Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Flaka
Autor: Karol   
07.06.2009.
 

Flaka jest to dość prosty i przyjemny manewr do ustania, jednakże wymagający odpowiednich warunków, szczególnie podczas nauki. Klucz do jego ustania leży w umiejętności wybijania się na otwartym żaglu. Naukę flaki możesz zacząć nawet przed vulcan'em, choć vulcano jest bardziej „naturalnym” trickiem niż flaka. Jeżeli pływasz dużo to nabierasz po pewnym czasie  pewne nawyki, w przypadku flaki wybicie z otwartym żaglem jest bardzo nienaturalne co w nauce sprawia największe problemy.

 

Wybrana grafika

 

Warunki
Lekko zafalowany zbiornik, na początku ułatwi wam naukę skakania. Wiatr ok. 4-6 Bft i dość dużo miejsca na zbiorniku. Najlepiej niech to będzie miejsce gdzie czujecie się pewni.

Przygotowanie i sprzęt
Chyba jedną z najlepszych metod przygotowawczych jest zapoznanie się z tym trickiem na sucho. Przeczytaj uważnie mój opis, obejrzyj parę wersji wykonywania tego tricku. Następnie ćwicz ten trick na plaży. Pozwoli to oswoić się z nim i łatwiej na wodzie przypomnisz sobie każdą sekwencję tego tricku.

Jeżeli brak Ci wystarczającej determinacji do nauki, możesz zacząć od nieco prostszych i wolniejszych manewrów takich jak upwind 360 lub gecko. Na pewno przydadzą Ci się w końcowym etapie, w którym należy przepchnąć żagiel przez linię wiatru. Jednak nie skupiaj się na nich za bardzo, najtrudniejsze jest wybycie, a do tego potrzebny jest ślizg.

Co do sprzętu to jak przy każdym tricku New school Freestyle’owym polecam deski Freestyle i żagle Freestyle lub wave. W przyszłości będziesz mógł robić flakę na coraz większych falach, małym odpadnięciu i małych deskach. Jednakże w etapie nauki konieczne są dobre warunki i sprzęt stworzony do freestyle’u.

Wykonanie
Płynąc półwiatrem wypinasz się z trapezu i nabierasz sporej prędkości po przez odpadnięcie do baksztagu. Przesuń rękę szotową bardziej w stronę noku bomu.

Przykładowa grafika

Od tej chwili nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Jeżeli czujesz że wystarczająco odpadłeś, otwórz żagiel tylną ręką (ciąg na żaglu ma spaść niemalże do zera) i delikatnym ruchem lekko ugiętych rąk przenieś go przed siebie,  jednak cały czas ciężar ciała utrzymuj nad deską. Nie płyń tak zbyt długo, gdyż możesz stracić prędkość i równowagę. Sam etap wybicia jest o tle trudny, że wykonuje się go bez ciągu na żaglu. Gdy zobaczysz że deska płynie w miarę płasko po wodzie, to zacznij szukać małej falki do wybicia. Wybijasz się z niemal prostych nóg (co również jest nienaturalne), przednia ręka chwilkę przed wybiciem musi zostać mocno wyprostowana, natomiast tylna ugięta.

Przykładowa grafika

W ten sposób nastąpi wytworzenie się rotacji która umożliwi obrócenie deski i płynięcie lekko do tyłu, z wiatrem wiejącym wprost w twarz. Ciężar ciała na przedniej nodze. Im mocniej się wybijesz i lepszą rotację wykonasz tym lepiej, jednak nie przesadzaj z wysokością (chyba że planujesz nauczyć się air flaki), bardziej skup się na prędkości.

Przykładowa grafika

Deska po wyskoku zahacza o wodę, a takie ułożenie żagla i ciała wyważa siłę która nie zrzuca Cię z deski lecz powoduje rotację. Żagiel cały czas trzymaj przed sobą.

Przykładowa grafika

Pozostały etap to przepchnięcie żagla. Przednia noga jest wyprostowana, a ciężar ciała przenosisz z przedniej nogi na tylną. Uginasz przednią rękę, a tylną kontrolujesz siłę wiatru (jak przy zwykłym upwind 360), po czym zwieszasz się na bomie i łapiesz wiatr w żagiel po prawidłowej stronie.

Przykładowa grafika

Błędy:

Deska nie chce wyskakiwać

Przykładowa grafika

Przyczyną tego zjawiska jest często zbyt małe odpadnięcie. Staraj się odpaść jak najbardziej, a zobaczysz różnicę. Również jeżeli w baksztagu nie będziesz prowadził deski płasko na wodzie, bądź będziesz chciał wybić się z krawędzi, to mała jest szansa że Ci się to uda. Staraj się osiągać dość duże prędkości, ułatwi Ci to również wybicie.

Po wybiciu brak rotacji, w ostateczności ląduję na tym samym halsie.

Wybrana grafika

Pamiętaj że to nie ciągiem na żaglu lecz prędkością masz się wybić. Żagiel ma być odpuszczony i nie generować dużo mocy. Ponadto po wybiciu im bardziej wyprostujesz przednią rękę i obciążysz tylną (szotową) tym lepszą rotację nadajesz zestawowi.

Po wyskoku wpadam na żagiel

Mała prędkość i złe dociążenie bomu. Jeżeli przy lądowaniu zbyt gwałtownie oprzesz się na bomie, bądź wyskoczysz za wysoko to deska nie wytworzy rotacji i nie będziesz miał możliwości kontroli zestawu płynącego po wodzie.

Film & FilmRider: Rober Sosnowski (Hydrosfera, Aerotech, Infinity, surfordie.pl, sieplywa.pl, hotis.pl)
 
Autor: Karol Politański (karolpolitanski.pl)

 

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 1 z 1 komentarzy

1. 07-06-2009 18:04 - Hypnonaish

Na żywo Robercik robi to jeszcze lepiej :) :zzz

Pokaż 1 z 1 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.