Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Pakujemy sprzęt
Autor: Pablo   
25.08.2009.
 
Pakując sprzęt najlepiej jest zaopatrzyć się w odpowiednie pokrowce. Grube i solidne, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia naszych ulubionych zabawek.
 
Wybrana grafika

Istnieje kilka rodzajów pokrowców na deski: klasyczne,

Wybrana grafika

tzw. lotnicze

Wybrana grafika

oraz double- i triplebagi.

Wybrana grafika

Pokrowce lotnicze różnią się od podstawowych obecnością dodatkowych wzmocnień z grubej pianki wszytej w boczki, a często także w dziób oraz rufę pokrowca. Czasem wzmocnienie to stanowi tylko „burtę” pokrowca, który z reguły uszyty jest z grubszej o kilka mm pianki.

Wybrana grafika

Podwójne i potrójne pokrowce, obecnie coraz rzadsze, przeznaczone są do pakowania więcej niż jednej deski. One także są grubsze i posiadają wstawki na burtach plus przekładki izolujące deski, aby nie stykały się bezpośrednio wewnątrz pokrowca. Dobierając pokrowiec zwróć uwagę, aby nie był ani zbyt długi ani za szeroki. Idealnie jest gdy jest kilka (5-7cm) luzu, aby można było włożyć do środka dodatkowe zabezpieczenia (więcej o tym opiszemy w artykule o transporcie sprzętu samolotem). Zamki pokrowca muszą być solidne, odporne na zapiaszczenie i na bieżąco konserwowane (np. WD-40). Zamki metalowe są szczególnie podatne na zacinanie ze względu na to, że pokrywają się nalotem (przy dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza w pobliżu słonych mórz). Zamki plastikowe też nie są niezniszczalne. Piasek, ziemia, woda i wiatr zniszczyły niejeden.

Resztę grubszego wyposażenia (żagle, maszty, bomy o ile są rozkładalne) najlepiej przewozić w wielkich torbach na sprzęt zwanych quiverami.

 

Wybrana grafika

 

Na dnie quivera są specjalne zaszewki, w które wsuwa się połówki masztów, powodując tym samym usztywnienie całego pakunku.

Wybrana grafika

Jeśli jednak zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu masztu, zapakuj go  we własny pokrowiec (każda szanująca się firma dołącza taki przy zakupie masztu)

Wybrana grafika

i ułóż go na dnie quivera. Żagle zwiń bardzo ciasno. Zapobiegnie to zagniotom monofilmu i tarciu poszczególnych warstw zwojów. Bom rozłóż/rozkręć na części, pozostawiając śruby przy głowicy bomu. Rury ułóż na żaglach (oczywiście wewnątrz), przedłużkę (nok) bomu nieco głębiej – na masztach, pod żaglami, a głowicę z przodu w wolnej przestrzeni. Dobre quivery mają dwa rzędy zamków. Umożliwia to zapakowanie 1-2 lub 4-5 żagli.

Wybrana grafika

Bardzo przydatną opcją są też kółka, których zalety docenisz na lotnisku.

Wybrana grafika

Do quivera możesz także zapakować trapezy otulając nimi żagle oraz pianki, układając je wzdłuż  na żaglach, ale tak by nie miały kontaktu z rurami bomów.

Jeśli prognozy przewidują opady i istnieje ryzyko zmoczenia quivera jadącego na dachu, pianki zapakuj do oddzielnej torby. Piankę składa się następująco: najpierw składasz ją wzdłużnie, tak aby suwak znalazł się na zewnątrz, następnie poprzecznie na pół i jeszcze raz na pół (ewentualnie raz na 3 części), tak aby rękawy znalazły się na zewnątrz. Ostatnim etapem jest zawinięcie rękawów wokół złożonej pianki. Jeżeli bomy są nierozkładalne (węglowe) mocujemy je na zewnątrz quivera lub na desce, bezpośrednio lub w specjalnych pokrowcach na bom.

Wybrana grafikaJeżeli masz nie więcej niż jeden zestaw (deska plus kilka żagli), możesz zakupić pokrowiec zintegrowany

Wybrana grafika

Wybrana grafika

do którego zmieścisz wszystko razem: deskę na spodzie, resztę w górnej, osobnej kieszeni.

Wybrana grafika

Wybrana grafika

Atutem jest tu brak konieczności rozkładania bomu.


Jadąc większą grupą lub jeśli posiadasz dużo sprzętu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pokrowce na kilka-kilkanaście masztów.
Wybrana grafika

Wybrana grafika

Podobnie sprawa wygląda z bomami.

Wybrana grafika

Drobny asortyment taki jak przedłużki, palety z przegubami można włożyć do przedniej części quivera lub innej, mniejszej torby, w której przewieziesz resztę drobnego wyposażenia (stateczniki, śrubokręty, reperaturki do deski i żagli, zapasowe: linki trapezowe, linkę do przedłużki/bomu, śruby, itp.
 

Sprzęt zaprezentowany na zdjęciach można zakupić w sklepach:

www.hydrosfera.pl

www.surfshop.pl

www.easy-windsurfing.pl

 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.