Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Polimer redukujący tarcie wody
Autor: Pablo   
31.07.2009.
 
Amerykanie stworzyli substancję redukującą tarcie wody aż o 16%. Znaczy to tyle, że np. deska windsurfingowa, która zostanie nią pokryta, będzie mogła potencjalnie pływać szybciej. Dotychczas tego typu preparaty oferowały rezultaty na poziomie 5%.
Wybrana grafika
Ta tajemnicza substancja to nowy polimer oznaczony symbolem VS721. Stworzony pierwotnie z myślą o przemyśle lotniczym, szybko znalazł zastosowanie w wyścigach super szybkich łodzi motorowodnych, a stamtąd już blisko było do surfingu. Wśród korzystających z nowoczesnego specyfiku, znalazł się wieloletni zawodnik wyścigów motorowodnych i redaktor magazynu "Powerboating", Erik R. Nordskog.
 
Wybrana grafika
 
Erik okazał się również zapalonym surferem i od razu wpadł na pomysł by nałożyć specyfik na swoją deskę. Efekt przeszedł jego oczekiwania, więc zaczął sprawdzać czy różnica będzie odczuwalna także w przypadku innych dyscyplin. Okazało się, że specyfik równie dobrze sprawdza się na desce wind- i kitesurfingowej , na wakeboardzie, a nawet na kadłubie żaglówki, kajaka czy skutera wodnego. Później doświadczenia pokazały również, że nie zaszkodzi posmarowanie nią snowboardu, gdy jest mokry śnieg.

Sportowiec długo się nie zastanawiał i już po paru miesiącach został świeżo upieczonym przedsiębiorcą. Powstała firma On It Pro, LLC, która uzyskała wyłączność na wykorzystanie polimeru VS721 na potrzeby produktów dla sportów wodnych i trafił na półki sklepowe pod bardziej seksowną nazwą - Xtreme Cream

Xtreme Cream
to tak naprawdę maść konserwująca, której składnikiem stał się wspomniany polimer. Poza redukcją tarcia konserwuje pokrytą powierzchnię - sprawia, że nie osadza się na niej brud, nie wybleka pod wpływem działania słońca i nie ulega oksydacji. Na dodatek, nabiera wspaniałego połysu, tak jakby została polakierowana.  

Należy go nakładać na czystą powierzchnię, dlatego sprzedawany jest w zestawie z Blue Goo - to silny środe czyszczący na bazie hipeksyny - na tyle silny, że jest w stanie usunąć plamy oleju, ślady oksydacji, osady z soli, a nawet drobne rysy. Jest przy tym w 100% bezpieczny dla środowiska, skóry czy czyszczonej powierzchni.
 
Wybrana grafika
Fot: Przed nałożeniem
.
Wybrana grafika
Fot: Po nałożeniu


Te zestawy pojawiły się właśnie w Polsce. Xtreme Cream/Blue Goo kosztuje w naszych sklepach 125 złotych. To nie tak dużo, biorąc pod uwagę fakt, że jeden zestaw potrafi wystarczyć na 3-4 sezony. 117 ml buteleczki wystarczają na wyczyszczenie i zakonserwowanie około 20 metrów kwdratowych powierzchni, czyli np. 3-4 deski windsurfingowe, a przy intensywnym używaniu, środek utrzymuje się przez około 2 miesiące. Produkt dostępny jest w sklepach windsurfingowych i żeglarskich oraz w Internecie.
 
Wybrana grafika

Więcej na stronie www.onitpro.pl
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.