Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Zanim wyjdziesz na wodę
Autor: Betty   
26.12.2008.
 

Garść porad, jak bezpiecznie uprawić windsurfing...

 

1) Upewnij się, że masz wystarczające umiejętności do warunków panujących na wodzie.

2) Upewnij się, że sprzęt jakim dysponujesz pozwala na bezpieczne żeglowanie i powrót do brzegu.

3) Dostosuj własny ubiór do temperatury powietrza i wody akwenu, na którym będziesz pływał.

4) Przed zejściem na wodę poznaj akwen. Zrób mały wywiad wśród tubylców (lokalesów) jak wygląda głębokość dna, gdzie są rafy, głębie, łachy, kamienie, pnie, drzewa, sieci itp. Uważaj na wędkarzy, często reagują mało przyjaźnie.

5) Jeśli jesteś nad morzem, dowiedz się, czy istnieje niebezpieczeństwo w postaci meduz, rekinów, jeżowców, ryb z kolcem jadowym. Rozważ użycie butów i pianki neoprenowej, nawet jeśli temperatura wody jest wysoka.

6) Niezależnie od tego co widzisz i jak samemu oceniasz siłę wiatru, oraz warunki na wodzie, spytaj tych co właśnie zeszli z wody, jak oceniają warunki i jakich żagli używali. Nie jest to ujma na honorze, tak robi nawet czołówka PWA.

7) Nigdy nie pływaj samotnie. Jeżeli jednak jesteś sam na wodzie, zorganizuj sobie osobę, która pozostając na brzegu będzie Cię miała na oku i w razie problemów pomoże Ci wrócić.

8) Poproś kogoś kto pływa obok Ciebie na desce, aby co jakiś czas zerknął czy wszystko z Tobą jest w porządku.

9) Staraj się pływać z kimś, kto potrafi udzielić Ci pomocy w razie potrzeby, np. doholować do brzegu, dowieźć na wymianę linkę, przegub czy statecznik, pomóc w otaklowaniu żagla na wodzie itp.

10) Jeżeli na otwartym akwenie nie ma łodzi asekuracyjnej, zastanów się nad zejściem na wodę przy warunkach off-shore (wiatr od brzegu).
 
11) W razie problemów z powrotem do brzegu, nigdy nie zostawiaj deski. Usiądź na niej i wzywaj pomocy poprzez jednoczesne unoszenie wyprostowanych ramion bokiem w górę, i krzyżowanie nad głową. Jeśli nie masz wyjścia, zostaw pędnik (nie powinien utonąć, a wolniej dryfuje) i wróć do brzegu wiosłując rękami na desce, po czym zorganizuj akcję poszukiwawczą sprzętu.

12) Nie pływaj podczas silnych opadów: burzy, ulewy i śnieżycy.

13) Nie pływaj w bliskim sąsiedztwie statków, kutrów, promów itp., nie pływaj na ich trasach żeglugowych.

14) Nie pływaj w niedozwolonych miejscach, jak kąpieliska, porty, kotwicowiska, śluzy (zwłaszcza otwarte), jak i innych oznaczonych zabronionych miejscach.

15) Nie udowadniaj innym jak wspaniale pływasz, wycinając szybkie rufy i skacząc wśród kąpiących się. Jeśli musisz przepłynąć przez kąpielisko, wśród kąpiących się, płyń powoli, bez ślizgu.

16) Uważaj na prądy pływowe, sprawdź wielkość i godziny pływów, siłę prądu i dowiedz się jak bardzo powiększa się plaża przy odpływie.

17) Przed zejściem na wodę każdorazowo skontroluj sprzęt – stan wszystkich linek (przetarcia, postrzępienia), właściwe dokręcenie statecznika, śrub przy strapsach, śrub łączących głowicę bomu i stan przegubu z paletą (pęknięcia, luzy).

18) Co jakiś cza sprawdź stan deski pod kątem pęknięć i dziur (nawet jeśli nie zaliczyłeś ostatnio żadnej katapy), stan żagla (monofilm, przetarcia przy listwach, zakończenie dolnej listwy w kieszeni masztowej itd.), stan masztu (pęknięcia, przetarcia), właściwe dokręcenie zaworu odpowietrzającego.

19) Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy sklep windsurfingowy.

20) Zabezpiecz sprzęt przed zejściem na wodę lub w przerwie w pływaniu na plaży. Zawsze zostawiaj deskę statecznikiem do dołu.

21) Jeśli zamierzasz uczyć się nowego manewru i spodziewasz się częstych upadków, znajdź sobie wolną przestrzeń. Z reguły bezpieczniej jest po stronie nawietrznej względem innych pływających.

22) Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu. Powodów jest wiele: mamy zaburzoną ocenę bezpieczeństwa, szybciej marzniemy, robimy więcej błędów i reagujemy z opóźnieniem, musimy też mieć na uwadze, że ktoś będzie musiał prowadzić samochód z powrotem.

23) Wychodząc na wodę, zadbaj aby niepływająca część Twojej rodziny lub znajomi nie nudzili się, bo następnym razem mogą nie zechcieć Ci towarzyszyć. Zadbaj o to, aby mieli co jeść i pić, było im ciepło i sucho :) Zaopatrz się w coś do picia i kalorycznego do przekąszenia.

24) Rozważ, czy ryzyko pływania zimą i niebezpieczeństwa z tym związane, zrekompensują frajdę z kilku ślizgów. Zimą załóż na siebie dwie pianki, jedna na drugą, a pod czapkę neoprenową włóż gumowy czepek kąpielowy, będzie cieplej bo woda nie zmoczy Ci włosów. W kasku neoprenowym będzie jeszcze cieplej. Nie pij alkoholu, zamiast tego zrób konkretną kilkunastominutową rozgrzewkę.

25) Nie pływaj między palami pełniącymi funkcję falochronów, które często spotyka się nad Bałtykiem. Na naszym wybrzeżu, przy zachodnim wietrze często występuje silny prąd płynący wzdłuż brzegu, na wschód. Jest on bardzo często przyczyną problemów z przejściem przez przybój, powodując spychanie w stronę pali po prawej stronie i obracanie dziobu deski w lewo, pod wiatr. Bezpośrednio przy palach woda jest kilkakrotnie głębsza. Pod linią wody, słupy pokryte są licznymi skupiskami ostrych małży oraz długimi glonami. Jeżeli zostaniemy wciągnięci w ich pobliżu pod wodę, musimy liczyć się z ryzykiem zniszczenia sprzętu, obrażeniami ciała lub utonięciem.

26) Trzymaj się z dala od sieci rybackich. Oznaczone są one z reguły bojkami lub bojkami z chorągiewką zatkniętą na kiju, sieci ciągną się często na długim odcinku. Czasem oznaczony jest jedynie jeden z końców sieci. Problem jest mniejszy jeśli akwen, na którym pływamy jest głęboki, a rozłożone sieci są typu dennego. Duże zagrożenie stanowią natomiast wielowarstwowe sieci z cienkich żyłek, rozmieszczone pod powierzchnią wody na płytkich akwenach.
 
Więcej porad znajdziesz na naszym wortalu w poradach dnia.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.