Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Start z wody
Autor: Betty   
21.06.2009.
 

Start z wody (waterstart) to niezbędna umiejętność przy pływaniu na mniejszych deskach i przy zafalowanym akwenie. Wydatek energii potrzebny na wystartowanie z wody jest nieporównywalnie mniejszy, niż przy starcie klasycznym z podniesieniem żagla za fał startowy. Przy waterstarcie całą pracę wykonuje za Ciebie wiatr. Twoim zadaniem jest jedynie właściwe ustawienie żagla i pozwolenie, aby Cię wyciągnął z wody i „postawił” na desce.

 

Wybrana grafika

 

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia nauki tego manewru jest umiejętność sprawnego wykonywania  startu z plaży . Nauka startu z wody nie wymaga w zasadzie stosowania specjalnego sprzętu. Niemniej jednak, niewskazane jest użycie żagla kamberowego. Bom powinien być zamocowywany niezbyt wysoko, mniej więcej na poziomie barków. Akwen w początkowej fazie nauki powinien mieć głębokość około 1,5m, aby łatwiej było opanować technikę samego wejścia na deskę. Odpowiedni wiatr to 3-5B i płaska woda. Niewskazane jest również (do nauki) używanie trapezów biodrowych posiadających paski na udach, ponieważ mogą ograniczać ruch zginania w stawach biodrowych.

Zanim podejmiesz pierwsze kroki na wodzie, warto spróbować pierwszych „waterstartów” na sucho, na brzegu. W tym celu znajdź obszar z czystym piaskiem (bez kamieni) i dostatecznie silnym, równym wiatrem. Z deski wykręć statecznik. Umieść deskę w płaskim miejscu i ustaw ją w półwietrze. Usiądź blisko nawietrznej burty, od strony rufy tak, aby wejść na deskę mniej więcej pod kątem 45 stopni od rufy. Siedząc obok deski ze stopami na pokładzie, pobaw się trochę żaglem sprawdzając, kiedy i w jakim położeniu generuje największą siłę ciągu. Sprawdź jak się zachowa na prostych, a jak na ugiętych rękach. Optymalnie skierowana siła ciągu żagla, pokrywa się z kierunkiem wchodzenia na deskę. Zauważysz po chwili, że najkorzystniej ustawiony żagiel to nie ten, który jest mocno wybrany, z bomem ustawionym równolegle, ale nieco luźniejszy, z końcem bomu po zawietrznej stronie rufy.

Ćwiczenie wejścia na deskę rozpocznij od umieszczenia stopy tylnej nogi (oparcia pięty) na desce pomiędzy tylnymi a przednimi strapsami, blisko osi deski. Wyprostuj obie ręce i pozwól, aby żagiel uniósł Cię z piasku. Unosząc się, utrzymuj cały czas wyprostowane ręce i postaraj się jak najkrócej i jak najsłabiej obciążać tylną stopę. Nacisk na deskę powinien być skierowany prostopadle do dołu. Staraj się możliwie szybko przenieść ciężar ciała na przednią nogę, postaw ją jak najbliżej masztu. Jak tylko poczujesz, że pewnie stoisz na przedniej nodze, poluzuj żagiel, aby nie przeciągnęło Cię na stronę zawietrzną. Podczas gdy żagiel wyciąga Cię na deskę koniecznie utrzymuj wyprostowane ramiona, a żagiel wybieraj głównie poprzez skręt barków. Najczęstszym błędem jest podciąganie się na bomie poprzez ugięcie ramion. Im wyżej maszt znajdzie się nad wodą tym żagiel otrzyma więcej wiatru i szybciej wyciągnie Cię na deskę.

Pierwsze próby na wodzie rozpocznij przy głębokości około 1,5m. Załóż kamizelkę asekuracyjną, będziesz mieć lepszą pływalność. Ustaw zestaw podobnie jak przy starcie z plaży i podkurcz nogi, aby stracić kontakt z dnem. Umieść piętę tylnej stopy na pokładzie pomiędzy strapsami i podciągnij ją do siebie, jednocześnie prostując ramiona i unosząc żagiel wysoko nad wodę.

 

Wybrana grafika

 

Daj się wyciągnąć na deskę, podobnie jak miało to miejsce na plaży. Przy pierwszych próbach deska może Ci wyostrzyć w momencie kontaktu tylnej stopy z pokładem. Tylną stopą możesz krótko nacisnąć na pokład, ale wyłącznie od góry, po czym przenieś ciężar ciała na nogę przednią. Przy niedostatecznej sile wiatru pomocną wskazówką będzie naciśnięcie przednią wyprostowaną ręką, poprzez bom i maszt na pokład deski. Nacisk ten również musi być skierowany od góry.

 

1.
waterstart01.jpg
2.
waterstart02.jpg
3.
waterstart03.jpg
4.
waterstart04.jpg
5.
waterstart05.jpg
6.
waterstart06.jpg
7.
waterstart07.jpg
8.
waterstart08.jpg
9.
waterstart09.jpg
10.
waterstart10.jpg
11.
waterstart11.jpg

 

1.
waterstart01.jpg
2.
waterstart02.jpg
3.
waterstart03.jpg
4.
waterstart04.jpg
5.
waterstart05.jpg
6.
waterstart06.jpg
 

Jeśli uda Ci się kilka razy wejść na deskę, przejdź do następnego etapu – nauki odklejania żagla od powierzchni wody.

