Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Jak właściwie ustawić głębokość strapsów
Autor: Pablo   
23.08.2009.
 
 W zależności od typu deski i stylu pływania strapsy ustawiamy na różną głębokość. Głębokość to pojęcie określające to jak daleko stopę można włożyć w strapsa (ang. footstrap).
Wybrana grafika

Czym możemy regulować głębokość strapsów?  

W większości ogólnodostępnych i tańszych wersji strapsów mniejszą lub większą głębokość (czyli długość paska) ustawiamy za pomocą rzepów. W modelach bardziej profesjonalnych, dużo lżejszych i czasem sporo droższych, długość paska reguluje się, przykręcając strapsa do odpowiednio dobranych dziurek w pasku. Metoda ta ma spory minus w postaci braku możliwości korekty głębokości strapsa na wodzie i przymus posiadania dużego śrubokręta krzyżakowego (typu PH3).

Regulacja głębokości/długości strapsa

Wybrana grafika  Wybrana grafika

Wybrana grafika  Wybrana grafika

W deskach, na których zależy nam przede wszystkim na osiąganiu dużych prędkości jak np. deski typu Race/Slalom, zadaniem strapsów jest przede wszystkim utrzymanie stopy w pozycji, która pozwala na lepszą kontrolę nad deską płynącą w ślizgu z dużą prędkością oraz jak największe odciążenie deski. Na takich deskach strapsy znajdują się na burcie, bliżej krawędzi deski czyli dalej od osi. Głębokość strapsów nie powinna być zbyt duża. Wystarczy, że po wsunięciu stopy będą wystawały same palce i możliwe będzie ich podgięcie do góry.W deskach, na których zależy nam przede wszystkim na osiąganiu dużych prędkości jak np. deski typu Race/Slalom, zadaniem strapsów jest przede wszystkim utrzymanie stopy w pozycji, która pozwala na lepszą kontrolę nad deską płynącą w ślizgu z dużą prędkością oraz jak największe odciążenie deski. Na takich deskach strapsy znajdują się na burcie, bliżej krawędzi deski czyli dalej od osi. Głębokość strapsów nie powinna być zbyt duża. Wystarczy, że po wsunięciu stopy będą wystawały same palce i możliwe będzie ich podgięcie do góry.

 

Wybrana grafika

 

W pływaniu Freeride, w których oprócz szybkości zależy nam na komforcie i lepszej kontroli, strapsy ustawiamy już nieco głębiej tak, aby palce stopy wyraźnie wystawały poza strapsa patrząc od góry, a zgięcie palców do góry przebiegało bez najmniejszych oporów.

 

Wybrana grafika

 

Deski Wave/Freestyle to deski, na których pływa się już wyłącznie ze stopami umieszczonymi w strapsach. Ich ustawienie, w tym także głębokość, musi umożliwiać wykonywanie rozmaitych skoków, trików, bez obawy, że stopy stracą kontakt z deską w najmniej oczekiwanym momencie. Ustawiamy je zatem najgłębiej, jak się tylko da, przynajmniej na tyle, aby widoczna na zewnątrz była głowa I kości śródstopia (ta duża kostka przed paluchem). W praktyce straps powinien dotykać nawet do kostek.

 

Wybrana grafika

 

Ustawienie

Typ deski/typ pływania

Cel jaki chcemy osiągnąć

płytko

Race/Slalom

odciążenie deski, poprawa kontroli przy dużej prędkości, wygodniejsza pozycja stóp w przy sylwetce ustawionej na szybkość

średnio głęboko

Freeride

zbalansowana kontrola i szybkość, uzyskanie komfortu i przyjemności z pływania, łatwe i bezproblemowe wkładanie i wyjmowanie stóp ze strapsów

głęboko

Wave/Freestyle

manewrowość, pełna kontrola w skręcie, skokach, możliwość zwrotów, skoków i innych trików bez wychodzenia ze strapsów.

 

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.