Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Noszenie zestawu do windsurfingu
Autor: Karol   
23.10.2010.
 

Nosić sprzęt można w bardzo różny sposób, w zależności od siły wiatru, wygody i od siły fizycznej. Opiszę parę podstawowych technik noszenia zestawu. Warto różne techniki uczyć się podczas lżejszego wiatru i co bardzo ważne w miejscu bez tłumów ludzi i wystających ostrych elementów.

 Przykładowa grafika

 

Noszenie deski

Samą deskę nosimy najczęściej trzymając jedną ręką za strapa i drugą za paletę. Można ją również nieść na głowie, lub jeżeli deska jest wystarczająco wąska, pod pachą. Najważniejsze, aby przy silniejszym wietrze mieć deskę ustawioną równolegle do kierunku wiatru, dziobem lub rufą pod wiatr, jak na zdjęciu:

Przykładowa grafika

Noszenie pędniku:

Żagiel można nieść jak deskę, jedną ręką trzymając za bom, drugą za maszt, który musi być ustawiony prostopadle do wiatru. Wiatr przy takiej pozycji będzie nawet lekko pomagał w niesieniu pędniku, swobodnie go opływając.

Można również żagiel nieść na głowie, masztem skierowanym prostopadle do wiatru. Ta technika wymaga trochę większej wprawy, na początku lepiej próbuj na otwartej przestrzeni. Bądź pewien, że twój żagiel nie zostanie uszkodzony podczas takiego noszenia i nie zrobi nikomu krzywdy.

Przykładowa grafika

Noszenie pędniku z deską

Noszenie całego zestawu wymaga nieco więcej siły i techniki niż każdego elementu osobno. Choć w ogólnym rozrachunku znacznie skróca drogę jaką mamy do pokonania. Podstawową metodą, jest ta ukazana na zdjęciach poniżej. Jedną ręką należy trzymać za przedniego strapa (w zależności od preferencji, zawietrznego bądź nawietrznego). Osobiście przy cięższej desce, łapę za strapa zawietrznego, a przy desce lżejszej nawietrznego. Żagiel jest zwrócony stopą masztu w kierunku wiatru, deska jest ustawiona praktycznie prostopadle do wiejącego wiatru. Wiatr podwiewając lekko deskę i żagiel, pomagając nam nieść cały zestaw.

Przykładowa grafikaPrzykładowa grafika
 
Często stosowaną, lecz nieco trudniejszą techniką jest noszenie zestawu na głowie bądź na barku. Warto próbować na otwartej przestrzeni, żagiel również na początek niech nie ma zbyt zużytego monofilmu. Przy większym wytrenowaniu nacisk żagla na głowę jest minimalny.

Przykładowa grafika

Na początku podczas podstawowego noszenia sprzętu złap deskę za tylnego strapa, a żagiel za maszt, poniżej bomu. W podstawowym noszeniu deska znajduje się po nawietrznej, a żagiel po zawietrznej, natomiast tutaj oba elementu są po zawietrznej, co oznacza że będziesz musiał przemienić ręce.

Po czym skieruj deskę nieco pod wiatr, który zacznie Ci podwiewać lekko cały zestaw. Musisz wykorzystać ten moment aby przeciągnąć żagiel nad głowę. Podczas noszenia tak sprzętu, maszt jest skierowany bardziej stopą masztu w kierunku wiatru aniżeli top.

1.
DSC08300.JPG
2.
DSC08302.JPG
3.
DSC08303.JPG
4.
DSC08307.JPG
5.
DSC08308.JPG
6.
DSC08309.JPG
7.
DSC08310.JPG

Dobrym sposobem położenia zestawu na głowie jest, podczas podstawowego trzymania zestawu, zacząć kierować top w stronę wiatru. Pamiętaj aby maszt był bliżej ziemi, niż lik dolny, w przeciwnym wypadku wiatr „przyklei” żagiel do podłoża. Wiatr podwiewając lik dolny, obróci żagiel tak aby maszt znalazł się po jego stronie nawietrznej i delikatnie opuści nam na głowę. Deskę skieruj lekko dziobem pod wiatr.

1.
DSC08289.JPG
2.
DSC08290.JPG
3.
DSC08291.JPG

Deska odgrywa głównie rolę stabilizatora podczas takiego noszenia. Opuszczenie rufy nad ziemię powoduję obniżenie topu, natomiast podniesienie bliżej żagla, powoduje podniesienie topu. Ważny jest również ogólny balans deski, żagla, jak i umiejscowienie głowy w najkorzystniejszym, punkcie ciężkości (zazwyczaj blisko pierwszej listwy od dołu).

Noszenie zestawu na barkach to według mnie najwygodniejszy sposób noszenia. Nie trzeba tak mocno balansować zestawem, jest on bardzo stabilny, jak i zarówno znika zagrożenie uszkodzenia żagla głową. Jest to bardzo podobny sposób jak w przypadku noszenia zestawu na głowie. Początek odbywa się tak samo, jednak zamiast trzymać deskę w ręku, trzyma się ją na barku, na której równocześnie oparty jest żagiel.
 
Przykładowa grafika

Aby położyć zestaw który trzyma się na barkach, lub głowie na ziemi wystarczy wykonać 3 czynności. Po pierwsze dziób deski delikatnie skierować z wiatrem i nad ziemię. Top żagla podniesie się.
W tej chwili ręka która trzyma bom musi go puścić, deska zaczyna opadać delikatnie na ziemię.
Następnie należy złapać deskę za strapa i przekręcić żagiel tak, aby maszt znalazł się po stronie nawietrznej i opuścić cały zestaw na ziemię.

1.
DSC08329.JPG
2.
DSC08331.JPG
3.
DSC08333.JPG
 

Foto: Grzegorz Korwin-Kochanowski, Małgorzata Politańska, Bartek Majchrzak

Rider: Patrycja Politańska (Easy SurfShop), Leszek Politański (Easy SurfShop), Karol Politański (Easy SurfShop, Tabou, Gaastra, Hotis.pl)

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.