Re: orebic- ulubiony spot:D

Postprzez traq » 22 sie 2011, o 08:26

Ja byłem od 05 do 17.06.2011, 7-8 dni wiało tak na 7.0, 1-2 dni na 8.5 i ze dwa dni 7-8 węzłów, czyli poniżej warunków ślizgowych.
Pływałem w Kuciste, czyli przed Viganij, bo sprzęt trzymałem w polskiej szkółce i stamtąd startowałem.
Zanim się zdecydowałem to:
1. przejrzałem statystyki wiatrowe i porównałem je z bardzo dobrze znaną mi Rewą, stąd wiedziałem jakie jest przekłamanie tych statystyk na windguru
Dla tego jechałem w pierwszej połowie czerwca.
2. zadzwoniłem do Piotrka z Surfclubu (10 lat oświadczenia z tym spotem) i dowiedziałem się, że tam wieje głównie właśnie na 7.0
Na 7.0 to jest 4 bf, skoro trafiłeś dwa razy na 5.5 (czyli 5.bf), to miałeś więcej szczęścia niż ja.

Moje zdanie na temat tego spotu jest takie:
Termika działa i na pewno nie jest mitem, ale jeżeli źle trafisz, to kilka dni z rzędu może faktycznie nie wiać, albo wiać tylko na 8.0-8.5.
Z pewnością nie jest to spot rzędu Tarify, Parsonisi czy Fuerty.
W Orebić - Viganji lata się na większych zestawach, ale za to można pojechać z rodziną i jak nie wieje, jest co robić.
Porównując do naszego Półwyspu Helskiego, szansa na warunki ślizgowe (nawet jeżeli na 8.5 m2) jest duuużoooo większa, a z racji miejsca zamieszkania, wiem coś o tym (chociaż na ten sezon na prawdę nie można narzekać, tylko zimnooo).

Poniżej jest doskonały przykład "anomalii", po której przez kilka dni termika bardzo słabo działa.
Dzisiaj rano jest mocny Yugo (normalnie Yugo jest słabym wiatrem), co oznacza jakiś front atmosferyczny.
W następstwie przez następne kilka dni Mistral wieje "szkoleniowo".
Skoro jednak wieje, to termika słabo, ale mimo wszystko działa.

Obrazek
traq

-#admin

Zdjęcia: 4

Podziękowania:
Rozdane: 67
Otrzymane: 43

Postprzez Niski » 22 sie 2011, o 13:50

Termika działa (tak jak mówiłem - codziennie dało się w ślizgu polatać), ale mitem jest to, JAK działa. Nie było zmiany kierunku w południe i wiatru 5B z drugiej strony.

Te dwa dni (w zasadzie trzy, choć ostatniego rodzice nie pozwolili mi pływać :mrgreen: ) to były dwukrotnie zmiany frontu i raz dzień burzowy. Przy czym ja pływałem na 5.5, ale tak naprawdę wiatr przekraczał 30 węzłów, więc żałowałem, że nie mam nic mniejszego.

No i miejscówka, trzeba przyznać, jest genialna. Tak jak mówiłeś - można pojechać z niepływającą rodziną i na pewno zapamiętają ten wyjazd bardzo pozytywnie (chociaż kiedyś wzięliśmy brata, to narzekał na brak imprez w okolicy :mrgreen: ) Ja byłem w terminie, kiedy rozgrywane były Mistrzostwa Chorwacji w FW i Slalomie.

No i nawet jak wiało już na małe żagle, to spot i tak nie nadawał się do freestyle'u, ze względu na całkiem sporą falę.
Miejscówka za to nadrabia niesamowitym klimatem :)
Niski

Podziękowania:
Rozdane: 0
Otrzymane: 0

Postprzez traq » 22 sie 2011, o 20:14

Niski napisał(a):Termika działa (tak jak mówiłem - codziennie dało się w ślizgu polatać), ale mitem jest to, JAK działa. Nie było zmiany kierunku w południe i wiatru 5B z drugiej strony.

Zmiana kierunku jest od 12 do 14 i widać to nawet na windguru powyżej.
Nigdy nie słyszałem, że tam termika miała wiać na 5 bf, ktoś rzeczywiście ci mit (kit ?) wcisnął.
Ten spot ma opinie na mocne 4 bf max, nie wiem skąd wziąłeś 5 bf ...
traq

-#admin

Podziękowania:

Postprzez Niski » 22 sie 2011, o 22:45

Na windguru widać, na miejscu już nie bardzo :]

