Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Optymalne wybranie żagla na halsie
Autor: Pablo   
13.04.2009.
 
Aby prawidłowo wykorzystać żagiel i złapać więcej wiatru należy go odpowiednio ustawić. Właściwe ustawienie płaszczyzny żagla względem wiatru gwarantuje większą prędkość, lepszą żeglugę na wiatr, mniej upadków do wody i łatwiejsze manewrowanie deską.

Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe ustawienie żagla?

Żagiel należy ustawić względem kierunku wiatru odczuwanego na desce. Wiatr odczuwany na desce zwany jest wiatrem pozornym (VA). Jego kierunek i prędkość w przypadku deski nieporuszającej się jest zgodny z kierunkiem i siłą wiatru rzeczywistego (VT). Jeśli jednak deska zaczyna się poruszać z określoną prędkością, wytwarza tzw. wiatr własny (VS), niezależny od wiatru rzeczywistego. Wypadkową tych dwóch wiatrów jest wiatr pozorny. Kąt pomiędzy płaszczyzną żagla, a kierunkiem wiatru pozornego zwany jest kątem natarcia żagla (α) i wynosi w przypadku zestawów dla początkujących około 27 stopni. Wybierając żagiel należy ustawić go bardziej równolegle do osi deski, luzując - bardziej prostopadle. Wybieranie oznacza zwiększenie kąta natarcia żagla względem kierunku wiatru odczuwanego na desce, a luzowanie zmniejszenie tego kąta.

Wybrana grafika

W dużym uproszczeniu, możemy przyjąć także, że aby wybrać żagiel należy przyciągnąć go do siebie ręką znajdującą się dalej od masztu (tak jak zamyka się drzwi), a żeby wyluzować żagiel, należy wyprostować ją (tak jak otwiera się drzwi). Ręka przednia, znajdująca się bliżej masztu ma przy tym za zadanie utrzymywać maszt w pozycji pionowej. Tych wskazówek, nie należy jednak traktować zbyt dosłownie, gdyż optymalna pozycja na desce zakłada utrzymywanie obu rąk cały czas wyprostowanych, a wybieranie lub luzowanie żagla powinno przebiegać poprzez skręt barków.


Ustawianie żagla przy różnej prędkości deski.

W momencie startu, który wykonujemy w półwietrze należy stopniowo wybierać żagiel, na początek tylko tyle by się wypełnił wiatrem. Zbyt mocne wybranie żagla spowoduje, utratę siły ciągu w żaglu. Wynika to z faktu zgodności kierunku wiatru rzeczywistego z pozornym.


Wybrana grafika
Rys.1 Ustawienie żagla w półwietrze (deska nie porusza się)

W miarę jak prędkość własna wzrasta i płyniesz coraz szybciej, zmienia się kierunek wiatru pozornego. Wraz ze wzrostem prędkości powinieneś coraz bardziej wybierać żagiel, zbliżając go do osi deski.

Wybrana grafika
Rys.2 Ustawienie żagla w półwietrze (deska rozpędza się)

W momencie płynięcia w ślizgu i przekroczenia prędkości wiatru, ustawienie (wybranie) żagla w półwietrze powinno być prawie równoległe do osi deski.

Wybrana grafika
Rys.3 Ustawienie żagla w półwietrze (deska w ślizgu)

Ustawianie żagla na różnych kursach.

Przy najczęstszym kursie, jakim żeglujesz – półwietrze, najwłaściwsze ustawienie żagla to mniej więcej 45 stopni z wiatrem i od kursu deski, a licząc od osi deski nieco mniej – około 40 stopni. Jest to związane z dryfem kadłuba deski, jaki niezależnie od sprawności żagla występuje zawsze.

Wybrana grafika
Rys.4 Ustawienie żagla w półwietrze (wiatr 2-3B)

Przy kursie na wiatr ustawienie względem deski zmienia się znacznie i jest prawie równoległe do osi deski.
 
Wybrana grafika

Rys.5 Ustawienie żagla w kursie na wiatr (wiatr 2-3B)

Ustawienie żagla na kursie z wiatrem (baksztag) jest prawie prostopadłe do osi deski.

Wybrana grafika
Rys.6 Ustawienie żagla w kursie baksztag (wiatr 2-3B)

 
Wybrana grafika
Rys.7 Ustawienie żagla w kursie pełnym-fordewind (wiatr 2-3B)

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.