Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Pierwsze kroki na desce
Autor: Betty   
03.12.2008.
 

Zanim zrobisz pierwsze kroki na desce z żaglem, warto poznać najpierw, jak się zachowuje deska, gdy na niej stoisz. 15-30 minut spędzonych na desce bez żagla zaowocuje lepszym czuciem deski, a zachowanie jej stanie się dla Ciebie przewidywalne.

 

Wybrana grafika

 

Przed wejściem na deskę, w pierwszej kolejności odkręć paletę z przegubem i wyjmij z deski miecz. Deska dla początkujących powinna go posiadać. Oba te przedmioty zostaw na brzegu, gdyż nie będą Ci na razie potrzebne. Przejdź z deską na głębokość wody przynajmniej 50cm. Wejdź na deskę z boku, czyli od strony burty, opierając na desce najpierw kolano jednej nogi, a następnie stopę drugiej nogi, podpierając się przy tym rękami (tak jakby wchodzić na stół). Pamiętaj, aby zarówno kolano jak i stopę stawiać na osi deski, a nie na burcie. Jeśli obciążysz zbyt mocno burtę wówczas deska przechyli się i wpadniesz do wody.

Po wejściu na deskę obiema stopami ustaw je w okolicy skrzynki podmasztowej, stając bokiem do dziobu/rufy. Stopy powinny być rozstawione na około 30 cm. Lekko ugnij kolana, pilnując, aby cała powierzchnia stóp przylegała do pokładu deski. Wyprostuj tułów, utrzymując ugięcie kolan, weź głęboki oddech, spójrz na linię horyzontu i postaraj się rozluźnić.

Wybrana grafika


Wykonaj przysiad, ale tylko na tyle głęboki, żeby nie oderwać pięt od pokładu. Zmień teraz ustawienie stóp (powoli, małymi kroczkami), stając równolegle do kadłuba deski.
 
Wybrana grafika
 
Staraj się na początku nie wykonywać gwałtownych ruchów i zbyt dużych kroków. Zbyt duże kroki spowodują rozkołys deski, który może być w tej fazie nauki trudny do opanowania i skończy się upadkiem do wody. Stopy ustaw równolegle lub tak, by pięty znalazły się blisko siebie, a palce stóp na zewnątrz. Powoli przenoś ciężar ciała na jedną, a następnie na drugą stopę, nie odrywając ich od pokładu. Jak zapewne zaraz się przekonasz, nie jest to możliwe bez uginania kolan.
 
 Wybrana grafika
 
Spróbuj rozkołysać deskę, przenosząc na przemian ciężar ciała to na jedną, to na drugą stopę, utrzymując położenie tułowia w jednym miejscu. Zrób kilka kroczków do przodu (w stronę dziobu) i do tyłu (w stronę rufy). Zwróć uwagę, aby poruszać się po osi deski a nie po burtach. Znajdź punkt na desce o największej stabilności – miejsce, w którym stojąc czujesz się najpewniej. Postaraj się teraz przejść kilka kroków w stronę dziobu, obróć się o 180 stopni i wrócić w stronę rufy. Stojąc w miejscu o największej stabilności, wykonaj podskok, a jeśli czujesz się na siłach podskok z obrotem 90, 180 czy też 360 stopni.

Wybrana grafika


Stojąc bokiem do osi deski, sprawdź jak deska reaguje, gdy stopy są ustawione równolegle do siebie w małym oraz dużym rozstawieniu. Wybierz Twoim zdaniem najbardziej optymalną pozycję. Sprawdź jak daleko możesz przejść na dziób i na rufę.
 
Typowe błędyPrzyczynaWskazówki
stojąc bokiem do osi deski, wpadasz do wody na plecystopy ustawione zbyt blisko burt deski; stanie na palcach i odrywanie pięt; stopy umieszczone w różnej odległości od osi deski
stań równolegle, blisko osi deski, obniż pozycję poprzez ugięcie kolan
stojąc bokiem do osi deski wpadasz do wody do przodustopy ustawione za daleko na burcie deski; stanie na palcach i odrywanie pięt; stopy umieszczone w różnej odległości od osi deski
stań równolegle, blisko osi deski, obniż pozycję poprzez ugięcie kolan
stojąc bokiem do osi deski topi się dziób deski, wpadasz do wody w niekontrolowany sposóbzbyt duży rozstaw stóp, pozycja zbyt blisko dziobu deski, niewłaściwie dobrana deska (zbyt mała)ustaw stopy w optymalnym rozstawie – najczęściej w odległości ok. 30 cm, dobierz właściwy rozmiar i typ deski
stojąc bokiem do osi deski topi się rufa deski, wpadasz do wody w niekontrolowany sposóbzbyt duży rozstaw stóp, pozycja zbyt blisko rufy deski, niewłaściwie dobrana deska (zbyt mała)
ustaw stopy w optymalnym rozstawie – najczęściej w odległości ok. 30 cm, dobierz właściwy rozmiar i typ deski
stojąc na desce równolegle do osi, ucieka Ci ona spod stóp do przodu bądź tyłuzbyt mocno wyprostowana sylwetka, stopy nie przylegające do pokładuobniż pozycję, stań bliżej skrzynki podmasztowej lub tuż za nią
stojąc na desce równolegle do osi, wpadasz na boki do wodyzbyt mocno wyprostowana sylwetka, stopy nie przylegające do pokładu, zbyt szeroko rozstawioneobniż pozycję, stań bliżej skrzynki podmasztowej lub tuż za nią, ustaw pięty blisko siebie, a palce stóp skieruj na zewnątrz
 
Podziękowania dla szkółki windsurfingu BO-Sport, za udostępnienie sprzętu windsurfingowego.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 1 z 1 komentarzy

1. 27-12-2008 17:56 - Voltek

Żeś se machnął tatuaż na giczale :zzz :grin

Pokaż 1 z 1 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.