Witaj, nie jesteś jeszcze zalogowany | Zaloguj się | Zarejestruj się | Odzyskaj hasłoSprzęt, wydarzenia, ludzie
serwis zagli
Surfnation
go2hel.pl
Kolporter RSS

1979-2009 Naish obchodzi 30 urodziny!!!
Autor: Betty   
06.02.2009.
 

Już od 30 lat Naish uczestniczy w tworzeniu światowego windsurfingu. Najpierw jako producent desek, od kilku lat również żagli. Obecnie Naish jest synonimem jakości i wszechstronności (deski, żagle, maszty, bomy, latawce, kiteboard, deski do surfingu, SUP) oferuje ogromną gamę produktów skierowana zarówno do początkujących jak i zaawansowanych, na płaską wodę oraz na fale, na warunki słabo- i silnowiatrowe.

 

Wybrana grafika

 

 

Wybrana grafika

 

Pasja, z jaką konstruktorzy i projektanci Naisha tworzą, doprowadziła do szeregu innowacyjnych projektów, m.in. Boxer z minimalną długością masztu i Hybryd Slalom, który przy minimalnej długości i unikalnym kształcie stał się szybka deską o cechach freeride’owych.
Naish stał się prawdziwie globalną firmą, marką znaną, cenioną i doskonale rozpoznawalną we wszystkich krajach.

Naish, jak to się zaczęło…
Rick i Carol Naish spotkali się w La Jolla w Kaliforni w 1959 roku. W tym samym roku o Ricku pisano w pierwszym numerze czasopisma „Surfer”, przyczynił się do tego ujeżdżając jedne z największych fal w Wimea Bay.
Ich dzieci Randy i Robby, urodzili się w La Jolla, pierwsze kroki na dużych falach robili North Shore na Hawajach w 1966 roku. Trzecim dzieckiem Ricka i Carol była Christine urodzona w 1968 roku, czwartym zaś Rolly, urodzony na Hawajach w 1973 roku.

 

Wybrana grafika

 

 

Pełne nazwisko Robby’ego to Robert Staunton Naish, urodzony 23 kwietnia 1963 roku.

Surfing and Saling…
Rick pracował w High School w Honolulu, dawało mu to sporo wolnego czasu, więc do listy swoich zainteresowań dodał żeglarstwo. Życie w pobliżu Kailua Beach dawało możliwości częstego pływania. Rick był mistrzem stanu na Hobbie Cat 14 i 16, wynik ten utrzymywał przez wiele lat, w 1972 roku wygrał również mistrzostwa krajowe.
Randy i Robby rozpoczęli surfing na falach Kailua, natomiast w 1974 roku (jako zespół) wygrali mistrzostwa stanu w klasie Hobbie 12

 

Wybrana grafika

 

Windsurfing…
W tym czasie pojawiły się pierwsze deski z żaglem na Kailua Bay. Zainteresowanie chłopców (Randy’ego i Robby’ego) przeniosło się z Hobbie 12 na windsurfing. Hobbie zostało sprzedane i 12 letni Robby kupił swój pierwszy komplet windsurfingowy. Rok później zdobył swoje pierwsze mistrzostwo świata. Przez następne sześć lat dominował w amatorskich imprezach na całym świecie.
Jako zawodowiec Robby utrzymywał się na szczycie przez 15 lat.

 

Wybrana grafika

 

Naish Hawai: Business…
Robby rozwijał się i wygrywał zawody, Rick również pływał na desce, ale równocześnie projektował i budował modele desek dla siebie, swoich synów: Randy’ego i Robby’ego i przyjaciół. Jego konstrukcje były na tyle udane, że zdobyły spore uznanie. Zamówienia napływały z różnych stron.

W 1978 roku rodzina Naish wraz z grupą przyjaciół zorganizowała pierwsze "Hawaiian Windsurfing World Cup Regatta", ta amatorska impreza przeistoczyła się później "Pan Am World Cup", która stała się zaczątkiem profesjonalnych Word Tour w 1984 roku.
Deski wykonane przez Rick’a zwróciły uwagę dyrektora marketingu Mistrala. Rick podpisał umowę i został poproszony o zaprojektowanie kilku nowych modeli dla Mistrala.
Kailua stała się bardzo popularnym miejscem do uprawiania windsurfingu, na początku 1980 roku było tam aż siedem sklepów windsurfingowych.

