Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Shove it
Autor: Karol   
21.10.2009.
 

Shove it polega na wybiciu deski ponad powierzchnię wody, złapaniu wiatru po drugiej stronie żagla i wylądowaniu na tym samym halsie. Jest to wyjściowy trick do masy innych tricków. Dobrze wykonany shove it jest jednym z tych tricków, które robią niezłe wrażenie na widzach. Lecz profesjonalne wykonywanie tego tricku wymaga przede wszystkim ilości wykonanych prób.

Przykładowa grafika

Warunki, sprzęt, przygotowanie

Najlepszy wiatr do nauki, to wiatr w granicach 5-6 bofortów, fala nieprzekraczająca 1m lekko skierowana pod deskę. Deskę wybierz raczej szerszą niż węższą najlepiej o charakterystyce Freestyle lub Freestyle-Wave. Żagle również z zakresu Freestyle, Wave.
Najlepszym przygotowaniem do shove it’a jest opanowanie szybkiego skręcania pod wiatr, jak przy zwykłym upwind 360, bez utraty prędkości.

Wykonanie

Płynąc półwiatrem wypatrz dobrą falę do wyskoku. Musisz dokładnie wymierzyć odległość, aby wybić się w miejscu, gdzie fala jest najostrzejsza. Utrzymuj dobrą prędkość. Samo wybicie musi być dość dynamiczne, jeżeli chcesz wyskoczyć wysoko.

Gdy znalazłeś odpowiednią falę, zacznij ostrzyć. Wyprostuj ręce i nogi. Skieruj żagiel bardziej do tyłu i balansując ciałem skieruj deskę mocno na krawędź nawietrzną. Oznacza to że musisz bardzo mocno naciskać na pięty stóp. W miarę zwiększania skrętu zacznij coraz bardziej uginać przednią nogę i tylną ręką domykać żagiel. W ten sposób wytworzy się siła wybicia która uniesie cię w powietrze, nawet przy niewielkiej falce. Przypomina to nieco Upwind 360 z tą różnicą, że musisz mieć większą prędkość i nie przesuwać ciała tak mocno w stronę wiatru. Gdyż zaraz po wyostrzeniu następuje moment wybicia, a wtedy musisz trzymać sylwetkę prosto, bądź lekko w stronę żagla.

Przykładowa grafika

Gdy dziób deski znajdzie się w powietrzu wyprostuj przednią rękę i tylną ręką niejako wepchnij żagiel pod pachę, mając wyprostowaną sylwetkę. Ciężar ciała spoczywa jeszcze na nogach.

Przykładowa grafika

W trakcie kiedy cała deska wyjdzie ponad powierzchnię wody, większość twojego ciężaru ciała szybko przenieś poprzez ręce na żagiel i dynamicznie wyprostuj nogi. Tylko w taki sposób będziesz w stanie unieść deskę w powietrze na niewielkiej fali. Teraz najprzyjemniejsza część Shove It`a, czyli lot. Jeżeli wiatr będzie wystarczająco mocny poczujesz naprawdę dobry ciąg na żaglu i siłę, która spowoduje że się wzniesiesz.

Przykładowa grafika

Jeżeli tylko będziesz chciał wylądować, to wystarczy że wyprostujesz tylną rękę i ugniesz przednią. Deska i żagiel wróci do pozycji podstawowej. Stabilizacja zestawu i odpłynięcie.

Przykładowa grafika

1.
1 shove-it.jpg
2.
2 shove-it.jpg
3.
3 shove-it.jpg
4.
4 shove-it.jpg
5.
shove_it2_01.jpg
6.
shove_it2_02.jpg
7.
shove_it2_03.jpg
8.
shove_it2_04.jpg
 

 

Błędy:

1.Brak wybicia.

Wybicie bez wyostrzenia, brak odpowiedniej koordynacji ruchowej tuż przed wybiciem, bądź po nim.

Wybicie bez wątpienia jest najtrudniejszą fazą shove it’a. Bez odpowiedniego wyostrzenia tuż przed falą, (moment wybicia) złapania wiatru po drugiej stronie i położeniu się na żaglu (wepchnięciu żagla pod wiatr), który wytworzy w tym momencie siłę nośną, nie uda wam się wybić. Przy dobrym wybiciu bardzo wyraźnie czuć efekt wznoszenia i ciąg na żaglu po drugiej stronie. Dobre wybicie w znacznej mierze ułatwia lądowanie.

2.Lądowanie na żagiel.

Nieodpowiednie, za słabe wybicie, brak wyprostowania tylnej ręki podczas lądowania. Za mała prędkość, bądź za słaby wiatr. Domknięcie żagla tuż po wybiciu.

Błędy wybicia są podstawową przyczyną złego lądowania. Jednak jeżeli zaraz po wybiciu nie  „wepchniesz” żagiel wystarczająco pod wiatr, bądź domkniesz go tuż po wybiciu to wylądujesz na żaglu. Nie uda ci się po prostu wytworzyć odpowiedniej siły, która spowoduje wznoszenie.

3.Zahaczam masztem o wodę.

Zbyt słabe wyostrzenie pod wiatr, próba złapania wiatru po drugiej stronie w nieodpowiednim momencie.

Jeżeli przed falą nie wyostrzysz wystarczająco, bądź tego nie zrobisz to nie otrzymasz zarówno siły wybicia jak i ciągu po drugiej stronie żagla. Może to się zdarzyć nawet przy wyższym skoku na większej fali, po prostu brak ci będzie siły ciągu.

Foto & FotoRider: Rober Sosnowski (Hydrosfera, Aerotech, Infinity, surfordie.pl, sieplywa.pl, hotis.pl), Karol
Autor: Karol Politański (karolpolitanski.pl)
 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.