Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

VDWS
Autor: Betty   
11.12.2008.
 
VDWS (Verband Deutscher Windsurfing und Wassersportschulen e.V.)  to międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 500 centrów sportów wodnych w 35 krajach na całym świecie. W jej skład wchodzi ponad 2 miliony członków. Formą prawną organizacji jest stowarzyszenie mające swoją siedzibę w Niemczech. VDWS rozpoczęło działalność w 1974 roku w celu ujednolicenia standardów szkół windsurfingu i metodyki nauczania. W chwili obecnej oprócz windsurfingu, zajmuje się także szkoleniem instruktorów w innych sportach wodnych jak: kiteboarding, katamarany czy żeglarstwo.
 
Wybrana grafika
Od stycznia 2003 roku przedstawicielem VDWS w Polsce, instruktorem wykładowcą VDWS jest Piotr Golba - instruktor windsurfingu Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ), były wieloletni szef ekipy instruktorów w szkole Bo-Sport. Kontakt: info@vdws.com.pl, tel. (+48)501505969.

Wybrana grafika

Jak zostać instruktorem VDWS?

Wymagania do uzyskania uprawnień instruktora windsurfingu VDWS:

  • Ukończone 18 lat
  • Patent motorowodny
  • Karta pływacka lub patent ratownika
  • Zaświadczenie ukończenia kursu udzielania pierwszej pomocy PCK (minimum 16 godzinny) lub aktualna legitymacja WOPR
  • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w kursie
  • Zaświadczenie o odbyciu min 100 godz. (21 dni) praktyk instruktorskich w jednej z dopuszczonych do tego szkół VDWS w kraju lub na świecie.

Wybrana grafika
 
UWAGA:
Jeśli kandydat nie posiada patentu motorowodnego wystarczy zaświadczenie ze szkoły, w której będzie odbywał praktyki mówiące o tym, że potrafi posługiwać się łodzią motorową (wydawane jest bezpłatnie). Posiadanie doświadczenia pedagogicznego nie jest wymogiem koniecznym.

Wymagane umiejętności:


  • Wykonywanie podstawowych manewrów na długiej desce mieczowej (startowanie, ostrzenie, odpadanie, prawidłowa jazda na desce, zwroty) przy sile wiatru 4-6Bft.
  • Opanowanie manewrów na długiej desce mieczowej pozwalających zdać egzamin praktyczny.

UWAGA: Manewry te będą doskonalone w czasie kursu.

Jak przebiega kurs instruktorski VDWS?


Kurs instruktorski VDWS prowadzony jest w większej części w formie warsztatów, podczas których instruktorzy wykładowcy pełnią w przeważającej części zajęć rolę moderatorów, zmuszając tym samym kandydatów na instruktorów do twórczej pracy i szukania rozwiązań. Wszelkie błędy popełniane przez kursantów omawiane są na bieżąco na konkretnych przykładach. Uzupełnieniem zajęć warsztatowych są wykłady i dyskusje, na których analizowany jest m.in. materiał filmowy z prowadzonych zajęć. Podczas kursu uczestnicy poznają metodyczne i pedagogiczne narzędzia, które pozwolą im w przyszłości przeprowadzić prawidłowe zajęcia na wysokim poziomie. Kursy VDWS przygotowują do prowadzenia zajęć w różnych warunkach, z różnymi grupami (wiek, liczebność), na różnych akwenach, w różnych formułach organizacyjnych i z różnymi klientami.

Praktyki instruktorskie:

Po odbyciu 10-cio dniowego kursu i pomyślnym zdaniu wszystkich egzaminów żeby dostać licencję instruktorską do ręki, należy jeszcze odbyć 21 dniową (100 godzinną) praktykę w jednej ze szkół zrzeszonych w VDWS. Chęć odbycia praktyki zgłasza się wybranej szkole mailem, faxem lub telefonicznie.

Zwykle praca praktykanta opłacana jest dużo niżej niż instruktora z licencją a bywa i tak, że praktykant nie dostaje wynagrodzenia ale może liczyć na pokrycie kosztów zakwaterowania lub zniżek w wyżywieniu. Sprawy finansowe zwykle ustalane są przed rozpoczęciem praktyki. To, gdzie kandydat na instruktora zdecyduje się odbywać praktykę zależy od niego samego i od tego jak sprawnie posługuje się językami obcymi. Jedna rzecz jest pewna – od praktykanta nigdy nie wymaga się tyle, ile od licencjonowanego instruktora. Praktyka jest po to, by w dalszym ciągu się uczyć.

Poszukiwanie pracy:

Licencje instruktorskie VDWS są honorowane na całym świecie w szkołach należących do Zrzeszenia (obecnie ponad 450 szkół w 30 krajach) i nie tylko w nich. VDWS nie jest jedyną organizacją zajmującą się szkoleniami instruktorskimi na świecie ale niewątpliwie jest największą. System szkolenia Zrzeszenia jest powszechnie znany na świecie i otwiera także drzwi do wielu innych szkół.
 
Wybrana grafika
 
W naszym kraju powstaje z roku na rok coraz więcej doskonale funkcjonujących szkół windsurfingu a coraz częściej są to właściwie duże centra sportów wodnych oferujące swoim klientom także szkolenia katamaranowe czy kitesurfingowe. Szkoły potrzebują i będą w coraz większym stopniu potrzebowały fachowej, wysoko kwalifikowanej kadry instruktorskiej. Pracy można także poszukać za granicą. Oferty pracy skierowane są wyłącznie do członków VDWS na stronach www.vdws.de .
Jest ich bardzo wiele szczególnie przed sezonem uznawanym w Europie za sezon letni, czyli od maja do września. Nie brakuje także ofert pracy pod palmami w czasie gdy u nas jest zimno. Jeśli instruktor wyrazi chęć związania się dłuższym kontraktem 4-6 miesięcznym wówczas zwykle zwracane są mu koszty przejazdu / przelotu. Najczęściej strona zatrudniająca pokrywa także koszty zakwaterowania, czasem wyżywienia, ale te sprawy podlegają indywidualnym ustaleniom przed podjęciem pracy.


Weryfikacja uprawnień instruktorskich:


Bardzo charakterystyczną cechą drogi zawodowej w VDWS jest konieczność stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia się. Jeśli ktoś zakłada, że chce popracować max. 3 lata jako instruktor VDWS to w zasadzie wystarczy mu jedna licencja np. windsurfingowa. Jednak jeśli ktoś ma zamiar ze swojej pasji uczynić źródło dochodów na dłużej to powinien się liczyć z tym, że po 3 latach poproszony zostanie o uaktualnienie swoich uprawnień. Można wtedy zrobić licencję w innej dyscyplinie np. katamaranową lub kitową biorąc udział w 8-10 dniowym kursie lub wziąć udział w 3-4 dniowym seminarium doszkalającym. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, gdy instruktor po ukończonym kursie chowa licencję do szuflady na kilka lat a po ich upływie nagle postanawia wykonywać ten zawód. W międzyczasie wiele spraw uległo zmianie i jego wiedza sporo zakurzona może nie wystarczyć by sprostać wymaganiom nowoczesnego szkolenia.

Instruktor, który jest posiadaczem 2 różnych licencji np. windsurfingowej i katamaranowej otrzymuje automatycznie tytuł instruktora sportów wodnych i tym samym jego szansę na zatrudnienie w dobrej szkole znacznie rosną. Każdy kto zdobędzie już licencję jest zobowiązany do uiszczania składki członkowskiej w wysokości 51 Euro rocznie.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.