Aby prawidłowo wykorzystać żagiel i złapać więcej wiatru należy go odpowiednio ustawić. Właściwe ustawienie płaszczyzny żagla względem wiatru gwarantuje większą prędkość, lepszą żeglugę na wiatr, mniej upadków do wody i łatwiejsze manewrowanie deską.
Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe ustawienie żagla? Żagiel należy ustawić względem kierunku wiatru odczuwanego na desce. Wiatr odczuwany na desce zwany jest wiatrem pozornym (VA). Jego kierunek i prędkość w przypadku deski nieporuszającej się jest zgodny z kierunkiem i siłą wiatru rzeczywistego (VT). Jeśli jednak deska zaczyna się poruszać z określoną prędkością, wytwarza tzw. wiatr własny (VS), niezależny od wiatru rzeczywistego. Wypadkową tych dwóch wiatrów jest wiatr pozorny. Kąt pomiędzy płaszczyzną żagla, a kierunkiem wiatru pozornego zwany jest kątem natarcia żagla (α) i wynosi w przypadku zestawów dla początkujących około 27 stopni. Wybierając żagiel należy ustawić go bardziej równolegle do osi deski, luzując - bardziej prostopadle. Wybieranie oznacza zwiększenie kąta natarcia żagla względem kierunku wiatru odczuwanego na desce, a luzowanie zmniejszenie tego kąta. 
W dużym uproszczeniu, możemy przyjąć także, że aby wybrać żagiel należy przyciągnąć go do siebie ręką znajdującą się dalej od masztu (tak jak zamyka się drzwi), a żeby wyluzować żagiel, należy wyprostować ją (tak jak otwiera się drzwi). Ręka przednia, znajdująca się bliżej masztu ma przy tym za zadanie utrzymywać maszt w pozycji pionowej. Tych wskazówek, nie należy jednak traktować zbyt dosłownie, gdyż optymalna pozycja na desce zakłada utrzymywanie obu rąk cały czas wyprostowanych, a wybieranie lub luzowanie żagla powinno przebiegać poprzez skręt barków.
Ustawianie żagla przy różnej prędkości deski.
W momencie startu, który wykonujemy w półwietrze należy stopniowo wybierać żagiel, na początek tylko tyle by się wypełnił wiatrem. Zbyt mocne wybranie żagla spowoduje, utratę siły ciągu w żaglu. Wynika to z faktu zgodności kierunku wiatru rzeczywistego z pozornym.
 Rys.1 Ustawienie żagla w półwietrze (deska nie porusza się)
W miarę jak prędkość własna wzrasta i płyniesz coraz szybciej, zmienia się kierunek wiatru pozornego. Wraz ze wzrostem prędkości powinieneś coraz bardziej wybierać żagiel, zbliżając go do osi deski.  Rys.2 Ustawienie żagla w półwietrze (deska rozpędza się) W momencie płynięcia w ślizgu i przekroczenia prędkości wiatru, ustawienie (wybranie) żagla w półwietrze powinno być prawie równoległe do osi deski.
 Rys.3 Ustawienie żagla w półwietrze (deska w ślizgu)
Ustawianie żagla na różnych kursach.
Przy najczęstszym kursie, jakim żeglujesz – półwietrze, najwłaściwsze ustawienie żagla to mniej więcej 45 stopni z wiatrem i od kursu deski, a licząc od osi deski nieco mniej – około 40 stopni. Jest to związane z dryfem kadłuba deski, jaki niezależnie od sprawności żagla występuje zawsze.  Rys.4 Ustawienie żagla w półwietrze (wiatr 2-3B)
Przy kursie na wiatr ustawienie względem deski zmienia się znacznie i jest prawie równoległe do osi deski. Rys.5 Ustawienie żagla w kursie na wiatr (wiatr 2-3B) Ustawienie żagla na kursie z wiatrem (baksztag) jest prawie prostopadłe do osi deski.  Rys.6 Ustawienie żagla w kursie baksztag (wiatr 2-3B)
 Rys.7 Ustawienie żagla w kursie pełnym-fordewind (wiatr 2-3B) |