Właśnie ukazała się najnowsza wersja programu Google Earth: 5.0. Po raz daje możliwość zajrzenia pod powierzchnię oceanów oraz możliwość wglądu, jak ziemia zmieniała się na przestrzeni lat dzięki historycznym zdjęciom satelitarnym.
Swoje podróże po powierzchni ziemi, nieba i oceanów można teraz nagrywać i udostępniać swoim znajomym korzystając z funkcji Wycieczki. Dlaczego oceany? Ich wody pokrywają ponad 70% powierzchni ziemi i kryją w sobie 80% organizmów żywych, tymczasem człowiek zdołał poznać zaledwie 5% ich przestrzeni. Kilka lat temu Sylvia Earle, znana oceanografka i członkini Towarzystwa National Geographic, spotkała na konferencji Johna Hanke, twórcę Google Earth i zwróciła mu uwagę, że jego program jest niekompletny. Dlaczego? Ponieważ w ogóle nie uwzględniał oceanów i tego, co się kryje na ich dnie.
Dzisiaj, dzięki Google Ocean można oglądać dna oceanów w trójwymiarze, zaglębiając się w Rów Mariański czy „wspinając” się na Grzbiet Śródoceaniczny, największy podwodny łańcuch górski na świecie. To jednak nie wszystko. Dzięki współpracy z wieloma partnerami, w tym National Geographic, Towarzystwem Jacques’a Cousteau czy BBC, Ocean to także ogromne zasoby wiedzy o organizmach żywych zamieszkujących dna morskie i tym wszystkim, co dzieje się pod powierzchnią wody. W poszczególnych warstwach znajdziecie między innymi zdjęcia i materiały filmowe z najciekawszych obszarów oceanu (w tym nigdy wcześniej nieudostępnione materiały wideo z podwodnych ekspedycji Cousteau), informacje o chronionych obszarach i organizmach morskich, wieści o dawnych i obecnych ekspedycjach badawczych, ale także miejsca, w których znajdują się wraki statków czy też najbardziej znane punkty do uprawiania sportów morskich.
Podróże w czasie z Google Earth 5.0. są teraz możliwe dzięki dodaniu do programu historycznych zdjęć ziemi. W zależności od miejsca, zdjęcia te sięgają nawet lat czterdziestych (okolice Lake Tahoe w Kalifornii). Dzięki obrazom historycznym możecie obserwować, jak zmieniała się nasza planeta na przestrzeni lat i zobaczyć na przykład: - budowę stadionów w niemieckich miastach przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2006 roku - rozwój miasta Las Vegas - budowę nowego terminala na lotnisku Heathrow pod Londynem - pustynnienie jeziora Czad w Afryce - czy też efekty huraganu Katrina i kolejnych na południu USA
Na koniec warto raz jeszcze wspomnieć o funkcji Wycieczki, która umożliwia Wam nagranie wirtualnych podróży, dodanie do nich własnego komentarza i dzielenie się nimi ze znajomymi.
Więcej informacji o Google Earth 5.0. znajdziecie na stronie www.earth.google.com