Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Jak przywiązać bom do masztu
Autor: Pablo   
03.12.2008.
 
Obecnie produkowane bomy posiadają głowicę z klamrą umożliwiającą sprawne, szybkie i bezproblemowe mocowanie bomu do masztu. Niekiedy jeszcze spotkać można używane bomy sprzed 15 lat, które z masztem łączy się za pomocą linki. System ten sprawia sporo problemów, gdyż poprawne i sztywne zamocowanie bomu wymaga znajomości specjalnej techniki wiązania.
 
Wybrana grafika

Mocowanie należy rozpocząć od włożenia masztu do kieszeni masztowej żagla i wstępnego napięcia liku przedniego żagla (po maszcie).Następnie należy bardzo dokładnie ustalić miejsce mocowania bomu tak, by po wejściu na deskę i podniesieniu żagla znalazł się na wysokości mostka lub barków. Po zamocowaniu nie będzie możliwości zmiany wysokości mocowania bomu bez rozłożenia!

Teraz ułóż bom wzdłuż masztu tak, by głowica bomu znalazła się nad masztem, w miejscu mocowania bomu. Można to zrobić układając bom głowicą skierowaną w stronę topu (górnego końca) masztu  lub w stronę stopy masztu. Decydując się na drugi sposób musisz niestety wyjąc z żagla listwy, jeśli są pełne, czyli sięgają do kieszeni masztowej. Przez tak ułożoną głowicę przewlecz linkę w sposób pokazany na fotografiach, dbając o to, aby linka trzykrotnie, ciasno owinęła maszt.

 

Wybrana grafika

 

 

Wybrana grafika

 

Następnie mocno naciągnij linkę, wiążąc ją na koniec do rurki bomu, stosując 2-3 półsztyki.

Wybrana grafika

Wybrana grafika 

Jeśli bom ciasno przylega do masztu, stosując dźwignię ustaw go prostopadle do masztu. To jeszcze mocniej napręży linkę mocującą głowicę bomu i sprawi, że bom będzie sztywno zamocowany do masztu.

 

Wybrana grafika

 

Przymocuj teraz do końca (noku) bomu żagiel, przewlekając linkę przez remizkę (metalową dziurkę) w rogu szotowym żagla. Ostatnim krokiem jest włożenie listew, o ile były wyjmowane i finalne wybranie żagla po maszcie. Jeśli bom zamocujesz „od dołu”, powstanie większe napięcie liku wolnego żagla (obszar pomiędzy końcem masztu a końcem bomu), jeśli „od góry”, napięty będzie lik dolny żagla (obszar od stopy masztu do noku bomu). W pływaniu rekreacyjnym przy słabych wiatrach (do 3B) większe napięcie któregokolwiek z wymienionych lików pozostanie niezauważone w rękach początkującego windsurfera i nie będzie miało wpływu na komfort pływania. Jeśli natomiast zamierzasz pływać przy silniejszym wietrze (powyżej 4B), zamocuj bom „od góry” i mocno wybierz żagiel „po maszcie”. Luźniejszy lik wolny sprawi, że żagiel będzie mniej szarpał i wybaczy więcej błędów.
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.