Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Bom dla początkujących
Autor: Betty   
02.01.2009.
 

Wybór odpowiedniego bomu nasuwa od razu pytanie, dla kogo jest on przeznaczony? Jeżeli użytkownikiem ma być dziecko lub kobieta o niedużej sile i niewielkich dłoniach, optymalnym rozwiązaniem jest wybór aluminiowego bomu o zmniejszonej średnicy rurek, tzw. juniorskiego.

Jeżeli bom będzie używany przy silniejszym wietrze (pow. 4 B) lub przez cięższe (pow. 60 kg) i silniejsze osoby, wskazany jest bom o klasycznej średnicy rurek.Na poziomie początkującym wytrzymałość obecnie produkowanych bomów jest absolutnie wystarczająca i nie ma potrzeby inwestowania w droższe, sztywniejsze i mocniejsze modele. Warto skupić się na niskiej wadze bomu. Wszystkie obecnie produkowane bomy posiadają regulację długości i umożliwiają użycie ich z żaglami 1.5 m2 – 3.0 m2 (bomy juniorskie) oraz 3.5 m2 – 6.0 m2 (bomy „dorosłe”, rozmiar „wave”.

 

Wybrana grafika

 

Obecnie producenci oferują również bomy "dorosłe" o zmniejszonej średnicy rurek RDG (reduced diameter grip). Średnica takich rurek to   26 mm. Klasyczna średnica rurek to 30 mm.

Obecnie bom na maszcie mocuje się prawie wyłącznie za pomocą klamry umieszczonej w głowicy bomu. Okazjonalnie można jeszcze spotkać bomy przywiązywane do masztu. Poprawny sposób zamocowania bomu bez klamry znany jest jedynie tym, którzy swoje pierwsze kroki na desce stawiali w latach 70-tych i 80-tych.

Jeżeli dysponujemy masztem o zredukowanej średnicy (RDM), należy zaopatrzyć się w bom przystosowany do takiego typu masztu. Wszelkie dodatki adoptujące głowicę zwykłego bomu do RDM`a obniżają sztywność bomu! 


Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.