Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Tabou Da Curve 2010
Autor: Nikodem Merlak   
03.11.2010.
 
Przykładowa grafika

Sezon już dobiega końca, chociaż jeszcze zaliczamy ostatnie mroźne sesje na Bałtyku! Udało się popływać wielokrotnie, zawsze przy innych warunkach, a przez cały sezon tylko 1 deska - Tabou Da Curve Team Edition Twin Fin 79l!
Jak wiadomo deski z 2 statecznikami zyskują coraz większą popularność, ale dla przeciętnego Polskiego Ridera to wciąż trwająca rewolucja, wielu myśli: po co tyle stateczników, bez sensu, wole mieć  1;)?- i to jest błąd.
Pływałem zawsze na deskach z jednym finem, w tym sezonie zdecydowałem się na deskę z dwoma i jestem pod mega wrażeniem. Jest wiele mitów i bajeczek na temat desek z dwoma finami, a naprawdę jest tak, że deski te powstały po to, aby przybliżyć deski windsurfingowe kształtem i zachowaniem na fali do desek surfingowych! Co to znaczy? Na rufie jest mniej wyporności, litraż deski przeniesiony bardziej w stronę dziobu, poza tym są stanowczo krótsze (230cm i w poniżej).

Przykładowa grafika

Mogłoby się wydawać, że przez to deska straci na mocy - NIE PRAWDA - wręcz odwrotnie, dzięki dwóm  finom mam pełną moc pod nogami, deska nie łapie spinów, w przyboju szybciej odpala i zapewnia lepsze prowadzenie po prostej, podczas silnego przeżeglowania nie ma z nią żadnych kłopotów, co mogę powiedzieć z doświadczeń z POZO, gdzie miałem szanse pływać na niej przez 10 dni w warunkach od  40knotów w górę. Normalną deskę z jednym finem pewnie by już podwiewało i sprawiałaby wrażenie dużej dechy, nad którą nie można zapanować, z Tabou jest inaczej - jej ergonomiczny kształt, wąska rufa i  charakterystyczny kształt dna sprawia, że się tego nie odczuwa.
 
Ogólnie deska jest wykonana bardzo dobrze - jej grafika naprawdę robi wrażenie i na zdjęciach nawet w słabym świetle wychodzi znakomicie, padsy są bardzo miękkie - przy wysokich lotach na Pozo idealnie amortyzowały lądowanie - a jak wiemy wiele desek pozostawia przeszywający ból pięt po kilku wyższych skokach, co czasami uniemożliwia pływanie przez kilka dni. Strapy - perfekcyjnie zaprojektowane, noga trzyma się znakomicie, inserty są tak zrobione, aby każdy dopasował je pod siebie, przez cały sezon ani razu bez kontroli nie zgubiłem nogi, nigdy wcześniej nie pływałem na tak wygodnej desce. Dodatkowo tylny strap jest mocowany na 2 śruby obok siebie z przodu i z tyłu, dzięki czemu strapy się nie skręcają. Deska ogólnie jest bardzo mocna, z lotów na płasko wyszła bez szwanku, pokład jest wykonany całkowicie z carbonu - nie pożałowali tego materiału w tej desce, do tego wszystkiego jest jeszcze bardzo lekka.
Przejdźmy do tego co najważniejsze, test deski na FALI!

Przykładowa grafika

Deska poprzez 2 finy, specyficzny kształt kadłuba zasługuje na miano jednej z najlepszych desek do jazdy po fali, to nie ściema, dzida strasznie pomaga w stylowej jeździe po fali, wybacza wiele błędów. Ciężar ciała przenosimy na przód i Da Curve ślizga się na swoim dziobie. Dwa stateczniki powodują, że możemy naprawdę ciasno zawinąć się pod fale - każda fala nasza, nie ma opcji żeby jej nie dogonić. Wąska i mało wyporna rufa puszcza niezłe spraye i szybko reaguje na każdy ruch, jest naprawdę energiczna i dynamiczna jeśli chodzi o manewry na fali. Wydaje się, ze deska nie ma znaczenia jeśli chodzi o skoki, Tabou jest krótka przez to łatwo jest z byle jakiej fali wystrzelić wysoko w powietrze, jej dobrze zaprojektowany dziób pozwala na kręcenie ewolucji z piany natomiast 2 stateczniki zapewniają pełną kontrolę przy najeździe na rampę, gdy pływam na tej desce nie boje się wysoko skakać wiem, ze wytrzyma nawet najwyższe loty.
 
Polecam tą deskę każdemu, kto lubi komfortowe pływanie i zrobi na niej szybki progress deska wybacza wiele błędów, jest łatwa w prowadzeniu i niesamowicie skręca, a to wszystko zasługa koncepcji Tabou 2 finy i doskonale zaprojektowany kadłub. Deski z wieloma statecznikami to przyszłość windsurfingu są dużo łatwiejsze w jeździe na fali, a jeśli już ktoś pływa na dobrym poziomie deska tego typu sprawi, że jego manewry zostaną wykonane w nieprzeciętnym stylu.
 
Aloha
Nikodem Merlak (Tabou&Maui Sails Team, EASY Surf Shop, Energysports.pl, bpfly.pl)

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.