W 1979 roku garaż, w którym Rick projektował i robił swoje pierwsze modele desek, został przekształcony w centrum projektowe. Rick porzucił nauczanie i rozpoczął pracę w pełnym wymiarze jako projektant desek niestandardowych.
Pierwsza „flota” Naisha składała się z 10 desek „Kailua”, były to modele zaprojektowane dla Mistrala i przeznaczone do masowej produkcji. T-shirty „Naish Hawai” sprzedawane były w hurtowych ilościach w USA i za granicą.

Carol w tym czasie zajęła się oferowaniem pakietów wakacyjnych „Windsurfari”, które zostały wprowadzone do obrotu za pośrednictwem kilku biur podróży.

Naish, sklep detaliczny…

Ponieważ popyt na produkty Naish’a wzrósł, w sierpniu 1982 roku otwarty został sklep Hamakua Drive. Rick przeniósł swoje Design Center do Hamakua Drive i wciąż projektował nowe modle desek. W całej historii sklepu zostało sprzedane ponad 10000 autorskich modeli Naish’a.

Naish Hawaii's School Windsurfing…
Naish Hawaii's School Windsurfing rozpoczęła swoją działalność w 1985 roku. Zatrudnia zawodowych instruktorów, w ofercie ma lekcje windsurfingu i kiteboardingu na wszystkich poziomach zaawansowania.

Rodzina Naish obecnie…
Rick opuścił Mistrala, aby skoncentrować się na rozwijaniu nowych wzorów dla Naish’a.
Pełna paleta modeli desek windsurfingowych, kiteboardingowych i surfingowych jest rozpowszechniana i sprzedawana na całym świecie.
Rick nadal znajduje czas na surfowanie, a także na wypady po Kaliforni swoim „gadżetem” Hondą RC51. W miesiącach zimowych zabiera swoje wnuki na snowboard.

Randy spędza czas we Włoszech, jego zadanie to przygotowanie Naish Center nad Gardą.

Robby
jest chyba najbardziej zajętą osobą. Znaczenie Naish Sails Hawaii w ostatnich latach bardzo wzrosło, a on ze względu na to, że jest znaną postacią mnóstwo czasu spędza na spotkaniach biznesowych. W wolnych chwilach odwiedza naprawdę egzotyczne miejsca i… ustanawia rekord świata prędkości w Kiteboardingu na Wyspach Kanaryjskich.

Carol nadal pracuje w sklepie i biurze Naish Hawaii.

Christine studiuje i tańczy, jest certyfikowanym trenerem Pilates. Ma męża (Giuseppe) i dwoje dzieci Eyrnn (7 lat) i Niccolo (3 lata).

Rolly
, najmłodszy z rodzeństwa Naish, jest bardzo zaangażowany w rodzinny biznes i stopniowo przejmuje zarządzanie sprzedażą, zajmuje się również sprawami celnymi, gdy Carol podróżuje.

Robby i jego żona Katie dzielą swój czas pomiędzy Hawaje, Oahu i Maui. Na Oahu oboje pływają na kiteboardingu. Katie miała kilka poważnych kontuzji, ale wyszła ze wszystkich cało i nadal uprawia sport.

Nani, córka Robby’ego i Katie uczy się  teraz w college’u w La Jolla w Kaliforni, surfuje, a jej wakacyjna pracą było nauczanie w szkole surfingowej „Surf’s Diva”.

 

Wybrana grafika

 

 

Wybrana grafika

 

 Wybrana grafika
 
Wybrana grafika
 
Wybrana grafika

Źródło:

www.naish.com

www.pwaworldtour.com

Polecane

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkownika

 

Nie komentowano

Dodaj komentarz!mXcomment 1.0.7 © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł
© http://www.hotis.pl, Wszystkie zawarte w wortalu artykuły są naszego autorstwa i jakiekolwiek kopiowanie ich w całości, bądź fragmentach jest zabronione i podlega Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dn. 4.02.1994 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.83) wraz z późniejszymi zmianami.