Zmień rozmiar tekstu

Windsurfing

Balaton - miłe zaskoczenie!

Tutaj możesz zaprezentować ulubione miejsca do pływania, "secret spots", zachęcić innych do odwiedzenia Twojego spotu.

Balaton - miłe zaskoczenie!

Postprzez kam » 14 maja 2017, o 20:39

Wybrałem się na majówkę, po górączce 3majowej... Węgry, miejscowość Balatonfenyves, prognoza pogody i wiatru była lepsza niż na zatoce, stąd taki kierunek.
Nie spodziewałem się niczego dobrego więc zabrałem tylko duża deske (124l) największy żagiel 7,2 i najmniejszy (4,7) dla żony do nauki.
Droga z Krakowa przez Słowację, w wersji bez opłat to 550 km pokonane w 8 h z 2 krótkimi przerwami. W wersji z opłatami jest dłuższa nawet o 100km (jadąc przez Czechy) i maksymalnie 1h krótsza (wg Google maps).
Noclegi w tym okresie super tanie i można wybierać do woli, pusto i cicho.
Spot przy central beach i zaraz obok klubu jachtowego okazał się dość popularny: byli inni windsurferzy i kity też się pojawiły (w sumie przez tydzień przewinęło się z 10 osób :mrgreen: )
Prognozowany wiatr z N i N/E przez 2 dni wiał mocniej niż w prognozie.
Przy tym kierunku koło portu robiły się młe falki (0,5m) a woda płytka, żałowałem że nie mam mniejszej deski i żagla. Super miejsce do nauki pływania na fali (wg mojej oceny) i trochę można by poskakać. Woda około 14 stopni, pływanie bez butów.
Po jednym dniu przerwy kierunku zmienił się jeszcze bardziej na E.
Temperatura powietrza podniosła się do ponad 20 stopni i pływałem już bez pianki (8 maja!!!)
Wiało znowu mocniej niż w prognozie i można było pewnie na 5'5 pływać.
Do wysokości mola w porcie (z 300m albo więcej) płaska woda i płytko, dalej falka i głęboko.
Piąty dzień znowu lepiej niż prognoza i znowu bez pianki w pełnym słońcu (spaliłem plecy) pływanie przy 12 węzłach (już sam na spocie..)
Z minusów:
- trudne zejście do wody: są tylko dwie zatoczki z piaszczystym, łagodnym zejściem a tak poukładane głazy przy brzegu trawiastym
- wszechobecni wędkarze, niezbyt uprzejmi nie skorzy do współpracy.
- średnio precyzyjna prognoza (Windfinder Pro)
- ogólnie to wieje tylko jak idzie front z PN (tak twierdził właściciel zamkniętej szkółki, którego przypadkiem spotkałem)

Podsumowując:
lokalizacja godna uwagi dla surferów z pd Polski, z lepszymi niż zatoka cenami i temperaturą (poza sezonem letnim).
Na stałe wchodzi do moich "ulubionych" i obserwowanych spotów.

Aha, fajne miejsce na przyjazd z dzieckiem (co 100 m plac zabaw) i super przyroda: kaczki, łabędzie, gęsi, czaple, żaby itd.

Za tę wypowiedź kam otrzymał(a) podziękowania: 5
arturs (15 maja 2017, o 16:35), Krystof72 (15 maja 2017, o 08:43), pinez (17 maja 2017, o 18:45), Piórek (16 maja 2017, o 20:33), pływak001 (15 maja 2017, o 08:40)
kam

Podziękowania:
Rozdane: 4
Otrzymane: 5

Powrót do Prezentacja spotów