Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Kupujemy na portalach aukcyjnych
Autor: Pablo   
22.08.2009.
 

Rosnąca popularność aukcji internetowych (allegro, ebay) oraz giełd i dostępność używanego sprzętu windsurfingowego sprawia, że coraz częściej decydujemy się na zakup sprzętu przez Internet. Dzięki temu mamy możliwość złapania okazji, skorzystania z obniżek,  ale także nacięcia się na sprzęt muzealny, mocno zużyty czy też kradziony. Jak nie dać się „zrobić w bambuko”? Na co zwracać uwagę?

Wybrana grafika
 
Sprzęt wystawiany jest na aukcjach przez właścicieli sklepów internetowych, szkółek, firmy mogące wystawić fakturę, jak również przez osoby prywatne zmieniające sprzęt, drobnych handlarzy oraz „importerów” staroci z wystawek z krajów zza Odry.

Co zrobić jeśli wpadła Ci w oko jakaś fajna deska i nie wiesz czy warto ją kupić?
 
W pierwszej kolejności musisz sprawdzić czy na pewno ten sprzęt odpowiada Twoim założeniom i oczekiwaniom (tu znajdziesz artykuły jak dobierać żagiel i deskę ). Następnie dokładnie przeczytaj opis w aukcji lub na ogłoszeniu, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia, rocznik, stan, kompletność, elementy wyposażenia, załączone zdjęcia. Daruj sobie maile z pytaniami do sprzedających, czy ten sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni. Sprzedający potwierdzi to w 99 na 100 przypadków.

Jeżeli nie masz możliwości obejrzenia deski osobiście i (lub) przez zaufanych, znających się na rzeczy znajomych, odrzuć oferty bez dokładnego opisu (najpewniej ktoś ma coś do ukrycia) lub poproś w mailu o dokładne szczegóły. Niestety, zgodność opisu ze stanem faktycznym sprzętu rzadko idzie w parze. Sprzedający często przedstawiają np. stan żagla jako bdb, jeżeli nie ma w nim dziur i pęknięć monofilmu, a tymczasem stan monofilmu (zmatowiony, że nic przez niego nie widać) dyskwalifikuje zupełnie zakup. Co do oceny stanu sprzętu wg sprzedającego, należy zawsze wziąć dużą poprawkę. Zwróć uwagę, że nikt nie opisuje stanu jako dostateczny, rzadko jako db. Wszyscy usiłują wmówić Ci, że np. deska czy żagiel sprzed 10 lat jest w stanie bdb. Zdarza się tak jeśli przeleżał 9 lat w „szafie”, ale to raczej wyjątek od reguły. Stan bdb może być pomiędzy dst+ a bdb, bdb- z reguły db lub dst, db najczęściej dst+ lub w ogóle nieakceptowalny.

Na co zwracać uwagę przy kupnie używanego sprzętu, opisane zostału w kilku artykułach z cyklu „Kupujemy używany…”
.

Jeśli zdjęcia są mało czytelne, nieostre lub masz jakiekolwiek podejrzenia, że coś jest nie tak, proś o zdjęcia w większej rozdzielczości. Masz do tego prawo. Jeśli ich nie dostaniesz, możesz być niemal pewien, że stan odbiega od opisu. Nie warto sugerować się opisem zamieszczanym przez prywatnych sprzedających dotyczących np. osiągów deski i jej przeznaczenia. Zdarza się nierzadko, że mieczowe deski do nauki są prezentowane jako demony szybkości, a deski o wypornościach poniżej 100l, zawodnicze czy żagle kamberowe jako doskonałe dla początkujących...
 
Wybrana grafika

Pamiętaj że sprzedający chce towar sprzedać i często wie, że sprzęt trudny, dla zawodników i zawodowców jest ciężko "ożenić". Na portalach aukcyjnych pełno jest sprzętu muzealnego, pamiętającego czasy Gierka, przy których opisie możemy przeczytać, że deska jest najszybsza, najszybciej odpala, skręca w miejscu, sama skacze i chyba tylko nie śpiewa. Czerwona lampka powinna nam się zapalić gdy możemy przeczytać  określenia: „markowy”, „kultowy” i (lub) w nazwie marki jest błąd...
 
Wybrana grafika
 
Czasem przedmiot opisany jest jako coś zupełnie innego i ... nadającego się wyłącznie na śmietnik...
 
Wybrana grafika

Autorzy fantastycznych opisów przytoczonych powyżej najpewniej nie mają pojęcia o pływaniu na desce. Sprzedawany przez nich sprzęt jest z lat 80-tych, znaleziony na śmietniku lub kupiony na bazarach zachodniej Europy za eurocenty.
 
Rodzynki aukcyjne zebrane zostały także w jednym z tematów forum
 
Przeglądając oferty desek często spotykamy się ze zwrotem "profesjonalnie naprawiona" lub "naprawiona w profesjonalnym serwisie". Ponad połowa przypadków to oczywiście "bajka". Warto zwrócić przy deskach uwagę na jeszcze jedną sprawę. Deski mają typowe uszkodzenia powstałe przy katapach, które jeśli nie zostaną od razu zabezpieczone, są powodem nabrania wody do wewnątrz deski. Ostrożnie podchodź zatem do aukcji, w których możesz przeczytać, że uszkodzenie dziobu czy burt przed skrzynką podmasztową powstało podczas transportu.
Przeglądając oferty żagli zwróc też uwagę czy i gdzie powstały drobne pęknięcia monofilmu "bez wpływu na użytkowanie". Jeśli jest ich kilka, mają do 10cm długości i znajdują sie powyżej bomu, gdzie naprężenia monofilmu sa najwieksze, masz do czynienia z żaglem wypalonym przez słońce. Przemyśl tez sens zakupu żagla z wymienianym całym brytem. O ile wymiana całego "okna" wykonana jest przez żaglomistrza a nie przez krawcową, żagiel nie zmieni osiągów. Jeśli naprawa była niefachowa, żagiel może tracić ciąg i nie pozwolić desce nawet na osiągnięcie ślizgu!
 
Przed zakupem warto zatem poszperać w Internecie (polecamy zaprzyjaźniony portal Surfnation.pl z dużą bazą katalogów sprzętu), na stronach producentów , czy też skorzystać z dobrodziejstw for dyskusyjnych , na których głos zabierają znawcy tematu. Jeżeli masz coś na oku zawsze możesz zamieścić na forum link do aukcji lub skopiować opis i dorzucić zdjęcia w poście. Ze strony autorów portalu jak i czytelników zawsze możesz liczyć na pomoc. Nie zdarzyło się nigdy by prośba o poradę pozostała bez odpowiedzi.

Jeżeli deska, żagiel czy inny sprzęt jest odpowiednia, pozostaje sfinalizować transakcję. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odbiór osobisty z obejrzeniem i zapłatą na miejscu. W większości wypadków wiąże się to jednak z wyprawą i związanymi z nią dużymi kosztami. Sprzęt może zostać także wysłany pocztą, kurierem, przywieziony przez kolegę. Opłatę można uiścić przelewem lub przy odbiorze.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.