Owszem, zdarzyło się coś takiego kilka razy (słaby wiatr od miasta Korcula, cisza, silny wiatr z drugiej strony) ale nie było w tym reguły, dwa dni z rzędu np. wiało dzień i noc od korculi 3B bez najmniejszych zmian.
Nie twierdzę, że nie ma tam żadnych termicznych wiatrów, ale nie ma co liczyć, że będą one hulać codziennie, do tego trzymając się godzinowej rozpiski :D
No i w tym roku zauważyłem, że zrobiło się naprawdę ciasno na wodzie. Dopóki wiało słabo - lajcik. Jak już przywiało tak na 7.0 i małą deskę, to było nieciekawie, surfer na surferze, trzeba było naprawdę uważać.
Jak przywiało jeszcze trochę mocniej, to w ogóle robiło się nieciekawie - na wodzie dużo nieogarów i nieogarów myślących, że umieją pływać :D Do tego tłok przy brzegu, każdy kto nie dawał rady spływał i czekał sobie aż przycichnie, w wyniku czego nie można było podpłynąć pod sam cypel, żeby załapać się na fotkę :D
Luźno znowu robiło się przy ponad 5B, na wodzie zostawały małe deski i żagle, chociaż brzeg nadal był wytrwale okupowany.

Może coś przekręciłem z tym 5B, ale to w zasadzie bez znaczenia. Trzeba mieć szczęście i tyle. Jak przyjechałem, to zgadałem się z jednym Słowakiem, który twierdził że od dwóch tygodni siedzi i cały czas tylko upał + brak wiatru (gość miał chyba tylko żagle <7m).
Niski

Podziękowania:
Otrzymane: 0

Postprzez traq » 23 sie 2011, o 08:07

Sądzę, że nasza dyskusja dość dobrze obrazuje ten spot, co przyda się innym przy wyborze regionu na wakacje :)
Można trafić tak jak ja na 12 dni 10 ślizgowych (raczej na większe żagle), a można i na 10 dni z wiatrem poniżej 8 węzłów, tak jak raportują w innych wątkach koledzy z forum.
Natomiast jako klimatolog z zamiłowania (nawet mgr mam z tego) mocno zwracałem uwagę na lokalne uwarunkowania klimatyczne.
Gwarantuję Ci, że jeżeli tylko świeci słońce i nie występuje żaden front z silnym Yugo, albo Borą, to w godzinach wczesnopopołudniowych zawsze wiatr odkręca i z różną siłą, ale wieje mistral.
Dokładnie widać to nawet na zamieszczonym powyżej windguru. Przyjrzyj się uważnie kierunkom wiatru w danych godzinach, to jest właśnie ta słynna termika. Zupełnie inną sprawą jest jej siła.
Właśnie dla tego, że tam zawsze wieje (z różną siłą), to nie czuć na skórze tych 28-32 st C.
Dla tego ten klimat jest tam tak fantastyczny i można w południe posiedzieć w lekko zacienionej knajpce bez oblewania się potem.
Czynnik chłodzący wiatru idealnie pokrywa się tam z nasłonecznieniem i temperaturą powietrza.
traq

-#admin

Podziękowania:

Postprzez traq » 29 sie 2011, o 11:31

W temacie "gwarantowanego" wiatru wszędzie gdzie nas nie ma:
http://www.sieplywa.pl/siewie/5099/Kami ... e_z_Dahabu

Ponoć w języku arabskim Dahab oznacza Złoto. Dla nas przez pierwsze 5 dni nim nie były, bo brakowało wiatru i nadzieje na pływanie się rozmyły. Mogliśmy jedynie cieszyć się złotym piaskiem.

Jak ktoś ma pecha to i w Dahabie mu wiatru zabraknie :)
traq

-#admin

Podziękowania:

Postprzez roman » 29 sie 2011, o 12:15

Testowaliśmy to w Egipcie osobiście parę lat temu w El-tur wiało codziennie a trochę dale w Dahabie wiało ale na większe żagle
coś koło 7-7,2
roman

Zdjęcia: 0

Podziękowania:
Otrzymane: 31

Postprzez Qroofka » 18 lip 2012, o 09:50

Chyba te termiczne zjawiska sie zupelnie pokopały. W I poł lipca w Viganj była klapa. Jestem ciekaw co było i będzie w innych terminach.
Qroofka

TabouRocket 135; Mistral SCORE 111; GUN Cannonball 7,5; Natural 6,6; Areotech AirX 5,2
Qroofka

Podziękowania:
Rozdane: 64
Otrzymane: 49

Postprzez roman » 18 lip 2012, o 11:27

Jeżdżę o 2 lat do Alacati w połowie czerwca na razie nie miałem pecha
na wiatr w zeszłym roku wiało 14-18 knts w tym roku od 14-27knts żagiel
największy na jakim pływałem to 6,4 deski różne od 86,96,106 L
ale różnie to bywało w innych latach.

Za tę wypowiedź roman otrzymał(a) podziękowania od:
Qroofka (18 lip 2012, o 11:31)