Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Halsówka
Autor: Betty   
03.12.2008.
 
Pływanie na wiatr to jedna z najważniejszych umiejętności na desce. Od tego zależy m.in. bezpieczny powrót do brzegu. Jak ważna jest to umiejętność, świadczy chociażby fakt, że jest to jeden z elementów egzaminu praktycznego na windsurfingowy patent VDWS.
 
Wybrana grafika
 
Halsówka lub inaczej halsowanie to umiejętność pływania kursami bejdewind i sprawnego wykonywania zwrotów na wiatr. W zależności od typu deski, obecności i wielkości miecza, rodzaju i wielkości żagla, skutecznie można się poruszać do przodu jedynie pod kątem 30-50 stopni względem wiatru. Przy wiatrach słabych (warunkach nieślizgowych) najistotniejszym czynnikiem jest wspomniany miecz, dzięki któremu możesz zyskać wysokość, czyli znaleźć się bardziej pod wiatr w odniesieniu do punktu startu.

W warunkach ślizgowych (najczęściej od 4B) miecz nie jest już bezwzględnie konieczny, a nawet szkodliwy jeśli wiatr osiąga już duże prędkości, a na akwenie pojawia się duża fala. W przypadku długich desek mieczowych, od 5B składa się go do połowy, aby zapobiec zjawisku nadmiernego uniesienia nawietrznej burty deski i obracania się deski dnem do góry.

Pływanie na wiatr to poruszanie się tzw. zygzakiem, czyli krótszymi, bądź dłuższymi odcinkami, naprzemiennie bejdewindem jednego i drugiego halsu. Najczęściej wykonywanym zwrotem jest tutaj zwrot na wiatr oraz zwrot na wiatr w ślizgu. Wykonany prawidłowo, zapewnia zysk kilku metrów wysokości przy każdym zwrocie.

Wybrana grafika

Halsówka możliwa jest także przy wykonywaniu zwrotów z wiatrem i zwrotów z wiatrem w ślizgu, jednakże nawet wykonując je po małym łuku, tracisz na wysokości kilka metrów.

Halsówka na deskach mieczowych.

Trym sprzętu: Najistotniejszym elementem deski mieczowej jest długi, prosty i sztywny miecz. Dzięki niemu i w mniejszym stopniu statecznikowi, już przy słabych wiatrach możesz bardzo skutecznie poruszać się bejdewindem. Pomocny jest tutaj żagiel w większym rozmiarze, dłuższy po bomie, z możliwością trymu na większą głębokość profilu. W pływaniu na wiatr głębszy profil daje korzyści przy słabszych wiatrach, płytszy przy silniejszych. Pomocne są także dodatkowe strapsy na halsówkę (deski typu Raceboard, Mistral olimpijski), zamocowane równolegle do osi deski, na burtach. Dzięki nim, przy wiatrach od 2-3B deskę można bardzo stabilnie prowadzić na krawędzi (burcie). O ile istnieje możliwość płynnej regulacji ustawienia pozycji masztu (tzw. szyna masztowa), dobrze jest w tym momencie ustawić maszt w skrajnie przednim położeniu.  

Ustawienie i pozycja: Płynąc halsówkę zadbaj o właściwe domknięcie żagla. Deskę prowadź w mniejszym lub większym pochyleniu (zależnie od typu deski), z burtą zawietrzną zagłębioną, nawietrzną zaś uniesioną. Stopy, o ile to tylko możliwe umieść na burcie (jeśli dobrze wieje i możesz domknąć żagiel), bądź na osi deski, zwiększając nacisk na palce (przy słabych wiatrach). Jeśli warunki wiatrowe na to pozwalają, stopy przesuń blisko rufy, zwiększ nacisk na palce, a sylwetkę wyprostuj i wysuń do przodu, w kierunku dziobu deski, tak jakbyś chciał (-a) zajrzeć co się dzieje przed masztem.

Wybrana grafika

Halsówka na deskach bezmieczowych.

Trym sprzętu: Podobnie jak w mieczówkach, najistotniejszym czynnikiem są podwodne elementy kadłuba, czyli długi, prosty i sztywny statecznik. Miękkie, krótkie modele stateczników z pochyloną do tyłu przednią krawędzią nie zapewniają dobrych osiągów w pływaniu na wiatr. Wśród żagli, najlepsze osiągi posiadają modele zawodnicze – kamberowe, których zaletą jest przede wszystkim stabilny profil z dużą możliwością regulacji głębokości profilu. W pływaniu na wiatr głębszy profil daje korzyści przy słabszych wiatrach, płytszy przy silniejszych.

Ustawienie i pozycja: Domknięcie żagla jest najważniejszym czynnikiem podtrzymującym ślizg na kursie bejdewind. W odróżnieniu od desek mieczowych, nie należy przegłębiać tak mocno zawietrznej burty, lepiej  prowadzić deskę płasko lub jedynie z uniesieniem nawietrznej burty. W odróżnieniu od reszty kursów, w bejdewindzie tylna noga jest wyprostowana. Pamiętaj także, by nie próbować wejścia w ślizg na ostrych kursach, ale „odpalić” w półwietrze i dopiero po tym wyostrzyć do optymalnego kursu.

Wybrana grafika

Niektórzy zadadzą sobie zapewne pytanie: „A dlaczego nie da się popłynąć pod kątem na przykład 5 stopni względem wiatru?”

Aby płynąć dziobem do przodu, kursem ostrzejszym niż półwiatr, a nie poruszać się bokiem w półwietrze, należy wybrać żagiel o kąt ok. 15-27 stopni większy niż kierunek wiatru pozornego, nie bardziej jednak niż do osi deski. Mocniejsze wybranie spowoduje silny dryf deski, która zacznie się poruszać bokiem lub do tyłu. Kąt ten zwany jest kątem natarcia żagla. Do tego dodać należy dryf deski, który w mniejszym lub większym stopniu posiadają wszystkie jednostki napędzane wiatrem. Dryf w najczęściej spotykanych deskach poruszających się półwiatrami wynosi kilka, kilkanaście stopni. Wyjątkiem jest kurs pełny, w którym dryf pokrywa się z kursem deski. Kąt dryfu zależy od prędkości, kursu i sprawności hydrodynamicznej deski. Z największym dryfem spotkasz się właśnie przy ostrych kursach na wiatr, małej prędkości i warunkach nieślizgowych. Niemały wpływ ma także kształt deski. Najlepsze osiągi w pływaniu na wiatr mają deski z niewielkim uniesieniem dziobu oraz długą i prostą linią dna. Bardzo korzystny wpływ mają również wysokie i prostopadłe do dna burty, ostre krawędzie oraz obrys szerokości deski zbliżony do wydłużonego prostokąta. Najgorzej (największy dryf) spisują się deski o okrągłych i cienkich burtach, wysoko uniesionym dziobie, w rzucie z góry przypominające rozciągniętą elipsę. Podsumowując, możliwości pływania na wiatr są ograniczone przez sumę kąta trymu żagla, dryfu kadłuba i umiejętności wykorzystania potencjału sprzętu.
 
Podziękowania dla szkółki windsurfingu BO-Sport, za udostępnienie sprzętu windsurfingowego.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.