Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

Cabo Verde Sal 2009 Windsurfing World Championships
Autor: Betty   
11.02.2009.
 

Niebawem, bo już w najbliższą sobotę (14 lutego 2009) rozpocznie się Trzecia Edycja Cabo Verde Windsurfing World Championships 2009. Z roku na rok wydarzeniu temu towarzyszy coraz większe zainteresowanie oraz obecność imprez dodatkowych, co roku również pojawiają się najjaśniej świecące gwiazdy windsurfingu. W tym roku z „dzika kartą” pojawi się również legenda konkurencji Wave, były Mistrz Świata - Francisco Goya.

Wybrana grafika

To wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu – Ponta Preta, słynie z dużych fal, wiatru, i mocnych wrażeń. Miejsce to zyskało sławę jako najlepsze miejsce do uprawiania Wave’u, głównie ze względu na naturalnie ukształtowanie linii brzegowej, gdzie fale załamują się na rafie, skąd tylko 10 metrów dzieli zawodników od publiczności. Ten „naturalny amfiteatr” sprawia, że zawody tam rozgrywane mają niepowtarzalną atmosferę. Publiczność może głośno zagrzewać do walki sowich faworytów.

Wybrana grafika

 Cabo Verde Windsurfing World Championships zrodziły się z ogromnej fascynacji Josha Angulo, tak niespotykanym miejscem, idealnym do rozgrywania zawodów wave. Josh Angulo od czasu swej pierwszej wizyty na Cabo Verde w styczniu 1998 roku, dążył do zrealizowania swojego pomysłu, aby „pokazać światu” to niezwykłe miejsce i umożliwić konkurowanie najlepszym windsurferom w najlepszym miejscu.

Wybrana grafika

 Wiosną 2006 roku Josh oficjalnie zrezygnował z reprezentacji USA na rzecz Cabo Verde i od tego czasu jego żagle oznaczane były CV-1. Po dwóch wygranych na Hawajach jako CV-1  Josh Angulo na dobre zadomowił się na Cabo Verde.


Ogromny udział w organizacji pierwszej edycji  Cabo Verde Windsurfing World Championships w 2007 roku miały Cabo Verde Investimentos (CI) oraz  władze Cabo Verde, bez których przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować. Wydarzenie to miało i ma w dalszym ciągu ogromny pozytywny wpływ na rozwój wyspy Sal.

Sal - jedna z wysp archipelagu Wysp Zielonego Przylądka zaliczana do Wysp Zawietrznych (Wyspy Zawietrzne dzielą się na dwie części: zachodnią i wschodnią. Na część zachodnią składają się głownie rolnicze wyspy: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia oraz Sao Nicolau, oraz małe drobne skaliste wysepki na zachodnich krańcach archipelagu. Do części wschodniej zalicza się wyspy Sal i Boa Vista, które są płaskimi, do niedawna bezludnymi wyspami, bazującymi gospodarczo na otrzymywaniu soli, a obecnie coraz chętniej zwracającymi się w stronę turystyki. Nazwa Sal to także jeden z 22 okręgów administracyjnych Republiki Zielonego Przylądka.

Wybrana grafika

Powierzchnia wyspy Sal wynosi 216 km2. Wyspa ma 30 km długości i 12 km szerokości. Jest zamieszkana przez 14 816 mieszkańców. Została odkryta 3 grudnia 1460 i nazwana Llana. Dopiero odkrycie soli przyniosło jej obecną nazwę (port. Sal - sól). Na wyspie rocznie jest około 350 dni słonecznych i dlatego w ostatnich latach można zaobserwować rozwój  turystyki.
Na wyspie jest 6 miasteczek: Pedra de Lume, Palmira, Espargos - główne miasto zamieszkane przez około 8 tysięcy mieszkańców, Terra Boa, Murdeira, Santa Maria.
Sal, podzielona jest na dwie części: od Santa Maria do lotniska jest dwupasmówka, a od lotniska na północ jest…. właściwie nie ma już nic… polne drogi i …coś niespotykanego… samochody z zamkniętymi oknami  mijają się i wyprzedzają z odkrytymi pojazdami po zawietrznej, tak żeby nie zapylić tych siedzących „na pace” lub w otwartym aucie. Atrakcje na Sal to m.in. miejsce, z którego widać fatamorganę. Widać jezioro, którego nie ma tam w rzeczywistości…. Ponoć efekt jest powtarzalny i gwarantowany. Na wyspie jest także krater nieczynnego wulkanu. Wnętrze krateru leży poniżej poziomu oceanu i w jednym miejscu przesiąka woda morska. Kilka wieków temu dostrzegli to Portugalczycy i zrobili z tego biznes: uzyskiwanie soli z wody morskiej. Aktualnie jest to atrakcja dla turystów, bo solanka ta jest doskonałym miejscem do kąpieli. Są dwa baseny, jeden z solanką błotnistą, drugi z solanka już prawie krystaliczną. Woda ma 26 razy większe zasolenie niż oceaniczna.

Rok 2008 to zmiany polityczne na CV, ale nie przeszkodziło to w organizacji drugiej edycji Cabo Verde Windsurfing World Championships; kontrakty z PWA zostały podpisane. Druga edycja odbyła się bez przeszkód, ponieważ windsurfing i co za tym idzie dynamiczny rozwój turystyki jest bardzo ważny dla stabilności politycznej i spójności na CV.

Wybrana grafika

Rok 2009 to zupełnie nowy poziom, w tym roku na Ponta Preta będzie zorganizowane „mini miasteczko”, w którym będą nocne imprezy klubowe, dzienne imprezy towarzyszące, turnieje siatkówki plażowej. Pełną parą działać będą bary, drink bary, restauracje, sklepy… Wszystko po to, aby uprzyjemnić pobyt zawodnikom, kibicom oraz turystom.
 
Wybrana grafika

Źródło:
www.caboverdeworldcup.com
www.angulocaboverde.com
www.zachara.pl
www. pl.wikipedia.org

 

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2021 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.