Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Bodydrag
Autor: Pablo&Karol   
09.03.2009.
 
To jeden z najczęściej wykonywanych tricków tzw. starej szkoły. Polega on na zejściu obiema stopami do wody na nawietrzną stronę deski płynącej w ślizgu, a następnie powrócenie na nią bez wychodzenia deski ze ślizgu. Dobrze wykonany bodydrag może trwać nawet kilkanaście sekund. Jest to jeden z bardziej spektakularnych tricków, a jednocześnie dość łatwy do nauczenia.
 
Wybrana grafika
 
Ustawienie sprzętu

Przygotowując się do nauki tego manewru wybierz szerszą i stabilną deskę, raczej dłuższą niż krótszą, o niezbyt dużym uniesieniu dziobu. Poprawi to kontrolę nad zestawem, powrót na deskę oraz utrzymanie ślizgu. Pozycję masztu ustaw bardziej do przodu niż masz ją zwykle. Jeśli posiadasz deskę mieczową, na czas nauki tego manewru wyjmij miecz i zostaw go na brzegu. To czy deska będzie miała 3 czy 4 strapsy, na osi czy też na burtach, nie ma tutaj znaczenia. Przyda się natomiast ochraniacz na dziób deski i na maszt (pod bomem).

Znajdź płaską, nie za płytką przestrzeń wody i trenuj przy wietrze od 4 do 6B. Przy nieuniknionych na początku katapultach, nigdy nie puszczaj bomu i staraj się nie dopuszczać do uderzenia masztem o dziób deski. Jeżeli katapultuje Cię z dużą siłą, raczej skieruj maszt na stronę zawietrzną dziobu (jeśli w ogóle jesteś w stanie coś zrobić) prostując przednią rękę i mocno wybierając żagiel tylną ręką (podobnie jak w speedloopie). 

Wysokość bomu ustaw nieco wyżej niż standardowo, ponad linią barków. Takie ustawienie ułatwia wejście w ślizg i pomaga zawiesić  się na bomie, co ułatwia utrzymanie się poza deską.

Jeśli posiadasz buty pod kostkę, zostaw je na plaży. Nawet ściągające paski nie są w stanie zagwarantować Ci że nie zgubisz obuwia. Dobrze jest także gdy używasz trapezu wysokiego, typu Wave. Wyższy trapez później łapie kontakt z wodą.

Wykonanie
 
Płynąc półwiatrem, utrzymuj dobrą prędkość i pełny ślizg. Wyczep się z trapezu i odpadnij do baksztagu. Ugnij mocno ramiona i zwieś cały ciężar na bomie. Dłonie powinny trzymać bom nachwytem. Utrzymuj głowę nad bomem, naciskając na przednią rękę. Wyprostowaną przednią nogę ostrożnie włóż do wody nie za blisko burty. Nie wskakuj do wody! Następnie włóż do wody tylną nogę tak, aby znalazła się w pozycji pośredniej z boku i z tyłu deski (nigdy nie za rufą). Cały czas utrzymuj mocno ugiętą przednią rękę na bomie, oraz wyprostowane nogi. Nie dopuszczaj do zbyt mocnego wybrania żagla, bo polecisz do przodu „na katapę”. Nie pozwól także, aby Twoje ciało znalazło się za rufą deski. Staraj się także nie dopuścić do zamoczenia trapezu, bo zadziała jak kotwica.
 
 
 
1.
bd01.jpg
2.
bd02.jpg
3.
bd03.jpg
4.
bd04.jpg
5.
bd05.jpg
6.
bd06.jpg
7.
bd07.jpg
8.
bd08.jpg
9.
bd09.jpg
10.
bd10.jpg
11.
bd11.jpg
 
Jeśli poczujesz, że deska zwalnia, to znak, że pora wracać. Moment powrotu na deskę należy zacząć od lekkiego podciągnięcia się na bomie i domknięcia żagla. Najpierw postaw tylną stopę na desce, najlepiej przed tylnym strapsem (podobnie jak przy starcie z wody). Po złapaniu kontaktu z deską pochyl się do przodu i postaw przednią nogę na desce, starając się cały czas utrzymywać ślizg.
 
Należy pamiętać, aby do wody wchodzić delikatnie, a nie gwałtownie. Cały moment wchodzenia do wody musisz kontrolować przez domykanie lub odpuszczanie żagla. Jeżeli zbyt mocno się zanurzysz wówczas należy żagiel domknąć, a jeżeli żagiel zbyt mocno ciągnie to lekko odpuścić. Pamiętaj również o tym, że po wodzie mają się „poniewierać” tylko nogi, nie cały tułów.
 
 
 
Typowe problemy:
 
Problem
PrzyczynaRozwiązanie
po zejściu do wody deska zatrzymuje się
niewystarczająca prędkość lub wyluzowanie żagla, zbyt niska pozycja, przednia ręka ustawiona zbyt blisko masztu, zanurzona zbyt duża powierzchnia ciała, zbyt słaby wiatr, za duża fala, zbyt energiczne wejście do wody
ugnij ręce i mocno pociągnij tylną ręką pracujący żagiel rogiem szotowym w stronę pokładu lub wody po zawietrznej, jednocześnie podciągając się i utrzymując nacisk przedniej ręki na bom, utrzymuj głowę nad bomem
po włożeniu przedniej nogi do wody wyciąga Cię na katapultę
zbyt wysoka pozycja, ciało ułożone z boku deski, przednia ręka ustawiona zbyt daleko masztu (wyprostowana), zbyt mocno wybrany żagiel, zbyt mało zanurzone nogi
utrzymuj niską pozycję, utrzymuj nacisk na bom i ugięte ręce, nie staraj się wstawać, ustaw ciało w pozycji pośredniej z boku i z tyłu deski, kontroluj optymalne wybranie żagla
deska za bardzo odpada z wiatrem

brak kontroli nad zestawem w wodzie

utrzymuj ramiona ugięte i łokcie skierowane w dół

 Wybrana grafika

Błędy: Wyprostowanie rąk – brak kontroli, za mocne domknięcie żagla - przeciągnięcie na zawietrzną

 

Wybrana grafika

 

Błędy: Przednia noga włożona do wody zbyt blisko deski – obrót na plecy, wyprostowanie rąk – brak kontroli

Filmiki: Darek Krukowski
Rider: Karol(karolpolitanski.pl) , Grzesiek Ginter, Pablo
 
Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Pokaż 2 z 2 komentarzy

1. 09-03-2009 23:25 - Piorek

Parę razy udało mi się zrobić bodydraga... Co prawda nie specjalnie ale zawsze ;-)

2. 21-03-2009 18:32 - PolKAROL

Jak zwykle zapomniałem o najważniejszym ostrzeżeniu... A mianowicie lepiej nie robić tego tricku w samych spodenkach, lub majtkach. Chyba że masz szeleczki 8)

Pokaż 2 z 2 komentarzy

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.