Przy korzystnym ułożeniu zestawu odklejanie rozpocznij od obrócenia zestawu w wodzie tak, aby maszt znalazł się prostopadle do kierunku wiatru i deską w bejdewindzie.

Teraz podpłyń do masztu i złap go trochę powyżej bomu, unoś żagiel z wody ruchem ślizgowym kierując maszt pod wiatr, tak jakbyś chciał się żaglem przykryć (pamiętaj, żeby przed tym nabrać dużo powietrza, gdyż prawdopodobnie trochę się zanurzysz w wodę), spowodujesz tym samym dostanie się wiatru pod żagiel i uniesienie go.

Wybrana grafika


Przesuń ręce na maszcie, aby docelowo trzymać maszt tuż nad bomem.
 
Wybrana grafika

Kąt, pod którym wyjmujesz żagiel z wody (pod wiatr), do momentu jego całkowitego wynurzenia powinien być mniej więcej stały. Dopiero po całkowitym odklejeniu możesz żagiel skierować masztem bardziej do góry.

Wybrana grafika

 Jeżeli wysunięcie żagla z wody sprawia kłopot, spróbuj go oderwać poprzez kilkakrotne krótkie silne wypchnięcia do góry. Jak tylko żagiel znajdzie się nad powierzchnią wody, przełóż tylną rękę z masztu na bom i skontroluj ustawienie zestawu.

 Wybrana grafika

Przy pomocy lekko uniesionego i pracującego żagla ustaw kadłub deski w półwietrze. W razie potrzeby, jeśli deska jest zbyt mocno skierowana dziobem pod wiatr możesz przenieść róg szotowy żagla nad rufą deski tak, aby znalazł się po jej zawietrznej stronie i lekko „zagarniając” likiem dolnym żagla przysuń rufę deski do siebie lub delikatnie odpadnij naciskając przednią ręką poprzez maszt na kadłub deski i luzując żagiel w miarę zmiany pozycji deski. Jeśli masz dobrze ustawiony żagiel, a deska jest ustawiona w baksztagu wówczas pomóż sobie nogą lub tylną ręką i odepchnij nieco rufę od siebie.

Jeśli masz duży żagiel i powyżej opisany sposób odklejenia żagla od wody sprawia Ci trudności wówczas możesz zastosować inny sposób polegający na podłożeniu pod bom rufy deski. Wyporność rufy, po krótkim czasie powinna spowodować odklejenie żagla od wody. Jeśli masz krótka deskę i bom wystaje poza rufę wówczas możesz skorzystać z jeszcze jednego sposobu, a mianowicie podpłynąć do topu masztu, złapać go i unieść nieco do góry, teraz przesuwając dłonie po maszcie w kierunku bomu, stopniowo odklejać  żagiel od wody.

 

Typowe problemy

Przyczyna

Wskazówki

żagiel nie może Cię wyciągnąć z wody

zbyt słaby wiatr, zbyt mały żagiel, zbyt słabe lub zbyt mocne wybranie żagla, ugięte ramiona i żagiel zbyt blisko powierzchni wody

próby rozpocznij przy wietrze 4B, dopasowując wielkość żagla do swojej wagi, wyprostuj ramiona

przy obracaniu zestawu róg szotowy zanurza się, a żagiel tonie

zmiana położenia zestawu poprzez obracanie go z wiatrem

obracaj zestaw masztem pod wiatr

po odklejeniu żagla i podczas ustawianiu zestawu żagiel wgniata Cię do wody

uginanie przedniej ręki

utrzymuj wyprostowaną przednią rękę, kontroluj nią położenie masztu względem wiatru

przy wyciąganiu żagla z wody róg szotowy zanurza się, a żagiel tonie

próba wyciągnięcia żagla z wody poprzez ruch do góry (w pionie)

żagiel wyciągaj ruchem ślizgowym pod wiatr

przy wyciąganiu żagla z wody przeciąga Cię do przodu, a żagiel obraca się i upada po nawietrznej stronie dziobu

wejście na deskę zbyt prostopadle do osi deski, za mocno wybrany żagiel, silny wiatr

wejdź na deskę pod mniejszym kątem (bardziej od strony rufy), nie przesadzaj z wybraniem żagla

przy wchodzeniu na deskę wpadasz z żaglem na plecy

podciąganie się na bomie, zbyt mocne wybranie żagla, zbyt duży nacisk na rufę deski

Nie wieszaj się na bomie, pozwól, aby żagiel wyciągnął Cię z wody, utrzymuj wyprostowane ramiona

przy wchodzeniu na deskę kadłub ustawia się pod wiatr (deska ostrzy)

spychanie deski z kursu tylną nogą, zbyt duży nacisk tylnej stopy na rufę deski, deska ustawiona w bejdewindzie, wejście na deskę pod zbyt małym kątem (za bardzo od rufy), zbyt duże wybranie żagla

ustaw deskę w półwietrze, naciskaj tylną stopą na pokład deski wyłącznie od góry, dobierz optymalny kąt wybrania żagla i wejścia na deskę

deska wbija się zawietrzną burtą w wodę

zbyt długi czas ustawiania zestawu, krótka i wysoka fala na akwenie, zbytnie uniesienie żagla w górę przed oparciem tylnej stopy na rufie, ostre burty (przekrój poprzeczny deski w kształcie trapezu)

wejdź na deskę ustawioną w ostrym baksztagu (ok. 100 stopni), przy wchodzeniu lekko zwiększ obciążenie nawietrznej burty

 

 

 

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.