Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Kierowanie deską
Autor: Betty   
13.04.2009.
 
Ponieważ deska nie jest wyposażona w ruchomy ster, skręcanie nią odbywa się za pomocą pochylania żagla w odpowiednią stronę. W żeglarstwie nie używa się pojęcia skręcania w lewo bądź w prawo. Terminami będącymi w powszechnym użyciu są: ostrzenie oraz odpadanie. Oznaczają odpowiednio: skręcanie w stronę wiatru oraz z wiatrem.

Ostrzenie

Ostrzenie i odpadanie można wykonywać zarówno na lewym, jak i prawym halsie, czyli gdy wiatr wieje nam z lewej strony, bądź z prawej.
Ostrzenie jest łatwiejsze i nie przysparza problemów. Wykonujemy je poprzez pochylenie wybranego, czyli wypełnionego wiatrem żagla w kierunku z wiatrem, starając się zbliżyć koniec bomu (nok) do lustra wody, a następnie tak pochylony żagiel przyciągamy w kierunku rufy deski. Zmiana położenia żagla względem deski nie wynika bezpośrednio z przyciągania żagla do deski, a jest efektem utrzymania wybranego, pochylonego żagla i skrętu deski. Ostrzenie będzie łatwiejsze, ładniejsze i nie przyczyni się do upadków do wody, jeśli przestawimy ustawienie rąk na bomie, chwytając obiema blisko masztu.

Wybrana grafika
 
Przyczyni się to do uzyskania lepszej, bardziej wyprostowanej pozycji z ugiętymi jedynie nogami w kolanach. Pamiętaj, żeby ostrzenie nie wykonywać zbyt długo, ponieważ w przeciwnym razie obrócisz się dziobem deski pod wiatr i zatrzymasz.
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Odpadanie
 
Odpadanie jest nieco trudniejsze. Aby skręcić z wiatrem, pochylamy wybrany żagiel masztem w kierunku, z którego wieje wiatr, czyli na nawietrzną. Utrzymanie wypełnionego wiatrem żagla jest i tutaj kluczem do sukcesu. W zależności od kursu deski względem wiatru, pochylenie masztu może być w kierunku dziobu deski (jeśli płyniemy pod wiatr lub wykonujemy zwrot) lub bardziej prostopadle do osi deski na wiatr i w kierunku dziobu (jeśli wieje prostopadle do osi deski lub lekko z tyłu). Przy odpadaniu deską zmianie musi ulec nasza pozycja i obciążenie stóp. Przednia noga powinna być wyprostowana, na tylną natomiast, ugiętą w kolanie przenosimy ciężar ciała, obniżając jednocześnie pozycję. Przednia ręka, wyprostowana i ułożona na bomie dalej od masztu, utrzymuje właściwe pochylenie masztu względem wiatru, tylna natomiast, ugięta, kontroluje wybranie żagla.
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Zwróć uwagę, aby obciążenie tylnej nogi było jednoczesne z pochyleniem żagla. Jeśli zmienisz pozycję bez zmiany położenia żagla – deska wyostrzy. Zwróć uwagę na fakt, że wraz z odpadaniem deski automatycznie dochodzi do mocniejszego wybrania żagla – zmiany kąta płaszczyzny żagla względem kierunku wiatru. Zapobiegasz zatem wyrwaniu żagla z rąk poprzez stopniową zmianę ustawienia płaszczyzny żagla, która z prawie równoległej, staje się bardziej prostopadła do osi deski.
 
Uwaga! Najistotniejszym elementem skręcania deską jest stałe wypełnienie żagla wiatrem. Zmiana wybrania żagla jest tutaj główną przyczyną problemów.
 
Typowe problemy
 

Problem

Przyczyna

Wskazówka

deska nie ostrzy

siłowe pochylenie żagla bezpośrednio na rufę deski bez zbliżenia noku bomu do wody

najpierw pochyl wybrany żagiel nokiem bomu do lustra wody, a następnie w miarę jak deska skręca zbliżaj do rufy

przy ostrzeniu wpadasz do wody z żaglem

tylna ręka trzyma bom zbyt daleko od masztu, przez co Twoja pozycja jest załamana w biodrach i pochylona z wiatrem

umieść obie ręce na bomie blisko masztu, utrzymuj prosty tułów, uginając jedynie kolana

przy odpadaniu żagiel wyrywa z rąk

pochylenie żagla z masztem skierowanym z wiatrem, ustawienie rąk na bomie zbyt blisko masztu

pochyl maszt w kierunku skąd wieje wiatr i ewentualnie w stronę dziobu (zależnie od kursu, ręce na bomie umieść dalej od masztu, zwłaszcza rękę tylną

przy odpadaniu żagiel dostaje podmuch wiatru z drugiej strony i wpadasz z nim na plecy do wody

brak utrzymania stałego wybrania żagla, co w konsekwencji doprowadza do wypełnienia żagla wiatrem z drugiej strony

tylną ręką kontroluj stałe wybranie żagla względem wiatru

 Zdjęcia wykonano dzięki uprzejmości szkoły MEGA SURF na żaglu Aerotech Air-X i desce Hi-Fly Motion

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.