Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Off the Lip
Autor: Karol   
18.08.2009.
 

Off the Lip to nic innego jak po polsku jazda na fali. Dobrze wykonany Off the Lip świetnie wygląda i jest wysoko punktowany na zawodach wave. Sama nauka tego triku trwa niedługo. Jednakże umiejętne dobranie fali, szybkość i zwinność szkoli się latami, więc nie dziwcie się że zawody gdzie liczy się przede wszystkim jazda na fali wygrywają bardziej doświadczeni windsurferzy.

Przykładowa grafika

 

Sprzęt, ustawienie

Do nauki Off the Lip wybierz sprzęt typowo wavowy, przeznaczony do szybkiego i płynnego skrętu. Dopuszczalne są również deski wypu Freestyle-wave, mniejsze freestyle’ówki, bądź krótkie, mniej wyporne deski z dużym rockerem. Żagiel koniecznie bezkamberowy, o charakterystyce wave, Freestyle-wave.

Przy mocniejszym wietrze ustaw bom poniżej wysokości barków, zapewni Ci to lepszą kontrolę. Jeżeli będziesz ćwiczył w miejscu gdzie woda przed falą jest płaska ustaw paletę bardziej z tyłu. Żagiel musi być mocno pociągnięty po bomie. Praktycznie brak tzw. brzuszka, umożliwi Ci spokojne i ostre wejście w zakręt bez efektu przeciągnięcia. Do Off the Lip wybierz mniejszy statecznik, o większym wychyleniu w stronę rufy, szczególnie przy mocniejszych wiatrach.

Zanim wejdziesz na falę

Naukę rozpocznij od Bottom Turn. Jest to nic innego jak stylowy Carve Gybe wykonany przed falą z nogami w strapach bez obrotu żaglem. Odpływasz w pozycji Swich Stance rogiem szotowym do przodu  w drugą stronę. Staraj się skręcać coraz ostrzej i szybciej, bez utraty prędkości.

Wykonanie

Płynąc na fali spójrz w kierunku noku i wybierz miejsce w którym wykonasz Off the Lip. Niech to będzie ostra fala, nie załamująca się, bądź pieniąca po całości. Najłatwiej jeździ się na falach gdy wiatr wieje z boku do fali, bądź lekko pod nią. Łatwiej jest wtedy ostro skręcić bez utraty prędkości. Taka fala daje najlepsze wrażenia.

Przykładowa grafika

Przed Bottom Turn powinieneś znajdować się na fali. Jeżeli woda przed falą jest płaska to znak że wybrałeś dobrą falę i możesz ostro włożyć się w skręt. Złap tylną ręką bliżej noku. Deska przyspiesza i zjeżdża z fali. Teraz wykonaj Bottom Turn. Gdy deska będzie w fordewindzie zacznij otwierać żagiel tylną ręką (ugnij rękę przednią i wyprostuj tylną). Pochyl sylwetkę w stronę fali, czyli lekko w przód i do wewnątrz skrętu. W tym momencie płyniesz w pozycji Clew First - czyli rogiem szotowym do przodu.

Przykładowa grafika

Im bardziej prostopadle najedziesz deską na falę tym lepszy wykonasz Off the Lip. Fala ma na tyle dużą moc (szczególnie spieniona), że bez problemu wykonasz ostry skręt. Nie skręcaj tuż przed najechaniem na falę, gdyż stracisz prędkość. Off the Lip można robić praktycznie bez wiatru przy dobrej fali, gdyż to nie wiatr daje prędkość, lecz fala. Jednak trenując na mniejszej fali będziesz potrzebował również wiatru.

Przykładowa grafika

Moment kulminacyjny Off the Llip to ostry skręt deski na fali. Tuż przed skrętem  przesuń tylną rękę  bliżej przedniej. W momencie gdy jesteś na fali mocno ugnij nogi i zwieś się na bomie, jednocześnie mocno kierując żagiel w stronę rufy, jak podczas ostrzenia, tylko że znacznie szybciej. Deska wraca na stary hals. Stabilizacja zestawu i Off the Lip zrobiony.

Przykładowa grafika

 
1.
1 off the lip.jpg
2.
2 off the lip.jpg
3.
3 off the lip.jpg
4.
4 off the lip.jpg
5.
5 off the lip.jpg
6.
6 off the lip.jpg
7.
7 off the lip.jpg
8.
8 off the lip.jpg
9.
9 off the lip.jpg
10.
910 off the lip.jpg
11.
911 off the lip.jpg
12.
912 off the lip.jpg
13.
913 off the lip.jpg
14.
914 off the lip.jpg
 

Błędy:


1. Spin out przy Bottom Turn

Za szybkie i zbyt mocne naciśnięcie na nogę tylną. Podbicie deski.

Szybki skręt i naciśnięcie na rufę możesz zacząć dopiero gdy deska będzie w baksztagu. Każda fala jest inna i dopasowanie nacisku stóp do fali też jest inne, przy małej nierównej fali musisz wchodzić w zakręt dużo ostrożniej i przy bardziej ugiętych nogach


2. Przeciągnięcie na żagiel przy Bottom Turn

Zbyt brzuchaty żagiel. Za duże wychylenie sylwetki w przód, a nie do wewnątrz skrętu i utrata równowagi. Zakręt kiedy deska nie zjechała z czubka fali.

 

3. Brak szybkiego skrętu przy Off the Lip

Skręt przed najechaniem na falę. Za mała, bądź mało ostra fala. Za słaby wiatr, bądź mała prędkość.

Na początku ćwicz w kipieli, najlepiej w miejscu gdzie możesz zrobić duży łuk przed najechaniem na falę i jest wystarczający wiatr, aby deska po Bottom Turn płynęła dalej w ślizgu. Fala pieniąca ma o wiele większą moc od fali niezałamującej się, przez co ułatwia ostry skręt.

Autor: Karol Politański (karolpolitanski.pl)

 

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.