Helitack Clew First najprościej tłumacząc jest "helikopterem" wykonany rogiem szotowym do przodu ( z ang. „clew first”). Do nauki tego tricku niezbędna jest umiejętność sprawnego ostrzenia i odpadania na fałszywym halsie.
Sprzęt, przygotowanie:
Na początek, do nauki wybierz wyporną deskę (ok. 150-160 L ) oraz mały żagiel (maks. 5m2). Wiatr nie powinien przekraczać 3Bft, co ułatwi ci wyczucie żagla i w efekcie ustanie manewru. W miarę rosnącego poziomu ćwicz przy coraz silniejszym wietrze i mniejszej desce.
Wykonanie:
Płynąc na fałszywym halsie powoli zacznij ostrzyć, poprzez pochylanie masztu w stronę rufy. Złap obiema rękoma bom bliżej noku. Ciężar ciała przenieś na tylną nogę, rękę bliżej noku lekko ugnij, a drugą wyprostuj. Gdy deska dopłynie do linii wiatru przestaw przednią nogę przed paletę. Deska straci całkowitą prędkość, a ciężar ciała będzie równo rozłożony na obu nogach wzdłuż osi deski.
Pochyl żagiel w kierunku dziobu (odpadnij) jednocześnie przenosząc ciężar ciała na przednią nogę, wychylając swoją sylwetkę lekko na wiatr. przednią rękę utrzymuj wyprostowaną tylną ugiętą (ręka szotowa daleko wysunięta, a masztowa blisko masztu). Po otrzymaniu wiatru z drugiej strony należy chwile odczekać by deska mogła odpaść od linii wiatru. Jest to najtrudniejszy moment całego manewru, pędnik w tym ustawieniu bywa bardzo „nerwowy”.
Deska zaczyna odpadać od linii wiatru, a żagiel zaczyna się obracać. Ciężar ciała ustaw równomiernie na obu stopach. Nie próbuj obracać żaglem tuż po otrzymaniu wiatru w żagiel, ani nie dopuść do tego aby deska zbytnio odpadła. Najlepszy moment do obrócenia żagla jest w momencie, gdy deska nie ustawiła się jeszcze w półwietrze. Dopiero gdy żagiel się obróci deska równocześnie z nim powinna ustawić się w półwietrze. Obrót żagla rozpocznij od mocnego ugięcia obu rąk. Sam pędnik ustaw blisko tułowia.
Deska kończy odpadanie, a żagiel kończy obrót. Nogi przestaw na nowy hals. Pamiętaj że żagiel traci niemal całkowity ciąg i brak jest jakiegokolwiek oparcia, przez co utrzymuj sylwetkę wyprostowaną i nie próbuj domknąć żagla ani zwieszać się na bomie. Poczekaj chwilkę, niech żagiel zacznie generować ciąg, a deska się rozpędzi.
Stabilizacja zestawu i odpłynięcie.
Błędy:
1. Brak rotacji deski podczas przenoszenia żagla rogiem szotowym pod wiatr. Deska wraca na dawny hals.
Zbyt małe wyostrzenie, niewystarczające wepchnięcie żagla pod wiatr.
Aby deska zaczęła skręcać, musisz przynajmniej przejść linię wiatru, a żagiel w początkowym etapie musi być oddalony od ciała. Będzie przez chwilę dosyć nerwowy. Wepchnięcie żagla musi być to zdecydowany ruch, bez większego nacisku (oparcia się) na żagiel.
2. Żagiel rotuje za szybko, wpadamy na żagiel, bądź żagiel wrzuca nas na plecy do wody.
Zbyt szybka próba rotacji żaglem, gdy deska nie odpadła jeszcze wystarczająco. Zła koordynacja.
Z obrotem żagla równocześnie następuje przeniesienie ciężaru ciała na obie nogi i przeniesienie nogi przed masztem w stronę rufy. Zbyt wczesna lub późna rotacja żaglem jest główną przyczyną tego błędu.