Obecnie produkowane bomy posiadają głowicę z klamrą umożliwiającą sprawne, szybkie i bezproblemowe mocowanie bomu do masztu. Niekiedy jeszcze spotkać można używane bomy sprzed 15 lat, które z masztem łączy się za pomocą linki. System ten sprawia sporo problemów, gdyż poprawne i sztywne zamocowanie bomu wymaga znajomości specjalnej techniki wiązania. 
Mocowanie należy rozpocząć od włożenia masztu do kieszeni masztowej żagla i wstępnego napięcia liku przedniego żagla (po maszcie).Następnie należy bardzo dokładnie ustalić miejsce mocowania bomu tak, by po wejściu na deskę i podniesieniu żagla znalazł się na wysokości mostka lub barków. Po zamocowaniu nie będzie możliwości zmiany wysokości mocowania bomu bez rozłożenia!
Teraz ułóż bom wzdłuż masztu tak, by głowica bomu znalazła się nad masztem, w miejscu mocowania bomu. Można to zrobić układając bom głowicą skierowaną w stronę topu (górnego końca) masztu lub w stronę stopy masztu. Decydując się na drugi sposób musisz niestety wyjąc z żagla listwy, jeśli są pełne, czyli sięgają do kieszeni masztowej. Przez tak ułożoną głowicę przewlecz linkę w sposób pokazany na fotografiach, dbając o to, aby linka trzykrotnie, ciasno owinęła maszt. Następnie mocno naciągnij linkę, wiążąc ją na koniec do rurki bomu, stosując 2-3 półsztyki. 
Jeśli bom ciasno przylega do masztu, stosując dźwignię ustaw go prostopadle do masztu. To jeszcze mocniej napręży linkę mocującą głowicę bomu i sprawi, że bom będzie sztywno zamocowany do masztu. 
Przymocuj teraz do końca (noku) bomu żagiel, przewlekając linkę przez remizkę (metalową dziurkę) w rogu szotowym żagla. Ostatnim krokiem jest włożenie listew, o ile były wyjmowane i finalne wybranie żagla po maszcie. Jeśli bom zamocujesz „od dołu”, powstanie większe napięcie liku wolnego żagla (obszar pomiędzy końcem masztu a końcem bomu), jeśli „od góry”, napięty będzie lik dolny żagla (obszar od stopy masztu do noku bomu). W pływaniu rekreacyjnym przy słabych wiatrach (do 3B) większe napięcie któregokolwiek z wymienionych lików pozostanie niezauważone w rękach początkującego windsurfera i nie będzie miało wpływu na komfort pływania. Jeśli natomiast zamierzasz pływać przy silniejszym wietrze (powyżej 4B), zamocuj bom „od góry” i mocno wybierz żagiel „po maszcie”. Luźniejszy lik wolny sprawi, że żagiel będzie mniej szarpał i wybaczy więcej błędów. |